Frankfurt 2017: Kia předvedla sportovní Sorento, terénní Picanto a budoucí Cee’d

  • Kia Sorento GT-Line nabízí sportovní vzhled, nový osmistupňový automat a rozšířenou paletu asistenčních systémů

  • Kia Picanto X-Line se tváří jako malý crossover. Má přeplňovaný motor 1.0 T-GDI, který Kia zatím do Picanta nemontovala

  • Koncept Kia Proceed naznačuje „možnou“ třetí karosářskou variantu Cee’du

Zásobu novinek si na letošní autosalon ve Frankfurtu přivezla také Kia. Žádný zcela nový sériový model sice nepředvedla, ale to neznamená, že na její expozici v hale 9 není nic zajímavého k vidění. Největší část stánku věnuje značka malému SUV Stonic. Pro veřejnost je to nejzajímavější výstavní premiéra značky Kia, ale my jsme se novému Stoniku obsáhle věnovali už po jeho statické prezentaci letos začátkem léta:

Ve Frankfurtu má premiéru také Kia Sorento GT-Line a Kia Picanto X-Line. V obou případech se jedná o výbavové varianty charakterizované specifickým vnějším vzhledem. Sorento GT-Line navazuje na dosavadní modely GT-Line. Má mohutnější nárazníky se čtyřdiodovými mlhovkami, nástavce prahů nebo červené brzdové třmeny. A samozřejmě výraznější koncovku výfuku. Kia zde vystavuje Sorento GT-Line rovnou v modernizované verzi s osmistupňovým automatem a novými (pro Sorento) asistenčními systémy, jako je systém udržování v pruhu, sledování bdělosti nebo adaptivní světlomety. Takto vylepšené Sorento přijde na trh ještě před koncem letošního roku.

Otevřít tiskovou zprávu Kia Sorento GT-Line

Kia Picanto X-Line se snaží vytěžit současný trend crossoverů, přestože žádné terénní ambice pochopitelně nemá. Jejími rozlišovacími znaky jsou černé ochranné oplastování spodních partií, „terénně“ vyhlížející nárazníky a zelenožluté exteriérové detaily. Výsledný vzhled není úplně decentní, ale proti gustu… Nabízí se úvaha, že Picanto X-Line je první vlaštovkou nové ucelené řady po vzoru sportovně stylizované GT-Line. Zástupci značky ale takovou spekulaci odmítají. „V tuto chvíli nemáme ani interně potvrzeno, že by se s linií X-Line počítalo i pro další modely vedle Picanta,“ řekla na náš dotaz tisková mluvčí Kia Motors Czech Kateřina Jouglíčková.

IMG_20170912_082240
Ve verzi X-Line míří do Picanta tříválec 1,0 T-GDI, který zatím známe jen z cee’du
IMG_20170912_133252
Velké SUV Sorento dostalo paket sportovního vzhledu GT-Line a nový 8st. automat

Spolu s Picantem X-Line totiž do nabídky přichází motor 1.0 T-GDI disponující výkonem 73 kW (100 k) a točivým momentem 172 Nm. Takto výkonnou jednotku jste si ve spojení s tímto modelem ještě nikdy pořídit nemohli. Picanto osazené novým přeplňovaným tříválcem zvládne zrychlení z nuly na 100 km/h za 10,1 s, spotřeba v kombinovaném cyklu by měla být 4,5 l/100 km.

Mediálně nejvděčnější premiérou Kii ve Frankfurtu je ale koncept Kia Proceed (psáno skutečně takto, nikoliv pro_cee’d jako u sériového modelu podobného jména). Gregory Guillaume, šéfesignér Kia Motors Europe, ve své prezentaci nepokrytě naznačoval, že koncept signalizuje vzhled budoucího Cee’du. A to včetně nové karosářské varianty. Třídveřové hatchbacky jsou na ústupu, proto by mohl být dosavadní pro_cee’d nahrazen fastbackem.

IMG_20170912_145748
Kia Procedit naznačuje „možnou“ třetí variantu modelu Cee’d. Koncept vypadá spíš jako kombi, ale sériový model by měl dostat karoserii liftback po vzoru technicky příbuzného Hyundai i30

Návaznost na příbuzný Hyundai i30 je zřejmá. Koncept ale působí spíš jako elegantní kombi. Má podsvícenou linii bočního prosklení, kterou Guillaume označuje termínem „Luminline“. „Tvář“ konceptu  se obejde bez LED mlhovek uspořádaných do čtvercového vzoru, celkově ale navazuje na současné tvarosloví značky Kia. Specialitou je tmavě červený lak Lava Red, tvořený 19 ručně nanesenými vrstvami černé barvy, překrytými stříbrnou vrstvou s chromovým efektem a červenou vrstvou. Výsledkem je fotograficky extrémně nevděčný, ale vizuálně atraktivní efekt hlubokého kovového lesku.

IMG_20170912_145550
Velký prostor na stánku věnovala Kia malému SUV Stonic, které ale mělo statickou premiéru už na jaře
IMG_20170912_082320
Chybět nemůže ani vlajková loď značky, velký liftback Kia Stinger. Prodávat se začne v říjnu

Koncept Kia Proceed dostal také digitální přístrojový panel, jehož vzhled se mění v závislosti na zvoleném jízdním režimu, čtyři samostatná sedadla a tři flakony s „automobilovými“ vůněmi nové kůže, staré garáže a vysokooktanového benzinu. Snad je zřejmé, že sériová Kia Proceed – pokud se tedy bude vyrábět – se bez takových výstřelků obejde.

Otevřít tiskovou zprávu Kia Proceed

Frankfurt 2017: Kia předvedla sportovní Sorento, terénní Picanto a budoucí Cee’d
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlas/ů

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: