V malém autě máte větší šanci zemřít než ve velkém, ukazují statistiky

29.05.2020
6 nových názorů
Zdroj: Archiv MF
  • Podle statistik IIHS umírá více lidí v malých autech než velkých

  • Americká organizace porovnávala statistiky úmrtnosti u cestujících v SUV a v klasickém hatchbacku

  • Jde o americký výsledek. I evropské Euro NCAP ale nyní upravilo své crash testy

Pokud budete sedět při nehodě v hatchbacku, je větší pravděpodobnost, že zemřete, než kdybyste řídili velké SUV. To vychází ze statistik americké organizace Institute for Highway Safety (IIHS), která se podobně jako její evropská obdoba Euro NCAP věnuje mimo jiné crash testům. Tentokrát ale sbírala data z reálného provozu.

Statistika je na první pohled trochu složitá. Průzkum totiž bere v potaz poměr mrtvých lidí k „milionu registrovaných auto roků“. Tím jsou myšlena auta, která byla do provozu přihlášena v roce 2017 nebo dříve, ale ještě v daném roce patřila do stejné generace. Úmrtnost pak jednoduše bere v potaz statistiky z nehod mezi lety 2015 až 2018.

Karanténa přinesla bezpečnější silnice. Po jejím konci je ale situace horší
Přečtěte si také:

Karanténa přinesla bezpečnější silnice. Po jejím konci je ale situace horší

I samo IIHS upozorňuje, že s tak objemným množstvím dat vstupuje do hry řada proměnných. Jde třeba o místo nehody, počet ujetých kilometrů, rychlost a další. Data jde tedy interpretovat mnoha způsoby a IIHS varuje, že ve výsledku také muselo řadu faktorů vynechat.

Nicméně i tak přišlo se zjištěním, že v kategorii malých hatchbacků bylo zaznamenáno 108 úmrtí na milion registrovaných auto roků, zatímco u velkých vozů to bylo 52. Z hlediska ujetých kilometrů byl pak výsledek 78 mrtvých na 10 miliard ujetých mil u malých aut a 36 mrtvých u velkých.

Věří Volvo svým řidičům? Omezilo jim rychlost a chce kontrolovat alkohol
Přečtěte si také:

Věří Volvo svým řidičům? Omezilo jim rychlost a chce kontrolovat alkohol

Úřad se dokonce zaměřil na jednotlivé modely. Například ve Fordu Fiesta zahynulo 141 lidí na milion registrovaných auto roků, na druhou stranu nebylo zaznamenáno žádné úmrtí v Porsche Cayenne nebo Mercedesu-Benz třídy C. Podobně dopadl i hatchback nižší střední třídy Volkswagen Golf. Statistiky jdou opravdu do detailu a výsledkem je obsáhlá studie, která potěší hlavně milovníky tabulek. Prohlédnout si ji můžete na oficiálních stránkách IIHS (anglicky).

Výsledek samozřejmě platí pro americké silnice. I na těch evropských už ale začínají dominovat větší vozy kategorie SUV. I proto Euro NCAP nyní upravilo své crash testy tak, aby více odpovídaly reálnému světu. Měří v nich i dopady střetu velkých aut s malými a pokud větší vozidlo menšímu více „ublíží“, přijde o body. Psali jsme o tom zde.

Will (neregistrovaný)
The self education industry is a $355 Million per day industry and is expected to TRIPLE in the next 5 years! And with the right strategy this could be your opportunity to: Get in early before it is oversaturated. Help others go faster while you get paid Fix a broken system Make an impact on the world Get paid for a skill, hobby, passion or expertise you already have (or get paid from someone else’s) And Tony Robbins, Russell Brunson and Dean Graziosi are finally going to show YOU how to take advantage of it… (Now if you don’t already know who these 3 guys are then you’ll want to listen up!! They’ve impacted millions of lives and have generated billions of dollars) Look, if you’ve ever thought about (or even if you never thought about) getting paid for something you know (like a passion or a skill)... or even getting paid from what others know, then you have to attend. This is one of the fastest growing industries online and in all areas of the world. And for the first time ever they’re doing a webclass training on how to extract your wisdom (or somebody else’s) and get other people to pay you for it! You can save your spot here (and when you do register, you’re immediately going to get a brand new, never before seen training from Tony and Dean. No one else will ever get a chance to see this rare training except for us). kbbmint.com After hearing what they’re teaching, I truly believe this is the #1 way to make a massive income, make a massive impact on the world and leave a legacy! And here’s just a fraction of what you’ll learn this week: The mostly hidden $129 Billion dollar market and how you can make a massive impact and leave a legacy by profiting from it. The KBB Triangle: The 3 ways to profit (whether you’re an expert with a thriving business, just getting started, or even if you’re at complete rock bottom) The framework to profit from what you (or someone else) already knows - or by creating community and bringing people together. Plus you’ll even be able to ask them questions when they do Q&A at the end of the training. (Chat is limited so show up early). There’s no other time where you’re going to have this opportunity. So BE THERE! Because if you’re not going to make a shift in your life now, then when? And if not with these guys, then let me ask with who? This is your rare chance to learn from 3 people who started from nothing and went on to generate billions of dollars and build massive companies. Spots are filling up faster than they ever have, so you need to hurry and go here to save your spot https://kbbmint.com Register now and I’ll see you there this week - Plus they did a few brand new “pre-event” trainings that only those who register get access to. Talk soon
Petr (neregistrovaný)
Wauuu vážně je při nehodě větší auto lepší než malé? Wauu ameriko!!! Autor článku je taky asi pěkný jelito
Petr (neregistrovaný)
Ve starém autě je rychlost hodně znát a v takovém autě se zabije spíš sebevrah. Normální člověk raději ubere plyn. V moderním autě není rychlost znát a to je problém!
REBEL (neregistrovaný)
Když mám malé auto,musím si být taky toho vědom,a podle toho taky jezdit.Já ještě za 25let neměl nehodu,a to jsem měl stále malá auta.Zázrak?,ne,jen jezdím předvídavě a podle svých,a podle možností automobilu.Mám najeto přes 1mil kilometrů.Problém je také v tom,že dnes mají mladí ještě s mokrým řidičákem přístup k silným vozům a za pár drobných.Vnímání rychlosti v takovém voze je ůplně jiné než v malém autě.V současné době vlastním dvě ŠKODOVKY-FELICIA-1.3-MPI-50KW-rok-1999-NEW FACE,a ŠKODA FABIA-1.4-16V-55KW-rok-2000.Už mezi těmito auty je dost rozdílný jízdní projev.Když jedu fe FELICII 100KM/H,tak je to přece jen znát,vyšší hluk motoru,a celkově jiné vnímání jízdy oproti FABII.Když jedu ve FABII 100KM/H,tak mám pocit,že se jen tak courám.Motor téměř není slyšet,a jede to jak po kolejích.Velmi dobrý podvozek.
Jiří (neregistrovaný)
Řekl bych, že k tomuto závěru stačí i jen to, co si člověk pamatuje z hodin fyziky. Hybnost a energie při vzájemném působení těles se tomu tuším říká. :-) Statistika jen potvrzuje to, co snad každý i tuší i bez té fyziky.
  • Našli jste v článku chybu?