Fiat Panda z osmdesátých let jako speciál skupiny B? Britský M-Sport podobné auto opravdu postavil (video)

  • Britská společnost M-Sport představila nový soutěžní speciál určený pro rallye vycházející z původního Fiatu Panda 

  • Z malého hranatého Fiatu toho moc nezbylo. Pod známou karoserií se ukrývá technika první generace Fordu Fiesta R5

  • Závodní Fiat Panda je první projekt, na kterém prezentuje své schopnosti nové oddělení M-Sport Special Vehicles

Legendární skupina B nabídla mnoho neskutečných závodních speciálů, Fiat Panda z osmdesátých let mezi nimi ale pochopitelně nebyl. Pokud by se ovšem italská automobilka pro něco takového rozhodla, patrně by výsledek nebyl příliš odlišný oproti tomu, co aktuálně představila britská společnost M-Sport. Ta spouští nový program M-Sport Special Vehicles určený pro stavbu závodních automobilů přesně podle představ konkrétních zákazníků a závodní Fiat Panda je prvním takovým dokončeným projektem.

Základem tohoto projektu je první generace Fiatu Panda. Z malého italského hatchbacku ale nezbylo kromě několika detailů prakticky vůbec nic. Konkrétně zůstala například originální zpětná zrcátka. Původní dokonce není ani kapota nebo maska. Technika totiž byla převzata z první generace soutěžního speciálu Ford Fiesta R5 a aby bylo možné ji implantovat do Pandy, musela být její karoserie rozšířena o 360 mm. Zmíněná maska je proto vyrobena ze dvou původních kusů, stejně jako kapota.

Škoda Fabia R5 evo odchází z MS. Na rozloučenou nás v ní svezl šampion Kalle Rovanperä

Inspiraci z Fiatu Panda si bere také palubní deska, interiér ale odpovídá předpisům FIA, takže zde najdete skořepinová sedadla, šestibodové pásy, bezpečnostní klec a tak podobně. Pohon netradičního soutěžního speciálu má na starost přeplňovaná šestnáctistovka EcoBoost o výkonu 290 koní. Z Fiesty R5 pochází také zavěšení kol, nastavitelné tlumiče, brzdy Brembo, pohon všech kol nebo osmdesátilitrová palivová nádrž. Sprint na 100 km/h by tato Panda měla zvládnout do tří sekund.

Závodní Fiat Panda je prvním projektem od nového oddělení M-Sport Special Vehicles. Prostřednictvím tohoto programu chce M-Sport přilákat nové zákazníky, pro které postaví závodní vůz na základech jakéhokoliv automobilu. Stavba těchto vozů bude probíhat v novém středisku ve městě Dovenby, jehož součástí je také testovací trať. Kromě těchto originálních speciálů aktuálně M-Sport pracuje především na hybridním Fordu Puma určeném pro příští sezonu světového šampionátu v rallye.

Fiat Panda z osmdesátých let jako speciál skupiny B? Britský M-Sport podobné auto opravdu postavil (video)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: