Co se děje při spalování benzinu v motoru? Podívejte se na fascinující video

  • Fascinující záběry přibližují práci spalovacího motoru

  • Aby bylo do motoru vidět, bylo nutné vyrobit průhlednou hlavu válce

  • K experimentu byl použit motor Briggs and Stratton s postranními ventily

Pístový spalovací motor je na světě už více než sto let, ale ještě jsme neměli moc příležitostí vidět, co přesně se během spalování benzinu děje uvnitř. Nyní jeden nadšenec vyrobil průhlednou hlavu vzduchem chlazeného motoru Briggs and Stratton, aby mohl celý spalovací proces natočit rychloběžnou kamerou.

Od kusu plechu po testovací jízdu. Podívejte se, jak se vyrábí Škoda Octavia

Pro tento jednoválec se rozhodl především proto, že používá jednoduchý ventilový rozvod SV, takže „výhled“ na spalovací komoru a práci ventilů nic neruší. Rozvod s postranními ventily je nejen jednoduchý na výrobu, ale motor si pak snáze poradí s proměnnou kvalitou paliva, což je třeba pro zahradní stroje nebo generátory důležitá schopnost.

Vznikly tak velmi zajímavé zpomalené záběry hoření palivové směsi. A aby to bylo ještě zajímavější, můžeme vidět funkci motoru na různé druhy paliv, kdy motor nejprve běží na klasický benzin, následně na alkohol a nakonec na acetylen.

Video je sice v angličtině, ale základní sdělení určitě pochopíte i bez její znalosti. A teď nám řekněte, jestli by vás dokázal stejně zabavit třeba elektromotor

Co se děje při spalování benzinu v motoru? Podívejte se na fascinující video
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.14%) 28 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE

PŘIDAT KOMENTÁŘ: