Vyplatí se havarijní pojištění pro auta starší 10 let?

5. 10. 2020
Autor: Unsplash.com
Havarijní pojištění

je pro vás vhodné ve chvílích, kdy potřebujete pokrýt náklady na škody způsobené na vašem autě. Pro nová auta je to téměř nutnost, i když ne povinnost, jako v případě povinného ručení. U starších aut často kalkulujeme, zda se nám vůbec nějaké pojištění vyplatí. Na co v takovém případě myslet?

Záleží na ceně i stáří auta

To, že máte ojeté auto starší 10 let neznamená, že je pro vás havarijní pojištění automaticky zbytečné. U havarijního pojištění se vždy počítá s cenou daného auta a i to, které je starší 10 let, ji může mít pěkně vysokou. Pojišťovna ovšem nepočítá cenu, za kterou jste auto koupili, ale tzv. časovou či obecnou cenu. Časová cena je vnímána s ohledem na stáří a opotřebení, obecná se stanovuje dle aktuálních cen stejných modelů v bazarech.

Vybírejte si správná rizika

Havarijní pojištění obecně pokrývá rizika, jako je škoda způsobená dopravní nehodou, vandalismem, přírodními vlivy, ale také při odcizení auta. Můžete si zvolit i další připojištění rizik, nejčastěji je to pojištění srážky se zvěří a pojištění čelního skla, ale třeba i pojištění věcí a osob v autě.

Výhodou havarijka je možnost namixovat si rizika podle potřeb. Jestli například jezdíte s autem přes zalesněná území, pravděpodobně budete nejvíce potřebovat pokrýt riziko srážky se zvěří. Ve městě se pak více nabízí poškození vandalismem. Zkrátka vybírejte si rizika, která jsou pro vás smysluplná. Při důmyslném a promyšleném zabezpečení garáže si nemusíte dělat hlavu s rizikem krádeže, a naopak, pokud auto necháváte před domem, asi byste se měli zamyslet i nad rizikem odcizení.

Speciální produkty pro majitele starších aut

V nabídce pojišťoven najdete dnes i produkty přímo určené pro starší ojetá vozidla. Pro běžná auta nižší a střední třídy, například velmi oblíbená Škoda Octavia, se pojistné za havarijní pojištění pohybuje kolem 1200 až 1700 korun ročně.

Cena pojištění se odvíjí i od spoluúčasti, tedy částky, kterou se na škodě budete podílet vy sami. Některé pojišťovny mají u pojištění starších vozů automaticky stanovenou i spoluúčast, například ve výši 5 či 10 %. Například Generali Česká pojišťovna umožňuje volbu spoluúčasti již od 1 %. Vysoká spoluúčast sice snižuje cenu pojistného, ale v konečném důsledku se pak zejména při velkých škodách nevyplácí, proto si její výši dobře promyslete a poraďte se s pojišťovnou, co pro vás bude nejlepším řešením.