Čtyři věci, které ovlivňují cenu povinného ručení

Zdroj: Pexels

Povinné ručení musí platit každý majitel vozidla, které se pohybuje po silniční komunikaci. Nutnost pojistit tento automobil vyplývá ze zákona a ne vždy se jedná o malou částku. Jaké konkrétní faktory mohou cenu povinného ručení ovlivnit?

Ještě předtím, než si majitel sjedná povinné ručení, je dobré porovnat přes kalkulačku jeho ceny. Kalkulačka na pojištění auta zdarma může být dostupná u některých online srovnávačů povinného ručení. Ceník zákonného pojištění vozidel se může u různých poskytovatelů lišit, a proto je dobré si v jednotlivých nabídkách udělat přehled.

Jedny z nejvýhodnějších cen pojištění auta lze získat při sjednání přes online srovnávač, kde nabízejí pojišťovny slevu až 10 %. Příkladem jednoho z takových srovnávačů je například 123ručení.cz. Více informací o tomto tématu lze najít také na webu Hardyn.cz. A na jakých konkrétních faktorech závisí výše ceny povinného ručení?

Levnější povinné ručení je možné sjednat online. Foto: Pexels

1. Věk majitele vozu

Jinou cenu zaplatí za pojištění auta například zkušený řidič, kterému je 50 let a senior, či řidič, který právě získal řidičský průkaz.

Největší částku zaplatí za povinné ručení zpravidla mladí řidiči, kteří ještě nemají tolik zkušeností s řízením vozidel a senioři, kterým mohou řízení zkomplikovat například zdravotní potíže. Také statistiky ukazují, že je riziko nehod u těchto skupin větší.

2. Místo trvalého pobytu majitele vozu

Pojišťovny zohledňují při sjednávání povinného ručení také místo trvalého pobytu pojistníka. Protože je ve větších městech větší riziko nehody než například na vesnicích, zaplatí řidiči z velkých měst za povinné ručení zpravidla více.

3. Jízda bez nehod

Pokud nebyl řidič účastníkem dopravní nehody, zaplatí také nižší částku za povinné ručení. Zpravidla platí, že čím déle řidič jezdí bez nehod, tím menší bude cena za pojištění vozidla. Naopak pokud řidič nějakou nehodu způsobil, lze očekávat, že se tato skutečnost odrazí také na výši povinného ručení.

4. Stav vozidla 

Protože mají nová vozidla zpravidla lepší technický stav a propracovanější vybavení, které může dopravním nehodám zabránit, zohledňuje se také tento faktor při sjednávání povinného ručení. Majitelé nových vozů zaplatí za pojištění svého auta většinou méně.

Čtyři věci, které ovlivňují cenu povinného ručení
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: