EU chce trestat členské státy za laxní přístup k vynucování plnění emisí

  • Státy mají platit pokuty za to, že nevynucují plnění emisních norem

  • V ČR jsou úpravy motorů TDI z aféry Dieselgate dobrovolné

  • Volkswagen prozatím upravil jen asi 10 % aut

  • Majitelé motorů TDI se do servisů k úpravám nehrnou

Státy, které důsledně nevynucují na automobilkách plnění emisních norem, by měly platit vysoké pokuty. S tímto návrhem přišla evropská komisařka Elżbieta Bieńkowská. Prozatím žádné státy, které by nedostatečně vymáhaly plnění emisních norem, nejmenuje. Ale podle jejích slov „to nejsou všechny, ale není to jenom jeden.“

V průběhu několika dalších týdnů má být zveřejněn seznam států, jejichž přístup k emisím osobních aut není podle evropské komisařky „správný“. Celý nápad údajně vznikl v reakci na řešení aféry Dieselgate koncernu Volkswagen, který nesvolal auta povinně do servisů k úpravám a nenabídl zákazníkům kompenzaci, jako tomu bylo v USA.

Doporučujeme: Ojeté diesely z Dieselgate? Noční můra pro VW, ale požehnání pro motoristy

Paní komisařka ale trochu zapomíná na odlišnosti americké právní soustavy od těch, které platí v kontinentálních státech EU. Odlišné jsou rovněž emisní normy a homologační postupy, takže míchat podvádění Volkswagenu s emisemi v USA se situací v EU, úplně nejde, i když se to týká stejných motorů.

Volkswagen přišel s technickým řešením, které spočívá v modifikaci řídící jednotky a případně ještě v hardwarové úpravě. Během vyhlášených svolávacích akcí bylo však dosud upraveno jen asi 10 procent postižených aut. Majitelé se totiž do servisů příliš nehrnou. Zřejmě se (vcelku oprávněně) bojí, že by úprava zhoršila dynamické vlastnosti a spolehlivost. Například u nás je úprava motorů TDI, jejichž řídící jednotka šidí emise, dobrovolná.

Pokud budou návrhy eurokomisařky Bieńkowské schváleny, zřejmě členským státům nezbude nic jiného než nahnat majitele aut s motory TDI do servisů pod hrozbou postihu. Jinak budou muset platit sankce samotné vlády.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: