S vyšším věkem se objevují další a další problémy, to je známá věc. A některé z nich pak začínají komplikovat různé činnosti, jako například řízení motorových vozidel. Proto by lidé ve svém vlastním zájmu měli chodit pravidelně k lékaři a proto od určitého věku pak už je řízení automobilu podmíněno povinnou návštěvnou u lékaře, který váš zdravotní stav zhodnotí. Takhle to funguje téměř v celém světě, ale existují výjimky.
Po sedmdesátce prohlídky, po osmdesátce konec
V Peru totiž platí zákon, který řízení motorových vozidel omezuje právě věkem. Tamní řidiči mohou bez omezení jezdit do sedmdesáti. Následně musí začít chodit na pravidelné lékařské prohlídky. První přijde v 75, pak je nutné chodit k doktorovi každé dva roky.
Jakmile ale dotyčný řidič nebo řidička přesáhnou věk 80 let, mají definitivně smůlu. Zákon zakazuje obnovu řidičského průkazu po dosažení této věkové hranice. Bez ohledu na zdravotní stav už takoví lidé prostě nemohou své řidičské oprávnění obnovit, to pozbývá platnosti a za volant už tito lidé usednout nesmí.
Měli by mít senioři od určitého věku zakázané řízení automobilu?
Něco podobného se svého času zvažovalo dokonce i v Itálii, ale tamní úřady nakonec od tohoto záměru ustoupily.
Ve světě funguje systém zdravotních prohlídek nutných pro obnovení řidičského průkazu víceméně všude stejně, liší se jen nastavením věkových hranic a intervaly, kdy musí řidiči chodit k doktorovi. Peru je se svým věkovým zákazem ve světě unikátní zemí.
V ČR byla dříve hranice povinné návštěvy u lékaře 65 let, ale aktuálně dochází k posunutí na 70 let. Důvodem je fakt, že díky lepší zdravotní péči jsou obecně starší lidé v lepší kondici. Zároveň tato změna má ulevit tuzemskému zdravotnickému systému.
Zdroj: Ministerio de Transportes y Comunicaciones