Test Jaguar XE P300 AWD: Příjemná klasika

přidejte názor
Autor: Redakce

+

  • Koncepce klasického sedanu má své kouzlo 
  • Po faceliftu vypadá ještě lépe 
  • Pořád nabízí výborné jízdní vlastnosti 
  • Modernizace zlepšila odhlučnění 

  • Šestiválec je minulostí 
  • Nejsilnější čtyřválec ho podle očekávání nahradit nedokáže 
  • Novější konkurence umí být v mnoha směrech lepší

Klasické sedany jsou v dnešní době na ústupu. Své o tom ví všechny automobilky včetně Jaguaru. Ten svůj malý sedan XE představil coby zbrusu nového konkurenta pro BMW řady 3 nebo Mercedes-Benz třídy C před pěti lety a je potřeba říci, že o prodejní trhák zrovna nešlo. Spousta zákazníků dnes dává přednost crossoverům a ti, kteří mají rádi tradiční sedany, spíše znají právě německé konkurenty. Třída C i řada 3 se mohou spolehnout na daleko bohatší historii. Jenže Jaguar svůj malý sedan zatím do důchodu neposlal a naopak mu nedávno připravil modernizaci.

Ta přinesla obvyklé změny. Model XE dostal novou přední i zadní část, vylepšený interiér, nějaké ty displeje navíc a kromě jiného také zredukovanou nabídku motorizací. Zatímco ještě celkem nedávno bylo XE dostupné jak se šestiválcovým benzinovým třílitrem, tak s dvakrát přeplňovaným dieselem D240, pokud přijdete do showroomu značky dnes, dostanete na výběr mezi čtyřválcovým naftovým motorem D180 a dvojicí benzinových dvoulitrů P250 a P300. Pokud je vám to málo, budete muset udělat obrovský skok a z kapsy vytáhnout obrovský příplatek a pak si můžete koupit téměř závodní XE SV Project 8 s pětilitrovým osmiválcem.

Jaguar XE je už pět let starý model. Modernizace sice výrazně změnila vzhled a do značné míry také podobu interiéru, na nedávno představenou konkurenci ale XE dnes už v mnoha směrech nestačí

Všechny dostupné motorizace se nabízejí výhradně s osmistupňovou automatickou převodovkou od ZF, zároveň je možné volit mezi pohonem zadních kol a systémem pohonu všech kol (P300 je u nás dostupné pouze jako čtyřkolka). Nám se do testu dostavilo to nejrychlejší, co mezi civilními verzemi Jaguaru XE v současnosti seženete. Tedy zážehový přeplňovaný dvoulitr o výkonu 221 kW (300 k) s pohonem všech kol. Takový vůz zvládne sprint na 100 km/h za 5,7 s a rozjede se až na 250 km/h. To nezní úplně špatně, co říkáte?

Pomalý není, ale šestiválec býval lepší 

Protože Jaguar XE není úplně velký automobil, parametry 221 kW (300 k) a 400 Nm v praxi znamenají velmi slušnou dynamiku. Podobně jako spousta dnešních aut osazených benzinovými motory s filtrem pevných částic vám ji ale také Jaguar servíruje spíše decentně. Potenciál přeplňovaného čtyřválce moc znát nedává. Ani ve sportovním režimu nejsou reakce na plyn bezprostřední a vrchol otáčkového spektra vyznívá tak trochu do ztracena. Se šestiválcem si zkrátka tento motor nespletete, což bylo samozřejmě jasné dopředu.

Pokud nepůjdete k divizi SVO, XE už koupíte pouze se čtyřválci. Nejvýkonnější dvoulitr má 300 koní a autu udílí slušnou dynamiku
Osmistupňový automat ZF je standardem pro všechny verze Jaguaru XE. Po faceliftu dostal volič, se kterým lze řadit i manuálně

Jak přesně omlazený Jaguar XE ve verzi P300 AWD zrychluje, to si můžete prohlédnout v tabulce níže. Jako už tradičně u modelů Jaguar, ani tady vám s prudkým rozjezdem nic jako Launch Control nepomůže. Pro srovnání jsme přidali BMW 330i, které jsme testovali dříve. Jde opět o čtyřválec, ovšem s výrazně nižším udávaným výkonem (190 kW/258 k). Kvůli nižší hmotnosti (rozdíl je zhruba 200 kg) je ale ve finále rychlejší.

Jaguaru XE P300 AWD: Srovnání dynamiky s BMW 330i G20

Akcelerace Jaguar XE P300 AWD BMW 330i G20
0-50 km/h (s) 2,32 2,29
0-100 km/h (s) 6,39 5,86
0-130 km/h (s) 9,98 7,99
0-150 km/h (s) 13,34 13,88
0-170 km/h (s) 17,28 15,92
30-50 km/h (s) 1,14 0,99
50-70 km/h (s) 1,37 1,17
80-120 km/h (s) 4,13 3,78
130-150 km/h (s) 3,36 2,94

A zde ještě jednou podobná disciplína, ovšem vyjádřená graficky. Díky čtyřkolce je Jaguar na startu nepatrně rychlejší, lehčí BMW mu ale poté začne ujíždět. Se zvyšující se rychlostí rozdíl narůstá.

Jaguar XE je v provedení P300 AWD (červená křivka) pomalejší než BMW 330i (modrá křivka). To má také čtyřválec, ale zhruba o 40 koní slabší. Jenže je lehčí a při rozjezdu si umí pomoci systémem Launch Control

Nedá se nic dělat, Jaguar XE zkrátka nabídkou motorizací na své konkurenty ztrácí. A to nejen absencí nějakého opravdu rychlého motoru, ale také i projevem čtyřválce, pokud budeme porovnávat právě takto velké motory. Třeba ten v BMW řady 3 prostě působí lépe, i když to je z části dáno také vyšší hmotností XE. Právě na té se nejvíce projevuje už pětileté stáří, zatímco zmíněná trojka je vlastně zbrusu nový automobil. Pokud jde o spotřebu, očekávejte hodnoty mezi osmi a deseti litry na sto.

Možná starý, ale pořád dobrý

Na technickém základu se nic nezměnilo, takže co se jízdních dovedností týká, ty jsou v případě Jaguaru XE pořád stejně výborné. Automobilka totiž chtěla v rámci modernizace odstranit neduhy, které zákazníkům vadily, a zrovna na chování tohoto sedanu při jízdě si nikdo nestěžoval. Není divu, protože XE vždy jezdilo skvěle a skvěle jezdí také po dosud poslední modernizaci.

Tvary relativně malého klasického sedanu mají své obrovské kouzlo. Jaguar XE je zkrátka pěkné auto, obzvlášť na těchto kolech. Další silnou stránkou jsou pak jízdní vlastnosti. Bohužel dnes už je podvozek daleko před motorem

Kouzlo tkví v naladění podvozku, který je přesně tak akorát. Jaguar dlouhodobě razí přístup, že i ty úplně nejostřejší modely typu Project 7 nebo SV Project 8 pořád mají být použitelné pro běžné cestování, o civilních variantách to platí dvojnásob. A tak se stane, že sportovně vypadající sedan typu testovaného XE s paketem R-Dynamic a s dvacetipalcovými mimochodem opravdu pěknými disky dokáže být pohodlný i na nerovných cestách. Ale když ho vezmete do zatáček, pořád dokáže pobavit, protože je krásně komunikativní, lehce přetáčivý a každý jeho pohyb přes své pozadí dokonale vnímáte. Tahle stránka věci se mi na XE líbila vždy a při posledním testu jsem si ji rád připomněl. Je to prostě takový ideální kompromis.

Jaguar XE zůstal v zásadě stejný, ale je hezčí a pohodlnější (první jízdní dojmy)
Přečtěte si také:

Jaguar XE zůstal v zásadě stejný, ale je hezčí a pohodlnější (první jízdní dojmy)

Nadále si můžete vybírat z několika jízdních režimů. Převodovka ZF pak rozhodně dojem z jízdy nekazí. Řadí chytře a v manuálním režimu reaguje na pokyny ihned. Po faceliftu můžete řadit i voličem převodovky, protože ten je teď pákový. Dříve mělo XE výsuvný otočný volič.

Je hezčí, modernější i tišší 

Modernizace toho nejvíce změnila na první pohled. Jaguar XE dostal tvář inspirovanou modelem I-Pace, takže teď má menší světlomety a nižší masku, která je ale zároveň širší. Světla jsou vždy diodová, v našem případě byla adaptivní a schopná plynule měnit světelný kužel. Fungovala výborně, což v minulosti u podobných prvků u této značky nebývalo pravidlem. Jiné a opět menší jsou i koncové svítilny. Nový detailem je pak rovněž střešní ploutev s kamerou, jejíž obraz může být přenášen do vnitřního zpětného zrcátka. Protože XE je malý dynamicky tvarovaný sedan a výhled vzad není úplně dokonalý, přijde tato pomůcka vhod hned, jak se vám do druhé řady někdo posadí.

Interiér nabídne kromě nového voliče převodovky také přepracované výplně dveří a hlavně systém Touch Pro Duo, který se od příchodu Range Roveru Velar rozšířil napříč celou nabídkou značek Land Rover a Jaguar. Kabina je po modernizaci výrazně tišší.

Pokud vás zajímá, jak si Jaguar XE stojí co do vnitřního prostoru třeba ve srovnání s novým BMW řady tři, opět si můžete prohlédnout naše tradiční tabulky:

Tabulka: Vnitřní prostor modernizovaného Jaguaru XE 

Prostor pro cestující (cm) Jaguar XE BMW 330i G20 Audi A4
Šířka v úrovni loktů vpředu: 153 150 149
Šířka v úrovni loktů vzadu: 146 148 146
Prostor pro hlavu vpředu min/max.: 91/96 94/102 91/101
Prostor pro hlavu vzadu: 88 92 90
Prostor pro nohy vzadu za 190cm řidičem: 16 18 20
Délka sedáku vpředu: 51-54 50-55 48-52
Délka sedáku vzadu: 52 - 48
Délka opěradla vpředu: 67 64 63
Délka opěradla vzadu: 69 68 66
Šířka prostředního sedáku vzadu: 25 26 26

Tabulka: Velikost zavazadelníku modernizovaného Jaguaru XE

Prostor pro zavazadla (cm) Jaguar XE BMW 330i G20 Audi A4
Šířka mezi bočnicemi 87 98 100
Výška po roletu 46 51 47
Délka ložné plochy 98 99 107
Výška nakládací hrany 65 - 67
Šířka vstupního otvoru 100 105 104
Výška vstupního otvoru 49 48 47
Max. délka nákladu 203 198 206
Teoretický minimální kvádr (dm3) 392 495 502
Průřez nakládacího otvoru (m2) 0,49 0,50 0,49

Vnitřním prostorem XE neohromí, protože to je prostě malé auto, které má například ve srovnání s novým BMW řady 3 jak menší rozvor náprav (-16 mm), tak menší celkovou délku (-31 mm) i výšku (-17 mm). Kompaktnější rozměry mu sluší na pohled, ale uvnitř jsou zkrátka znát. Přestože se dozadu i vyšší osoby jakž takž posadí a třeba šířka v loktech vpředu není vůbec špatná. Pochvalu si zaslouží i dlouhé sedáky a vysoká opěradla.

Je sympatický, ale... 

Nebudu zastírat, že k Jaguaru XE chovám jisté sympatie. Líbí se mi, že automobilka tento tradiční sedan ještě nehodila přes palubu, líbí se mi auto jako takové a hlavně se mi líbí, jak se XE řídí a jak má naladěný podvozek. Po faceliftu je navíc ještě hezčí než dříve a pro delší cestování obecně příjemnější. Jenže to nic nezmění na skutečnosti, že bude i po faceliftu hrát roli zajímavé alternativy, na kterou se zákazníci možná při cestě do showroomu BMW přijdou podívat, ale kterou spíše kupovat nebudou.

Čas zkrátka zastavit nejde a modernější němečtí soupeři jsou jednoduše lepší. Dají vám k dispozici výkonnější motory, lépe fungující multimediální systémy, lepší asistenční systémy a také více vnitřního prostoru. Pokud se vám XE líbí, dostanete velmi dobré auto. Jakmile ale do vašeho rozhodování vstoupí rozum, určitě skončíte u zavedené konkurence.


Cena testovaného vozu: 1 634 468 Kč
Cena testovaného vozu včetně příplatkové výbavy: 1 851 427 Kč

Technické údaje Jaguar XE P300 AWD
MOTOR
Konstrukce: zážehový řadový čtyřválec Ingenium, uložený vpředu podélně
Plnění: přeplňování turbodmychadlem typu twin-scroll
Zdvihový objem válců (cm3): 1997
Vrtání x zdvih (mm): 83,0 x 92,3
Kompresní poměr: 9,5 : 1
Ventilový rozvod: DOHC, 4 ventily na válec
Nejvyšší výkon (kW/min-1) 221 / 5500
Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1): 400 / 1500-4500
Převodovka: osmistupňová automatická
Poháněná kola: pohon všech kol, mezinápravová spojka
JÍZDNÍ VÝKONY
Akcelerace 0-100 km/h (s): 5,7
Nejvyšší rychlost (km/h): 250
Spotřeba paliva kombinovaná (l/100 km) 7,3
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Délka (mm): 4678
Šířka bez zrcátek (mm): 1967
Výška (mm): 1425
Rozvor náprav (mm): 2835
Rozchod kol vpředu (mm): 1602
Rozchod kol vzadu (mm): 1583
Poloměr otáčení (m): 5,6
Provozní hmotnost (kg): 1690
Nejvyšší přípustná hmotnost (kg): 2230
Objem zavazadlového prostoru (l): 410
Objem palivové nádrže (l): 63
PODVOZEK A PNEUMATIKY
Podvozek vpředu: dvojité lichoběžníkové zavěšení
Podvozek vzadu: víceprvkové zavěšení Integral Link
Řízení: hřebenové s elektromechanickým posilovačem
Brzdy vpředu: ventilované kotouče o průměru 350 mm
Brzdy vzadu: ventilované kotouče o průměru 325 mm
  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?