Elektrické šílenství v praxi: Italská vláda chce za pět let dostat do provozu milion elektromobilů

  • V Itálii se elektrifikovaným automobilům prodejně moc nedaří 

  • Tamní vláda to chce ale změnit, do pěti let má být v provozu milion elektromobilů 

  • Nový ambiciozní plán by znamenal obrovské náklady a také fakt, že by se Itálie stala evropským leaderem v tomto segmentu 

Přestože se některé evropské státy zuřivě vrhly do podpory elektrifikovaných automobilů a současně zavedly nemalé daně na auta s klasickými motory, pořád se v Evropě najdou země, které razí poněkud střízlivější přístup. Jednou z nich je naštěstí Česká republika, podobně na tom je rovněž Itálie. Jenže právě v Itálii chce tamní vláda tuto skutečnost změnit. A to rychle.

Jaký píší Automotive News, italský trh patří co do prodejů elektrifikovaných automobilů k těm vůbec nejmenším. Minulý rok se zde prodalo 2600 elektromobilů, což je opravdu málo vzhledem k tomu, že si tamní zákazníci loni pořídili celkem 2 miliony aut. Pokud k prodejům elektromobilů přičteme také hybridy, dostaneme necelých pět tisíc prodaných vozů za minulý rok. To ale nic nemění na ambiciózních plánech zdejší vlády. Za pět let by mělo být v provozu milion elektromobilů, čímž by Itálie předstihla elektromobilům zaslíbené Norsko. Pro srovnání, aktuálně jezdí v Itálii přibližně pět tisíc čistě elektrických vozů.

Doporučujeme: Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc

Vzhledem k nízkému zájmu o elektromobily bude vyžadovat takto rychlý nárůst obrovské investice. Mluví se o šrotovném, respektive o částce v přepočtu 220 miliard korun a i tak odpůrci tvrdí, že není možné se na milion elektromobilů dostat takto rychle. Dalším problémem je výstavba potřebné infrastruktury. Bylo by totiž potřeba investovat až 300 milionů eur do výstavby čtrnácti tisíc dobíjecích stanic. Ze zkušeností italské společnosti Enel ovšem vyplývá, že splnění tohoto cíle už za pět let bude problematické.

Na plán výrazného navýšení počtu elektrifikovaných aut už reagoval také šéf koncernu FCA, který dříve nebyl tomuto druhu pohonu příliš nakloněn. Nově se údajně chystá investice ve výši devíti miliard eur s cílem vyvinou italské elektromobily právě do roku 2022.

Je zajímavé, že italská vláda chce tak trochu násilím dostat do provozu právě elektromobily. V Itálii se totiž těší velké oblibě jiná ekologická alternativa, a sice automobily na zemní plyn. Těch se zde pouze za minulý rok prodalo na 230 tisíc.

Elektrické šílenství v praxi: Italská vláda chce za pět let dostat do provozu milion elektromobilů
Ohodnoťte tento článek!
2.7 (53.33%) 3 hlas/ů

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: