Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa

14 nových názorů
Autor: Redakce
  • Tatra 810 4x4 vytvořila zajímavý rekord 

  • Tento nákladní vůz přejel 7,5 m vysokou uměle vytvořenou překážku 

  • Vůz zvládl stoupání i klesání 146 %, respektive sklon až 55°

V Ostravě byl minulý týden stanoven zajímavý rekord. Jde o přejezd nejvyšší uměle vytvořené překážky nákladním automobilem. Tatra 810 4x4 totiž zdolala extrémní dráhu vysokou 7,5 m.

Překážku pojmenovanou Brut Monster mají na polygonu bezpečné jízdy Libros v Ostravě. Jde o jednu z nejextrémnějších umělých překážek svého druhu vůbec a její parametry to dokazují. Dráha je dlouhá 33 m a ve svém nejvyšším místě je 7,5 m nad zemí. Z jedné strany je úhel stoupání až 45° (100 %), z opačné dokonce 55° (146 %).

Doporučujeme: Retro — Dacia Duster není nic nového. Rumunský offroad stejného jména jezdil už v 80. letech

Tatra 810 4x4 to nejdříve vzala z té „lehčí“ strany a jak se můžete přesvědčit na videu, ještě více strmý sjezd pak byl trochu divoký. Následně byl stejný pokus zopakován ještě jednou, ovšem z druhého směru. Také to Tatra zvládla.

Pro představu dodejme, že v běžném provozu se při stoupání nebo klesání větším než 10 % dané úseky označují značkami „nebezpečné stoupání“/„nebezpečné klesání“.

řidič (neregistrovaný)
Tatra 810 je převlečený Renault. Motor, kabina, bohužel rám, a mnoho dalšího. Tatrováci jen upravili něco pro účely v použití v AČR. Když sundáte znak Tatra je pod ním prolis znaku renault. Diagnostika motoru opět rencek. Tak jaká TATRA ?
Alfa Vrtulák (neregistrovaný)
Masakr co auto dokáže. Mimochodem jste mě donutil vyhledat si kalkulačku (na PC ani mobilu nemám vědeckou) a najít si tangens 55 stupňů. Nějak se mi ty procenta nezdála.
Martin (neregistrovaný)
Brbletje si tu jak chcete. Mě se to líbilo a klobouk dolů i za řidiče
Pavel Cy (neregistrovaný)
Původně R 210 vyvinutá v Roudnických strojírnách a v současnosti mírně upravená a vyráběná v Tatře jako T 810.
Jerry (neregistrovaný)
Mírně upravená??? Nic nepraskalo veseleji než některé díly z RS. Aby to jezdilo, použili jsme vlastní konstrukci. Podvozek všech dnes vyráběných modifikací (až na tuto T810, což je čestná výjimka) je pořád čistě tatrovácká koncepce. Obecně vzato motory si lze do různých aplikací vybrat různé - buď stále klasickou českou osmiválcovou "vzduchovku" nebo tam kde nevyhovuje, z širšího výběru cizího "vodníka". A auto od 4x4 třeba po 16x16. U kabiny platí totéž - starší aplikace mají českou, novější cizí. Tady není třeba vymýšlet vymyšlené. Zbytek tatrovky vyrábíme my. Co je specifické, je naše.
Jiří Čalkovský (neregistrovaný)
To video vyrobil opravdu expert. Být tam jeden stranový záběr, tak vidím profil, který Tatra musela zdolat. Takhle vidím prd.
MARTY (neregistrovaný)
Neni to tak dlouho,kdy jsme testovali armadni tatry v terenu.T815 6x6,T815 8x8,T810 6x6.Testu se zucastnili i jezdci trucktrialu.Sice je T810 prakticky Renault,ale se svou vahou 7500kg je uctihodnou nahradou za PV3S.Ze vsech techto tater zvladla T810 v terenu proste nejvic a kdyz i T815 8x8 zapadla,T810 ji spolehlive vytahla.Tak to proste je a i kdyz ja ni mnozi nadavaji,ja s ni jezdim rad.;)
jezdec (neregistrovaný)
A ty se divíš, vždyť havloidi nejen Tatru a další vojenskou výrobu pohřbili a svět šel dál i bez nás.
Radek (neregistrovaný)
Neplácej kraviny a něco si o to nastuduj. https://is.muni.cz/el/1423/jaro2016/BSS151/um/Obranny_prumysl_CR_po_listopadu_bipolarity.pdf Počátkem devadesátých let byly plné sklady hlavně zastaralé těžké techniky zvláště na Ukrajině a v Rusku, kterými totálně zahltili trh. Kdo by v dané situaci takové krámy dál vyráběl na sklad.
  • Našli jste v článku chybu?