F-Type vyrazil mimo silnice. Speciál pro rally vznikl jako oslava 70. výročí sportovních Jaguarů

  • Jaguar dál slaví 70 let od příchodu svého prvního sportovního modelu 

  • Jako připomínka této skutečnosti vznikl F-Type upravený pro rally 

  • Automobilka připravila dva exempláře. Každý má pod kapotou čtyřválcový motor a na zadní nápravě samosvor ze šestiválce 

Že Jaguar letos připomíná 70 let od příchod modelu XK 120 coby prvního sportovního Jaguaru vůbec, to už možná víte. Automobilka totiž k tomuto výročí připravila edici Chequered Flag určenou pro F-Type, kterou si mohou zájemci aktuálně objednávat. Jenže tím oslavy tohoto výročí nekončí. Nově Jaguar představil F-Type přestavěný na závodní speciál určený pro rally.

Myšlenka je jednoduchá. Původní XK 120 se začátkem padesátých let také zúčastnilo několika rally. A protože XK 120 byl roadster, Jaguar použil jako základ pro svůj speciál F-Type Convertible. Úpravy v rámci přestavby na vůz pro rally pak nejsou nijak překvapivé a týkají se hlavně podvozku.

Jaguar E-Type, Range Rover a Land Rover Series I: Za volantem britských klasiků

Auto dostalo o 4 cm větší světlou výšku, nastavitelné tlumiče, hydraulickou ruční brzdu a samosvor původem ze šestiválcového provedení na zadní nápravu. O pohon se stará základní provedení osazené benzinovým dvoulitrem (221 kW/300 k). Jednoduše proto, že jde o nejnovější motorizaci v nabídce. Poháněná je zadní náprava, a sice přes sériovou osmistupňovou automatickou převodovku.

Upravený F-Type používá ochrannou klec, závodní sedadla, šestibodové bezpečnostní pásy a kvůli hmotnosti byly z interiéru odstraněny všechny zbytečnosti. Vnější design odkazuje na zmíněnou edici Chequered Flag a aby měl výsledek patřičný rally vzhled, nasadili lidé od Jaguaru na kapotu ještě rampu s přídavnými světlomety.

Automobilka dohromady takto upravila dva exempláře, přičemž veškeré změny odpovídají předpisům FIA. O tom, že by se Jaguar F-Type měl objevit v nějaké rally, se ale tisková zpráva nezmiňuje.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: