- Mimořádně vzdušný interiér se skvělým výhledem ven
- Vnitřní šířka karoserie
- Rozsáhlá standardní výbava
- Komfortní přední sedadla
- Originální grafika přístrojového panelu
- Četné a rozměrné odkládací přihrádky
- V pětimístném uspořádání obrovský zavazadlový prostor
–
- Zahřívání interiéru ve slunečných dnech
- Funkčně omezené asistenční systémy
- Hrdlo AdBlue v zavazadlovém prostoru
- Relativně vysoká spotřeba
- Nepříliš propracované ovládání palubních systémů
- Neprodyšné potahy sedadel
Citroen Grand C4 Picasso patří do ustupující kategorie MPV neboli velkoprostorových aut, která postupně vyklízejí prostor nejrůznějším crossoverům. Zejména rodinám má však takový malý mikrobus co nabídnout. Přesvědčilo nás o tom i šestiměsíční soužití s Grand Picasem v nejvyšší z nabízených verzí.
Picasso, jménem i technikou spojené ještě s modelem Xsara, patřilo v roce 1999 k průkopníkům třídy kompaktních MPV. Současný model C4 Picasso je druhou generací (třetí, počítáme-li i Xsaru Picasso) a prodává se už pět let, ale jeho odvážný „kosmický“ design za tu dobu vůbec nezevšedněl. Na autosalonu v Ženevě oznámil Citroen, že Picasso mění název na SpaceTourer, ale vůz, který nám v redakci dělal společnost, nese ještě jméno slavného malíře. A před ním předponu Grand, která označuje delší, až sedmimístnou variantu. Auto mělo také vyšší ze dvou nabízených stupňů výbavy (Feel a Shine) a tu vůbec nejdražší motorizaci, jakou si lze pořídit: přeplňovaný vznětový čtyřválec 2.0 BlueHDi v kombinaci se šestistupňovou samočinnou převodovkou.
Není to dvouspojková skříň, jakou byste našli v podobných modelech koncernu VW nebo ve Fordech, ani „robotizovaný manuál“, kterého se skupina PSA dlouho držela všude, kde to šlo. (Ale u relativně velkého a silného dieselu to stejně nešlo.) Tohle je klasický planetový automat s hydrodynamickým měničem točivého momentu. A při měření na válcové zkušebně firmy Dieselpower nás trochu potrápil. Více v samostatném článku:
Při běžné jízdě se automat Aisin s hydrodynamickým měničem momentu projevuje spíše uvolněně. Líbit se bude zejména řidičům, kteří před okamžitými reakcemi a výrazným nástupem zrychlení po sešlápnutí plynu dávají přednost plynulosti a jemnosti. A motor? V dobrém smyslu slova průměrný dieselový dvoulitr, v žádném ohledu se nevymyká běžným zvyklostem. Parametry (110 kW a 370 Nm), průběh síly i zvukový projev odpovídají dnešním standardům. Má trochu rachtavější zvuk než podobné motory ze skupiny VW, ale zase ve vyšších rychlostech tolik neduní nízkými frekvencemi. Už je opatřen vstřikováním močoviny.
Umístění plnicího hrdla nádržky na AdBlue však prozrazuje, že jde o dodatečnou zástavbu do konstrukce, která na to nebyla původně připravena. Hrdlo najdete nikoliv pod víčkem nádrže, ale v podlaze zavazadlového prostoru. Což je samozřejmě méně praktické a hrozí i potřísnění podlahy aditivem. Na druhou stranu, Za půl roku jsme nemuseli močovinu ani jednou doplňovat. V praxi tedy nepůjde o velký problém.
Pokud jde o dynamiku, Citroen udává zrychlení 0-100 km/h za 10, sekundy. My jsme naměřili nepatrně horší výsledek. Kompletní výsledky měření akcelerace včetně grafu opět najdete v samostatném článku:
Že od auta s vysokou stavbou a planetovým automatem nelze čekat senzačně nízkou spotřebu, poučený zákazník ví. Předpokládáme však, že zrovna mezi zájemci o francouzské MPV bude relativně hodně lidí, kteří si fyzikální souvislost zvýšených jízdních odporů se zvýšenou spotřebou neuvědomují a od dieselu automaticky očekávají žízeň okolo pěti litrů na sto kilometrů. Při klidné jízdě ustálenou rychlostí mimo město snad. My jsme ale v souhrnu jezdili za 8,5 l/100 km – pravda, s drtivou převahou dálničního a městského provozu a spíš dynamičtějším stylem.
Tedy, dynamičtějším ve smyslu zacházení s plynovým pedálem. Na cokoliv i vzdáleně se blížícího sportovnímu stylu jízdy se Picasso nehodí. Není houpavé jako stará amerika a už vůbec ne nebezpečné, to ne. Odpružení však přece jen nechává karoserii trochu „plavat“ ve vertikální ose, měkké uložení náprav tlumí zpětnou vazbu a odtažité řízení ztrácí na přesnosti. Přidat k tomu musíte i měkké, rozvážné změny rychlostních stupňů, ať už v automatickém režimu, nebo při ruční volbě. Grand C4 Picasso si zkrátka diktuje spíš pozvolnější tempo. Ale přizpůsobíte se rádi. Hodnocení jízdních vlastností v testu je jedna věc, reálná uživatelská zkušenost při běžném používání jiná.
Když vás auto nenápadně nutí ke klidnému stylu jízdy, chtě nechtě se zklidníte i vy. Atmosféru vyhlídkové jízdy výletním autobusem zdůrazňuje obrovské čelní okno, ze kterého máte svět jako na dlani, i design palubní desky s velkými světlými plochami. I cesta do práce v pondělí ráno působí na palubě takového auta trochu jako výlet. Přesvědčil se o tom i Lukáš Dittrich při prázdninové cestě na Sardinii:
Spokojeni budou rovněž malí cestující vzadu. Přinejmenším ve druhé řadě. I mnohá rodinná auta dnes mají agresivně klínovitou linii pontonu, malá zadní okna a nízko položená sedadla, takže dítě je v nich utopené a ven skoro nevidí. Ne tak v Grand C4 Picassu. Bohaté boční prosklení s nízko položenou hranou a vyšší, kolmo orientované sedačky znamenají pro malé pasažéry výborný výhled. Který lze ještě podpořit odtažením rolety kryjící velikánské střešní okno. Ale upřímně řečeno, dívat se při jízdě dlouho nahoru nedoporučujeme. Hlavně dětem. Omyvatelnost interiéru s tvrdými plasty a koženými sedadly není špatná, ale přece jenom…
Nejen při cestování s dětmi přijde vhod také plochá podlaha bez omezujícího středového tunelu nebo sklopné stolky na opěradlech. Prostornosti a variabilitě interiéru jsme se podrobně věnovali v dalším samostatném článku:
V Grand C4 Picassu je plno detailů, které svědčí o úsilí konstruktérů zpříjemnit každodenní život. Páčkový volič převodovky u volantu ponechává volný prostor mezi sedadly, kde najdete posuvnou a vyjímatelnou konzolu s odkládací schránkou. Přední sedadla mají na vnitřní straně vlastní, polohovatelnou loketní opěrku a na B-sloupku je praktický háček na kabát, který býval ještě nedávno výsadou aut z koncernu Volkswagen.
Ergonomie je samozřejmě trochu svérázná, jinak by to nebyl správný Citroen. Shluknutí tolika tlačítek na volant vypadá zajímavě, ale zorientovat se v nich není úplně jednoduché. Otočné ovladače tamtéž mají aretaci, jakou v německém autě opravdu nezažijete. Třeba při otáčení kolečkem změny režimů zobrazení přístrojového štítu (vlevo dole, s označením Mode) má pohyb v menu jen velmi volnou souvislost s tím, jestli se zrovna snažíte točit nahoru, nebo dolů.
Ale když zmiňujeme změnu režimů zobrazení. Je jich tu několik, od minimalistického nočního přes velké zobrazení navigace (která má jinak domov na dolním displeji). Zatímco mnohé velké značky přicházejí s přepínatelnými digitálními přístrojovými panely až teď (a mají je pochopitelně propracovanější, díky tomu náskoku), současné C4 Picasso ho má vlastně už od začátku.
S ostrým sluníčkem v zádech je displej občas trochu hůř čitelný, ale zase si s ním návrháři docela roztomile vyhráli. Rychloměr a otáčkoměr mají podobu „speed tape“ jako ukazatele rychlosti a výšky v kokpitech moderních letadel. Nechybí dokonce indikace aktuální a zvolené rychlosti ve formě barevně odlišených čar na stupnici rychloměru. Prostě úplný „glass cockpit“. Podívat se na to můžete v našem videu:
Jak je u Citroenu dobrým zvykem, sériová výbava je neobyčejně bohatá. Z těch méně samozřejmých věcí obsahuje systém automatického parkování včetně zadní kamery, sledování mrtvých úhlů, bezklíčové odemykání, laminovaná skla v bočních oknech, navigaci, bezdotykové ovládání zadní výklopné stěny nebo protisluneční rolety v zadních oknech. Ceníková cena takového auta činí 792 900 Kč, ale Citroen ho dlouhodobě nabízí za „akční“ cenu 689 900 Kč. (Verze s manuální převodovkou je o čtyřicet tisíc levnější.)
Kdyby to nestačilo, naše Picasso dostalo i většinu položek z nevelkého seznamu příplatkové výbavy: červenou metalízu Ruby za 14 900 Kč, bi-xenonové natáčecí světlomety (21 000 Kč), panoramatické střešní okno s elektrickou roletou (18 500 Kč), kola Zephyr (2500 Kč) nebo kombinaci paketů Family Nappa. Ta sice vyjde na 85 000 Kč, ale je v ní obsažena mimo jiné třetí řada sedadel včetně vlastních výdechů ventilace, posuvná sedadla ve druhé řadě, elektrické seřizování sedadla řidiče s pamětí polohy, vyhřívání předních sedadel a také kožené čalounění ve velmi efektní černo-béžové kombinaci. Škoda, že použitý materiál příliš nedýchá. V teplém počasí bychom dali přednost látkovému čalounění.
Za 36 000 Kč pak dostanete soubor jízdních asistentů Drive Assist II. Ale upřímně řečeno, zrovna tohle žádná výhra není. Adaptivní centrování v jízdním pruhu C4 Picasso neumí. A adaptivní tempomat nelze využít při popojíždění v kolonách. Po zpomalení se zapne a znovu ho lze aktivovat až při překročení rychlosti 30 km/h. Masové značky ze severněji položených evropských zemí už nabízejí i v kompaktní třídě pokročilejší systémy.
Citroen Grand C4 Picasso 2.0 BlueHDi EAT6: Verdikt
Nejspíš ani v Citroenu by nic nenamítali proti tvrzení, že kdo chce auto s nejmodernějšími technologiemi a špičkovými jízdními vlastnostmi, není tady úplně na správné adrese. Grand C4 Picasso nabízí něco jiného. Praktičnost, jasně. Nejvíc ho ocení rodiny se třemi dětmi, které mohou sedět na druhé řadě hezky vedle sebe a za nimi pořád zůstává ohromný prostor na tu spoustu věcí, které taková rodina na cestách potřebuje. Možná největší rodinnou devizou Picassa je ale ten zvláštní neuspěchaný pocit nedělního výletu, který dokáže v cestujících navodit. Špatně se to popisuje a změřit se to nedá vůbec, ale věřte nám, že je to reálná věc. Vy byste se možná lépe povozili v jiném autě, ale vaše děti budou Grand C4 Picasso milovat.
Cena testovaného vozu: 792 900 Kč
Cena testovaného vozu včetně příplatkové výbavy: 868 800 Kč (akční cena)
Technické údaje | Citroen Grand C4 Picasso 2.0 BlueHDi EAT6 |
---|---|
MOTOR | |
Konstrukce: | vznětový čtyřválec, uložený vpředu napříč |
Plnění: | přeplňování turbodmychadlem |
Zdvihový objem válců (cm3): | 1997 |
Vrtání x zdvih (mm): | 85 x 88 |
Ventilový rozvod: | DOHC, 4 ventily na válec |
Nejvyšší výkon (kW/min-1) | 110/4000 |
Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1): | 370/2000 |
Převodovka: | šestistupňová samočinná |
Poháněná kola: | přední |
JÍZDNÍ VÝKONY | |
Akcelerace 0-100 km/h (s): | 10,2 |
Nejvyšší rychlost (km/h): | 207 |
Spotřeba paliva město/mimo město/kombinovaná (l/100 km) | 5,1/4,0/4,4 |
ROZMĚRY A HMOTNOSTI | |
Délka (mm): | 4602 |
Šířka (mm): | 1826 |
Výška (mm): | 1644 |
Rozvor náprav (mm): | 2840 |
Rozchod kol vpředu (mm): | 1573 |
Rozchod kol vzadu (mm): | 1576 |
Provozní hmotnost (kg): | 1551 |
Nejvyšší přípustná hmotnost (kg): | 2280 |
Objem zavazadlového prostoru (l): | 170-1843 |
Objem palivové nádrže (l): | 55 |
Řízení: | hřebenové s elektromechanickým posilovačem |
Standardní rozměr pneumatik: | 205/55 R17 |