Umělá inteligence ve službách prodejců aut

09.03.2021
přidejte názor
Autor: Redakce

Nakupování po internetu se v posledních měsících stalo naprostou nutností. Po síti nakupují i ti, kteří by jinak dali přednost kamenné prodejně. O to víc někteří prodejci přemýšlejí, jak nákup svým zákazníkům co nejvíce usnadnit. Nové způsoby prodeje mohou e-shopům získat věrnost zákazníků i výhodu proti konkurenci. Jednou takovou novinkou je nákupní asistent Betterfy od české firmy DataSentics, který sází na umělou inteligenci.

Výhody nákupního asistenta Betterfy pomohou zákazníkovi při koupi auta. U starších aut mívají  prodejci poznačených 100 – 200 parametrů a pro kupce tak může být porovnávání opravdu komplikované. Pokud ale zamíří na stránky prodejce, který využívá Betterfy, bude pro něj porovnání rychlé a přehledné, jak ukazuje následující příklad.

Chcete například koupit rodinné auto, máte představu o jeho velikosti, stáří a samozřejmě o ceně, jakou za něj můžete dát. Kliknete na jeden z předvybraných vozů a objeví se vám k němu podrobnosti a navíc vám algoritmus Betterfy rovnou nabídne podobně drahé vozy s jasně popsanými rozdíly. Některé mohou být o něco novější, jiné mají třeba hlídání mrtvého úhlu, kožený interiér či hliníkové ráfky. Tyto výhody se kupci hned zobrazí, nemusí složitě překlikávat mezi nabídkami nebo porovnávat s tužkou v ruce.

Digitální asistent ve chvilce porovná až 140 parametrů 

Betterfy nyní využívají Mall.cz nebo prodejce aut HAVEX-auto na svém webu Prodej-vozu.cz. Výkonný ředitel HAVEX-auto Zdeněk Honek objasňuje, co ho vedlo k nasazení inovativního řešení: „Když jsme se na sklonku listopadu 2019 rozhodli posílit online prodej, tak jedním z hlavních požadavků byla inovace a služba pro zákazníka. Srovnání všech parametrů u jednotlivých aut není snadný úkol, a právě s tím jsme chtěli zákazníkům pomoci. Chceme poskytnout opravdu transparentní srovnání, aby se mohl kvalifikovaně rozhodnout.“

Pokud by měl seznam doporučených alternativ pro každé auto vytvářet zaměstnanec autosalonu, trvalo by mu to přinejmenším týdny a nabídka aut by se za tu dobu navíc změnila. Umělá inteligence dokáže vše projít a analyzovat během chvilky a pak každý den aktualizovat. Na začátku je jen nutné rozdělit produkty do kategorií a stanovit parametry k porovnání. „S odborníky z DataSentics jsme vůz rozložili na 140 částí, každé jsme automaticky přiřadili určitou váhu a doplnili jsme logiku typu: světla Matrix jsou lepší než Bi-Xenon,“ popisuje aplikaci Zdeněk Honek.

Kromě spolupráce při nasazení softwaru už prodejce nemusí vyvíjet žádnou iniciativu. Služba využívá přímo produktová data klienta a řešení je postavené na cloudových službách Microsoft Azure.

„Nákupní asistent Betterfy vychází z naší vize, kdy pomáháme klientům přenášet dobré zákaznické zkušenosti z offline nakupování do e-commerce světa a naopak. K tomuto využíváme umělou inteligenci. Konktrétně Betterfy se inspiruje experty ve specializovaných prodejnách, kteří zákazníkům dokáží velmi dobře poradit s výběrem pro ně ideálního zboží,“ uvádí Petr Dvořák, Head of DataSentics inRetail.

V  českém prostředí je Betterfy inovativní službou, kterou zatím jiný poskytovatel nenabízí. A ačkoliv jde o nové řešení, uživatelé už pociťují přínosy pro své podnikání. Havex například zaznamenal vyšší dobu strávenou na webu a vyšší počet prohlédnutých stránek. V Mall.cz v některých kategoriích registrují růst tržeb až o 20 % a dále zvýšení spokojenosti zákazníků. A o to právě e-shopy usilují. Když jsou zákazníci spokojení, budou se do e-shopu vracet nebo jej doporučí dalším zákazníkům. Jiným přínosem může být snížení vratkovosti zboží. Běžně nakupující vrací e-shopům kolem 10 % zboží. Pokud jim ale e-shop dobře pomůže s výběrem, snižuje se pravděpodobnost, že budou chtít zboží vrátit nebo vyměnit, a to je nejen výhoda pro prodejce, ale především pro samotné zákazníky.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?