Freightliner Cascadia zvládá částečně automatizovanou jízdu

Divize nákladních vozidel společnosti Daimler na veletrhu spotřební elektroniky CES (Consumer Electronics Show) v Las Vegas předvádí ve světové premiéře nové nákladní vozidlo Freightliner Cascadia s funkcemi pro částečně automatizovanou jízdu na úrovni 2 podle SAE. Nový Freightliner Cascadia je tak prvním částečně automatizovaným sériově vyráběným nákladním vozidlem na severoamerických silnicích.

Divize Daimler Trucks je již mnoho let průkopníkem ve vývoji automatizovaných nákladních vozidel. V roce 2014 představila studii Mercedes-Benz Future Truck 2025, první automatizované nákladní vozidlo na světě, a poprvé ukázala jeho technické možnosti i velký potenciál pro hospodářství a společnost.

Daimler Trucks do svých sériových vozidel již zavádí funkce pro částečně automatizovanou jízdu. Jedná se o systémy Active Drive Assist (Mercedes-Benz Actros, Fuso Super Great), resp. Detroit Assurance 5.0 s aktivním asistentem pro jízdu v jízdním pruhu (nový Freightliner Cascadia). Nový systém dokáže automaticky brzdit, zrychlovat a řídit. Na rozdíl od ostatních systémů, které zasahují až od určité rychlosti jízdy, systémy Active Drive Assist/Detroit Assurance 5.0 poprvé v sériově vyráběných nákladních vozidlech umožňují částečně automatizovanou jízdu při jakékoli rychlosti. Novinkou je aktivní řízení vozidla v příčném směru a propojení řízení v podélném i příčném směru v celém rozsahu provozních rychlostí. Základem je inteligentní fúze informací z kamerových a radarových senzorů.

Člen představenstva společnosti Daimler AG, odpovědný za divizi Daimler Trucks & Buses, Martin Daum k tomu říká: „Jako jeden z lídrů v našem oboru jsme odvedli průkopnickou práci v oblasti automatizovaných nákladních vozidel. Již v roce 2015 obdržel náš Freightliner Inspiration Truck jako první automatizované užitkové vozidlo homologaci pro silniční provoz. Nyní posouváme automatizaci nákladních vozidel na novou úroveň. V roce 2019 uvedeme na trh první částečně automatizovaný model Freightliner Cascadia a naším dalším krokem budou rozsáhle automatizovaná nákladní vozidla, která zvýší bezpečnost i logistické výkony a nabídnou našim zákazníkům velmi zajímavé přednosti – a současně tak zásadním způsobem přispějí k trvale udržitelné budoucnosti logistického odvětví.“

 

Freightliner Cascadia zvládá částečně automatizovanou jízdu
Ohodnoťte tento článek!
2 (40%) 1 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: