Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli

23.06.2017
9 nových názorů
Autor: Redakce

+

  • Beztřídní image
  • Spolehlivá technika
  • Vysoká kvalita interiéru
  • Skvělá ergonomie
  • Komfort a kultivovanost

  • Omezená nabídka zajímavých motorů
  • Chudá výbava nejdostupnějších aut
  • Vysoké kilometrové nájezdy
  • Stále vysoké ceny
  • Problematický automat 7DSG (DQ200)

Na našem trhu patří dlouhodobě Volkswagen Golf mezi desítku nejprodávanějších aut, i když logicky se řadí až za vozy domácí značky Škoda. V celkovém počtu registrací na technicky příbuznou Octavii nestačí. Situace se trochu obrací na trhu ojetin, kde Golf láká známou a dobře servisovatelnou technikou a přeci jen prestižnější značkou.

Doporučujeme: Pět nepovedených ojetin značky Škoda, kterým je lepší se úplně vyhnout

Doporučujeme: Ojetiny? Velký přehled všech vozů

Navíc trh ojetých vozů plní i importy ze zahraničí. V Evropě je Golf dlouhodobě nejprodávanější auto. Ojetin je tedy dostatek, ale s tím souvisí vyšší rizikovost. U importů se přeci jen historie falšuje pořád docela snadno.

Volkswagen Golf VII (11) Na Golfu je lákavá beztřídní image, známá koncernová technika a dojem bytelnosti a kvality. Také si velmi dobře drží cenu
Volkswagen Golf VII (33) Výbavou „nařachaných“ aut moc není, testovaný Golf měl spíše nadprůměrnou výbavu. Většina kusů je v nejnutnějším chudém základu

Ceny nejojetějších Golfů sedmé generace, která přešla na modulární koncernovou platformu MQB, již spadly pod 300 000 Kč, ale ne o moc. Původně jsme si měli na test ojetiny z Auto ESA vzít hatchback s motorem 1.2 TSI a cenou pod třemi sty tisíci, ale pár dní před zápůjčkou se prodal. Nepohrdli jsme tedy kombíkem Golf Variant s motorem 1.6 TDI 77 kW z roku 2013, který měl v době testu najeto už hezkou porci 124 500 km. Auto mělo pětistupňový manuál a prodejce za něj chtěl 310 000 korun. Rychlý pohled do aktuálního ceníku ukáže, že podobně vybavený nový Golf by stál skoro šest set tisíc.

Auta jsou, ale většinou fleetové žebráky

Vyšší nájezd není u mladých Golfů, zvláště těch naftových, vůbec nic neobvyklého. Tahle auta naprosto běžně najezdí čtyřicet tisíc kilometrů ročně, některé kusy jsou schopny natočit za rok i přes šedesát tisíc. Je to oblíbený fleetový vůz, především na západ od našich hranic.

Od toho se odvíjí vysoká rizikovost koupě stočenky. Testovaný Golf uvnitř vypadal jako nový, auto nevrzalo a podvozek byl ve výborné kondici. Stočte tenhle kus o sto tisíc dolů a neopatrný kupec bude plesat blahem, jakého zánovního Golfa si pořídil. Původem česká auta jsou méně riziková, ale přesto vyzýváme k opatrnosti.

Volkswagen Golf VII (39) Stočit auto z dovozu je pořád snadné a Golfy TDI klidně najedou 60 000 km za rok. Interiér umí stáří dobře maskovat
Volkswagen Golf VII (15) VW Golf Variant je oblíbený služební vůz. Tomu odpovídá i nájezd. Méně jetá soukromá auta bývají nejčastěji hatchbacky 1.2 TSI

Pohled do inzerátů ukazuje, že aktuálně je na českém trhu ojetin zhruba šest stovek Golfů vyrobených od roku 2013, do kterých se nám tedy míchají ještě poslední kombíky šesté generace (výroba skončila v březnu 2013). Poměr dieselů a benzínů je zhruba půl na půl, v nabídce jsou dvě desítky vozů na CNG a pár elektromobilů.

Doporučujeme: Test ojetiny: Volkswagen Passat B7 je dobrý, ale pozor na jeho minulost

Benzinová auta se s nájezdem většinou vejdou do 75 000 km, diesely se pohybují spíše v intervalu 100 až 150 000 km. Nejlevnější a chudě vybavené fleetové kombíky s motorem 1.6 TDI koupíte už za 210 000 korun, počítejte ale s nájezdem okolo 200 000 km. Nejlevnější benzinový Golf jsme našli s motorem 1.2 TSI za 255 000 korun, byl to hatchback s nájezdem 85 000 km.

Jezdí pohodlně a je kultivovaný

Asi víte, že v rámci snižování nákladů dostal i Golf, stejně jako Octavia nebo Leon, v nižších výkonových verzích vzadu vlečenou nápravu. U Octavie a Leonu je ta hranice 110 kW, Volkswagen začal zákazníky rozmazlovat lepší nápravou už od 93 kW nahoru. My měli v testovaném autě logicky „torzku“.

Volkswagen Golf je ale velice pohodlné, tiché a kultivované auto, u kterého zadní náprava začne poskakovat až na opravdu špatné silnici. Na balonových patnáctkách, které měla i naše testovačka, jsme si ale nemohli stěžovat. Na průměrné české okresce plul tenhle Golf s důstojností manažerské limuzíny. Ehm, to je možná přehnané přirovnání, ale vy víte, jak to myslíme. Všimnete si ale asi vyšší hlučnosti, v kombíku to vzadu docela duní. Nicméně na kvalitním povrchu je v Golfu ticho jako v hrobě. Tohle je opravdu velice příjemné auto. Možná až zbytečně dobré na svou kategorii.

Volkswagen Golf VII (7) Rozbitou okresku zvládá Golf s grácií. Jednodušší zadní náprava vlastně tolik nevadí a klidný řidič bude spokojený
Volkswagen Golf VII (46) Motor 1.6 TDI není žádný drak a pod zátěží docela duní. Nepříjemné je extrémně dlouhé zpřevodování manuálního pětikvaltu

Od motoru 1.6 TDI se nedají očekávat dynamické zázraky, jeho nadšení navíc otupuje velice dlouhé odstupňování převodů. Sedmistupňový automat DSG lépe využije omezený potenciál motoru. A k jinak bezvadnému Golfu se moc nehodí to dieselové rachtání motoru 1.6 TDI. Motor si sice po letech a kilometrech „sednul“, ale akusticky snesitelný je vlastně jen při ustalené stodvacítce na dálnici.

Ergonomie ovládání, poloha za volantem, přehlednost přístrojů a ovladačů, to vše je jako obvykle naprosto špičkové. Jiné značky by se mohly od VW učit. Vy zas spustíte v komentářích pod článkem proti koncernovým produktům filipiku, ale mě je to jedno. Jestli chcete mít raději bolavá záda a rozčilovat se z nelogické ergonomie ovládání, kupte si jiné auto.

Motory TSI jsou tu bez problémů

Volkswagen Golf VII je ještě relativně mladý model, nicméně i přes vyšší nájezdy služebních kusů to zatím nevypadá, že by plnil servisy se stále se opakujícími problémy. Jednotky 1.2 TSI a 1.4 TSI přešly v nové generaci EA211 na řemenové rozvody, ale to neznamená, že se o ně nemusíte starat. Řemen je sice zapouzdřený a servis ho má jen po vyšším nájezdu zkontrolovat, ale asi bychom se nebránili preventivní výměně třeba kolem 120 000 km. Jestli najedete do 15 000 km za rok, tak vás ta investice jednou za deset let neporazí.

Doporučujeme: Test ojetiny: Škoda Rapid má před sebou skvělou bazarovou kariéru

Motorům TSI je ale lepší podstrojovat kvalitním benzínem s čistícími aditivy. Zejména pokud se couráte na krátkých trasách a motor vyloženě lechtáte. Na katastrofické zakarbonování tahle téesíčka netrpí, ale prevence je vždycky lepší než následné řešení problémů. Nezapomínejte také pravidelně kontrolovat hladinu a stav všech provozních náplní. Snad vás nezabije jednou za měsíc zvednout kapotu a podívat se na chladící kapalinu i olej.

Silnější 1.4 TSI už rozmazluje box_color=#000000
Výkonnější motor 1.4 TSI bude pro mnoho lidí do Golfu opravdu luxusní pohon. U verze 103 nebo 110 kW dostanete i lepší zadní nápravu, ale na takové auto s pěknou výbavou Highline a malým nájezdem si připravte pořád aspoň 400 000 korun. Nejlevnější s manuálem a porcí přes 100 000 km stojí okolo 350 tisíc. Motorů ACT s vypínáním válců je tak málo, že nedokážeme posoudit, jak je na tom tento mechanismus se spolehlivostí. Jeho reálný přínos pro spotřebu je ale stejně minimální.

Ředění oleje benzinem, propalování katalyzátorů a spotřeba oleje by už novým generacím motorů TSI měla být cizí, ale s přibývajícím věkem a kilometry se vyplatí věnovat všemu pravidelnou pozornost. Lidé si odvykli se o auta starat a kontrolovat i naprosté nezbytnosti, jako stav a nahuštění pneumatik. Nespoléhejte na to, že vám o sobě auto všechno řekne. A pro nový olej mazejte do servisu po roce nebo nejpozději po 15 000 km. Podle toho, co přijde dřív.

Silnější jednotky 1.8 TSI (verze Alltrack s pohonem 4x4 a šestistupňovým DSG, případně individuální dovozy z USA) a 2.0 TSI generace EA888 si tu ponechávají řetěz, ale většinou nezlobí, pokud si ho majitel nevytahá podtáčením či necitlivými rozjezdy (to u DSG, které bylo na našem trhu k Alltracku standardně, snad nehrozí). Praskající písty a spotřeba oleje jsou minulostí, to se v rámci modernizací vyřešilo.

Zajímavostí je použití duálních vstřikovačů, takže karbonizaci na ventilech by tyhle motory znát neměly. Snad jediným místem, které může u motoru 1.8 TSI zazlobit, je chlazení, konkrétně vodní pumpa. Je to ale problém známý spíše z Octavií, Golfů Alltrack u nás jezdí s těmito motory velmi málo.

Motor 2.0 TSI je vyhrazen sportovním verzím GTI, R a různým vrcholným edicím. Za Golf GTI dáte pořád přes půl milionu a spíše teď na trhu narazíte na předváděčky a podobná auta, která asi neměla úplně lehkou minulost. Kdo si koupil Golf GTI pro radost a pro sebe, ten nemá důvod posílat ho do světa. Jasně, najdou se opečovávané výjimky, ale za ty dáte výrazně víc.

TDI? Když na to máte...

Je to na vás. Můžete si koupit poměrně bezproblémový benzín 1.2 TSI, který jezdí s přehledem za šest až sedm litrů, nebo docela rizikový turbodiesel 1.6 TDI, který jezdí za pět a půl, je hlučnější a dynamicky zaostává. Snad jen v autech s naprosto neprůstřelnou minulostí a rozumným nájezdem bychom spatřovali slušný potenciál. Případně pokud chcete čtyřkolku. Golf se totiž i s motorem 1.6 TDI prodával s Haldexem.

Volkswagen Golf VII (45) Vážně potřebujete diesel? Musíte si spočítat, jestli se vám vyplatí. I u ojetiny dává smysl jen tehdy, pokud toho najezdíte hodně
Volkswagen Golf VII (35) Pětistupňový manuál je snad jediné slabší místo. Více jeté služebáky po necitlivém řidiči už mohou mít s řazením problémy

Zajímavé je, že čtyřkolka 1.6 TDI má kvalitnější šestistupňový manuál a samozřejmě nezávislé zavěšení vzadu. Právě stav pětistupňové převodovky u motoru 1.6 TDI je to, o co bychom měli největší strach. Pracuje na hranici svého limitního točivého momentu a nedá se předpokládat, že služební řidiči přistupovali k nafasovanému Golfu s nějakým zvláštním citem.

Diesel jen pro odvážné (anebo bohaté) box_color=#000000
Naftové motory jsou v základu bytelné, ale strašně záleží na minulosti. Kdo auto nafasoval a s vidinou jeho odkoupení po konci operativního leasingu pečlivě zahříval a „potají“ si měnil na své náklady po 15 000 km olej, tomu vydrží. Problém je, že drtivá většina fleetových kusů prostě „lítá“ po dálnicích hlava nehlava. Je tedy na vás, zda chcete riziko u naprosto neznámého auta podstupovat. Maloobjemové motory TSI nežerou jak prokopnuté a jsou spolehlivé. Dobře si nákup nafty rozmyslete. Spíšem ušetříte s verzí CNG. Spolehlivost nádrží na plyn by už měla být vyřešena.

Filtr pevných částic je záhadou, ale zatím by o něm nikdo vědět neměl. Pokud majitel používá předepsaný olej, tankuje kvalitní naftu (pro stav choulostivých vstřikovačů je to nutnost) a filtr se stačí na dlouhých trasách regenerovat, do 250 000 km by se ozvat neměl. Filtr ale často odpraví „hloupost“. Pokud u motoru selže termostat a chlazení zůstane v otevřené poloze, motor se „přechlazuje“ a jednotka může vyhodnotit, že nenastal správný okamžik k zahájení regenerace. Sledujte teplotu motoru. Jakmile začne kolísat, nebo se motor normálně neohřívá, mohlo by být zle. Na DPF si u motorů TDI připravte okolo 40 000 korun.

Doporučujeme: Ojeté diesely mohou vyjít draho. Benziňák s vyšší spotřebou je ve výsledku levnější

Motor 2.0 TDI je do Golfu asi drahá zbytečnost. Sice dostanete lepší zadní nápravu a opravdu mimořádnou dynamiku, ale naftový motor vždycky smrdí dražšími závadami. Snad jedině, pokud chcete zcela bezproblémový automat. Dvoulitr má totiž skvělé šestistupňové DSG, kterému díky „mokrým“ spojkám nevadí popojíždění v kolonách. Pozor si dejte na verzi GTD, u které se už párkrát objevil problém s přidřeným vrškem motoru. Většinou to jde ale na vrub zanedbanému servisu u přetěžovaného auta. Ono jezdit se silným nafťákem jako dobytek a následně měnit olej po 30 000 km, to odpraví sebelepší motor.

Řadit, nebo neřadit?

Automat se dostává do módy a pro některé kupující už je to zásadní požadavek. Jenže doba klasických měničových automatů je u Volkswagenu pryč. V Golfu dostanete dvě možnosti: do 250 Nm sedmistupňové DSG se suchými spojkami, od 250 Nm nahoru pak šestistupňové DSG se spojkami mokrými (později přišlo také sedm rychlostí, ale mokré spojky zůstaly).

Aktuálně je ze zhruba šesti stovek ojetých Golfů na trhu něco málo přes stovku s automatem. Z hlediska ojetiny velmi záleží na tom, kde budete jezdit. Suché 7DSG (DQ200) se paradoxně moc nehodí do kolon, protože kalibrace spínání spojek je poměrně ostrá. Navíc v kolonách jsou spojky brzy cítit a kdo je zvyklý z klasických automatů, že jen pustí brzdu a nechá auto popojet bez přidání plynu, ten si koleduje o brzký problém. Je potřeba mít nohu na brzdovém pedálu, aby elektronika věděla, že má spojky rozpojit.

Doporučujeme: Sedm skvělých ojetin s automatickou převodovkou

Nicméně třeba zaparkovat v kopci, vyjet ve stoupání od garáže, nebo si popojet přes příčný práh u drive-inu... To se někdy neobejde bez trapného protočení kol a cuknutí. Ale to víte, emise CO2 musel VW tabulkově snižovat a k tomu se mu starý dobrý měničový automat s většími mechanickými ztrátami nehodil.

Volkswagen Golf VII (13) Proti kvalitám Golfu nelze mít námitek. Prozatím se profiluje jako velice spolehlivé auto. Čas samozřejmě teprve ukáže
Volkswagen Golf VII (3) Je škoda, že lepší šestistupňové DSG se nemontovalo i ke slabším motorům. Ze suchých spojek převodovky DQ200 bychom měli strach

Zatímco sedmistupňové DSG je hodně o zvyku a smysl dává jen po servisu nebo u aut s malým nájezdem, šestistupňové DSG je jiná pohádka. Řadí příjemně, kolony mu nevadí a pokud v něm vyměníte olej každých 60 000 km, vydrží v relativně lehkém Golfu daleko za 200 000 km. Je velká škoda, že třeba k motoru 1.4 TSI Volkswagen tuhle skvělou převodovku nedával. Golf Alltrack a GTI jsou pro šetřivé kupující ojetiny prostě moc drahé.

Golf je skvělý, ale připlatíte si

Volkswagen Golf VII je špičkové auto. Právem patří na vrchol své kategorie, skvěle jezdí, je kvalitní a celkově velice příjemný. Obrovkou výhodou je také jeho naprostá beztřídní image, přesto je to velmi důstojný vůz. Rozhodně neprovokuje tolik jako produkty jiných německých automobilek.

Pokud vás moderní Golf VII láká jako ojetina, dobře si rozmyslete, co chcete. My vám diesel samozřejmě nezakazujeme, ale prostými kupeckými počty nějak nemůžeme přijít na to, v čem by měl vedle spolehlivých a úsporných motorů TSI dávat smysl. Navíc nafta bude mít pravděpodobně „nalétáno“ dvakrát tolik.

[su_hello-bank-calculator]

ja (neregistrovaný)
Autor článku videl motor 1,6 TDI akurát z lietadla a v živote ho nevyskúšal, zbytočne trepe o je nekultivovanosti, opak je pravdou.
Majitel (neregistrovaný)
Divná recenzia. Mám 1.6 TDi s 5st prevodovkou a 200000 km. Auto ide úplne v pohode. Nemá dvojhmotu, egr je až za dpf, takze nie je ohrozené. 5st prevodovka točí pri 140 kmh okolo 2500 otáčok. Pri 60 kmh v meste ide hladko na 3stupni. Za celu dobu (jazdené hlavne Dialnica) je spotreba 4.8 litra. Tsi reálne berie okolo 6,5 litra. Potrebuje sviečky, aditíva.. Nemyslím, že moderný diesel je poruchovekdi ako benzín - skôr naopak. Dieselove dpf už vydržia skutočne hodné, netreba meniť sviečky, egr je ok, takze v čom akože je diesel zlý?? Už nie je rok 1980
franta flinta (neregistrovaný)
Kamarád ho má taky a jen nadává jaká je to sračka!! Už by si ho nekoupil a prý je to jak v Itálii!! Tak tomu známému co si koupil vw golf variant 1,4tsi 90 kw odešlo turbo během 300 km!!!!! Pak mu něco mlátilo v motoru,pak další nějaký rachot zase v motoru, pak další problém bylo hvízdání, pak mlácení a cvakání ve dveřích a problém ze zadní nápravou. Lidi už dávno to není auto a kvalita co bývala a ty údajný testovači jenom žvaněji naprostý hovadiny a krávoviny, aby se neodlišovali od jiných. Nemají ani páru o tom co je to kvalita a jak se vyrábí a z čeho. Byli jste se někdy podívat do fabriky, jak tam lidi pracujou, jak se vyrábějí a kontrolujou jednotlivé díly a komponenty? HRŮZA, jen si hrajou jak všechno zvládají a zaměstnávají tam ty největší pitomce co mají jen základní školu!!
majitel (neregistrovaný)
mam tento motor v O3, cipnuty na zo 77kw na 100 kw a 300nm. natocene 135000 km , priemerna spotreba 4,8 monitorovame spritmonitorom, pri 140 kmh toci na 5 ty stupen 2600 ot. olej menim pi 15000 km. spokojnost.
prajz (neregistrovaný)
Mám Golfa VI s 1,6 TDI 77 kW. Koupeno z fleetu 4 roky starý, nalítáno 125 tis. km. Absolutní spokojenost. Fleetový žebrák? Manuální klima, handsfree, okna v elektrice, tempomat, ale za cca 190 tis. Kč, nový kolem 550 tis.! Co bych tam ještě měl chtít? A myslím, že u VI je víceprvek i zde..... Samozřejmě zkrácen servisní interval na 15 tis. km a výměna rozvodů při 145 tis. km místo deklarovaných 210 tis. km (prevence).
Jarda (neregistrovaný)
Ahoj, zvažuji koupi Golfa Sportsvan s 1.6 TDI. Bojím se ale problémů s DPF filtrem. Jakou máš zkušenost ? Jak dlouhé trasy s ním jezdíš ? Prodejce mě ubezpečuje, že tyto motory jsou právě na krátké trasy, na provoz ve městě a proto žádný problém. Měl jsem ale Zafiru a problém veliký, proto mé obavy. Díky za info. Jarda
Petras (neregistrovaný)
Nejpohodlnější automobil, který jsem kdy měl. Sice jsem jich zatím moc neměl .... ale spokojenost.
Jirka (neregistrovaný)
Ze zkušenosti doporučuji 16" kola, mám 17" a je to utrpení. Bohužel je v akci dávali zdarma a nešlo je vyměnit za 16...
(neregistrovaný)
Kde jsi přišel na to, že víceprvková zadní náprava je až od 93 kW? 1.4 TSI 92 kW ji má taky...
  • Našli jste v článku chybu?