Galerie: 10 nejdražších aut všech dob – jen jedno není Ferrari

Bugatti Chiron? Pagani Huayra? Ale prosím vás, ty jsou z laciného kraje. Dokonce ani legendární McLaren F1 není mezi drahými auty doopravdy drahý. Výše rekordních transakcí, jejichž předmětem byl automobil, se blíží k hranici jedné miliardy korun. Následující přehled zahrnuje pouze auta, která byla prodána na veřejných aukcích a u nichž je tedy známa cena, kterou kupující zaplatil.

Ceny šly strmě nahoru v posledních letech – všechny aukce z našeho přehledu se odehrály v období od roku 2013 dodnes. Kdyby se sběratelské automobilové unikáty započítávaly do indexu spotřebitelských cen, možná by čísla inflace na obou březích Atlantiku vypadala poněkud jinak… Samozřejmě žertujeme, ale fakt je, že přibývající objem peněz v kombinaci s historicky nízkými úrokovými sazbami motivuje investory k ukládání volných prostředků do méně tradičních nástrojů, což s rostoucími cenami nejvzácnějších vozů bezesporu souvisí.

Doporučujeme: Galerie 10 tatrovek, o kterých jste možná nikdy neslyšeli

Když necháme stranou značku a éru vzniku, pojmenovat jednoznačné společné jmenovatele extra drahých aut není úplně snadné. Určitě pomůže, když se daný model vyráběl ve velmi omezených počtech. K tomu je ale potřeba dokonale zdokumentovaná historie konkrétního kusu a originální stav nebo pečlivá renovace, ovšem za použití původních dílů a technologických postupů. Neuškodí, pokud má vůz v rodokmentu nějaké ty úspěchy v legendárních závodech. Zbytek už je otázka mnohdy poněkud nevyzpytatelných nálad trhu.

TIP Klikněte na galerii pro větší zobrazení

 

Galerie: 10 nejdražších aut všech dob – jen jedno není Ferrari
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (70%) 8 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: