- Atraktivní interiér
- Moderní infotainment
- Variabilní zavazadlový prostor
- Na poměry třídy vynikající chování v zatáčkách
–
- Omezený prostor pro cestující
- Megaboxu padla za oběť rezerva
- Užší přední sedadla
- Pouze jednozónová klimatizace
V souvislosti s novým Fordem Puma nemůžeme nevzpomenout jeden model z nedávné historie evropského Fordu. Nikoliv, nemáme na mysli stejnojmenné malé kupátko z přelomu milénia. To se ve své době sice stalo zaslouženou ikonou nadšených řidičů, ale v kontextu dnešního automobilového trhu by takový model už nedával žádný obchodní smysl. Protože ho přestala dávat kategorie malých sportovních kupé. Auto, o které nám jde, je EcoSport.
Model původně vyvinutý pro mimoevropské trhy, jímž chtěl Ford rychle a „nákladově efektivně“ reagovat na náhlý boom malých crossoverů. EcoSport však navzdory dílčím vylepšením nedokázal zakrýt, že vznikl pro zákazníky se značně skromnějšími nároky, než mají zhýčkaní Evropané. Dokonce i britský Autocar, z historických důvodů k Fordu patrně nejvstřícnější automobilový magazín na světě, byl nucen konstatovat, že vnímaná kvalita EcoSportu je „politováníhodná“ a jeho podvozek „primitivní“. Zákazníci to viděli podobně. Tím spíš, že EcoSport nebyl nijak levný. Následující vlna postupných modernizací s tím už nic nezmohla. Novou Pumu tak můžeme chápat jako důsledné „poučení z krizového vývoje“. Je všechno, co EcoSport nebyl: sexy, stylová, technicky plně na výši doby. A hlavně zase skvěle jezdí. Nicméně popořádku.
Fiesta základem
Jako technický základ zvolili evropští konstruktéři Fordu platformu Fiesty. Samozřejmě příslušně upravenou s ohledem na prostorová, dynamická a proporční specifika malého crossoveru. Dostala robustnější tlumiče a zkrutnou příčku, stejně jako tužší uložení náprav. Pod kapotou najdeme několik variant oceňovaného litrového tříválce EcoBoost včetně testované nové mild hybridní verze se 48V architekturou. Designéři nad tímto základem nakreslili výrazně tvarovanou karoserii, která má k utilitárním tvarům EcoSportu podobně daleko jako Mustang k Transitu. Přední partie poněkud připomínají Jaguar E-Pace, v bočním pohledu pozorné oko zaznamená náznak linií někdejší ostré Astry OPC. Celkové vyznění je nicméně velmi atraktivní, zejména v testované kombinaci výbavy ST-Line X s optickým paketem a modrého laku Desert Island. Fotografie nedělají Pumě úplně čest, vypadá na nich trochu vyjeveně. Naživo je dojem výrazně lepší. Především při tříčtvrtečním pohledu zezadu, kdy vyniknou svalnaté boky a nízká kabina.
Uvnitř Puma naopak nijak netají, že má původ ve Fiestě. Dává to najevo uspořádáním palubní desky i prostorovými poměry. Už řidič průměrného vzrůstu se cítí trochu omezován bočními dveřmi a sedadla nejsou z nejširších. Řekněme si na rovinu, že pokud od malého crossoveru očekáváte schopnost plnit rodinné povinnosti, najdou se vhodnější kandidáti. Taková Škoda Kamiq nabízí o sedm centimetrů více místa na šířku i na výšku vpředu, člověku vysokému 1,9 m zůstává vzadu o 10 cm více místa před koleny. Výrazně velkorysejší je třeba také nový Peugeot 2008. Dojmu prostornosti nenahrává ani – zvenku tolik efektní – strmě stoupající linie pontonu. Vzadu se dospělý člověk cítí vždy stísněně. Komfortu sezení však výrazně prospívá možnost zasunout celá chodidla pod přední sedadlo.
Megabox je opravdu mega
Pokud jde o prostor pro zavazadla, je Puma ve své kategorii naopak šampionem. Ford udává objem 456 litrů. To platí pro základní variantu s konvenčním benzinovým motorem. Mild hybrid má kvůli baterii „jen“ 401 litrů, což je stále hodnota na úrovni Kamiqu. Kromě samotného objemu však zavazadelník přesvědčuje také chytrými nápady. Krycí roleta se vyklápí nahoru spolu s pátými dveřmi. Podlahu lze snadno přestavit do dvou poloh nebo ji jednou rukou zasunout za opěradla.
A pak je tu MegaBox, hlavní komunikační tahák nové Pumy. Jedná se o přibližně čtvercovou vanu pod podlahou zavazadlového prostoru. Má objem 80 litrů, respektive 68 u mild hybridu, a výrazně zvětšuje maximální výšku nákladu. Do Pumy se vejde nastojato předmět vysoký až 115 cm, pokud nemá půdorys větší než zhruba 76 x 75 cm.
Jako konkrétní příklad Ford zmiňuje třeba pokojovou rostlinu v květináči. Díky výpustní zátce lze MegaBox vypláchnout vodou, což ho předurčuje k přepravě znečistěného nářadí, sportovního vybavení a podobně. Ale pojďme konečně za volant.
Už jsme zmínili, že palubní deska i další interiérové díly pocházejí z Fiesty – s jednou důležitou výjimkou. V kapličce před řidičem je místo analogových přístrojů nový 12,3" digitální panel s True Color technologií. Obraz je jasný a ostrý, čitelnosti během jízdy by však prospělo více střídmosti v barevnosti i grafických detailech. Naopak uživatelské rozhraní palubního systému SYNC 3 se časem vytříbilo na velice přívětivou úroveň. Kdyby byla obrazovka alespoň trochu nakloněná k řidiči, dotykové ovládání by zde vlastně vůbec nevadilo. Tím spíš, že stále zůstává několik klíčových hardwarových ovladačů (včetně ergonomicky nedostižného ovládání hlasitosti kolečkem) a klimatizace si zachovala plnohodnotný ovládací panel. Vzhled digitálních přístrojů můžete částečně konfigurovat, barevné schéma je však spojeno s jednotlivými jízdními režimy. Ty se přepínají opakovaným stiskem tlačítka mezi sedadly a kromě vzhledu přístrojů ovlivňují zejména odezvu hnacího agregátu.
Tři válce stačí
Základní motorizací Pumy je benzinový tříválec 1.0 EcoBoost o výkonu 70 kW (95 k), na českém trhu nenabízený. Pro tuzemské zákazníky má Ford jen výkonnější 92kW (125 k) variantu a testovaný mild hybrid. S výkonem 114 kW (155 k) se jedná o snad nejvýkonnější litrový tříválec na trhu. Stejně jako u jiných mild hybridů je zde řemenem poháněný startér/generátor, který v některých situacích funguje jako elektromotor o výkonu 11,5 kW. Při akceleraci pomáhá spalovacímu motoru. Potřebnou energii si bere z 10Ah lithium-iontové baterie, do které si ji průběžně střádá, když jedete setrvačností nebo brzdíte.
V praxi přechody mezi jednotlivými režimy nepoznáte, což je samozřejmě účel. Hlavním projevem je to, že motor se „podezřele“ ochotně sbírá z nízkých otáček. V nich má poněkud dunivý projev a celkově se v Pumě ozývá jadrněji než třeba ve Focusu. Ale jede náramně. Zrychlení jsme naměřili dokonce o dvě desetiny lepší, než udává Ford – a to jsme se museli vypořádat s rozjezdovými adaptacemi, kterými řídicí jednotky tříválců kompenzují jejich malý objem a acyklický chod. V normálním či sportovním módu má motor neskutečný elán a subjektivně působí vysloveně dynamicky – určitě víc, než naznačují oficiální parametry. Převodovka ocení spíše rozvážnější ruku. Při neurvalém řazení rychlost sice zapadne, ale z kulisy se zcela vytratí zpětná vazba, takže řidič může mít pocit, že kvalt netrefil. Jenže to je pro Fordy už dlouho příznačné. Stejně jako řidičsky vděčné podvozky. A jsme neobyčejně rádi, že právě v tomto ohledu dělá Puma svému staršímu jmenovci čest.
Jezdí jako Ford
Varianty ST-Line se kromě optického paketu odlišují rovněž tužším sportovním odpružením. Nevíme, jak standardní Puma, ale tato je naladěná tak, aby rozdávala radost sportovně založeným řidičům. Pozor, to neznamená, že je vhodná pro každého! Kdo od auta vyžaduje zejména neotřesitelnou stabilitu a k smrti ho vyleká každé malé sklouznutí, může být z Pumy – stejně jako z mnoha jiných Fordů – až nervózní. Respektive byl by, pokud by se někdy odvážil přiblížit se k vysoko položeným limitům. A to řidiči z této kategorie stejně nedělají, takže na tom vlastně nesejde.
Pokud ale Pumu vezmete pod krkem, zjistíte, že je přesná a čitelná, ale zároveň velmi svolná nechat se na mezi přilnavosti pneumatik vyvažovat pravým kotníkem. Samozřejmě v mezích poplatných aktuálnímu letopočtu a benevolenci stabilizačního systému. Na českých okreskách se ovšem povozíte výborně. Puma je bez velkého přehánění „hot hatch“ mezi malými crossovery. Nejsme si jisti, jestli takové jízdní vlastnosti v dnešní době ocení ještě někdo jiný než automobiloví novináři, ale jsme za ně rádi. Tím spíše, že zde neplatíte daň ve formě zhoršeného komfortu. Jako na obláčku Puma určitě nepluje, na to má příliš krátký rozvor a příliš velká kola. Subjektivně to ale není o nic větší kostitřas než jiná, v zatáčkách daleko méně zábavná auta ze stejné kategorie.
Z dnes už obvyklé plejády elektronických systémů se vymykají dva. Systém udržování v pruhu je zde vylepšený o detekci okraje vozovky, díky které by měl fungovat i tam, kde nejsou bílé čáry. V praxi se jedná hlavně o dopomoc – vrátí vás, když se k okraji přiblížíte, aktivní centrování jako v některých jiných autech však nečekejte. Systém „informací o nebezpečí v okolí“ je pak první vlaštovkou nadcházející éry, v níž auta budou běžně komunikovat mezi sebou i se svým okolím. Díky permanentnímu internetovému připojení vás Puma může upozornit třeba na překážku za zatáčkou – samozřejmě za předpokladu, že se záznam o události nějakým způsobem dostane do cloudové databáze Here, z níž vůz údaje čerpá.
Nevýhoda? Cena
Slabým místem Pumy by mohla být cenová politika. Pokud se zájemce o malý crossover jen podívá do ceníku na webu a nenapadne ho zajímat se o zvýhodněnou nabídku, dost možná vyřadí Ford už ve fázi předběžného výběru. Na českém trhu se totiž nabízí až výbava Titanium a výkonnější motor, takže oficiální nejnižší cena modelu je závratných 515 900 korun.
Nicméně výbava je solidní. Obsahuje zadní parkovací senzory, klimatizaci (byť jen manuální), přední sedadla s masážní opěrkou a plnou verzi systému SYNC 3
včetně 8" obrazovky, navigace a online připojení. Mild hybrid pak začíná na
554 900 Kč s výbavou Titanium, testovaný model ST-Line X už stojí 633 900 korun. Tedy podle ceníku. Konfigurátor s akčními cenami však za stejné provedení uvádí podstatně příznivější částku 564 900 korun.
Ford Puma 1.0 EcoBoost mHEV: Verdikt
V ostrém protikladu s EcoSportem míří Puma hlavně na náročné zákazníky. Tomu odpovídá její výrazný design, bohatá standardní výbava, zábavný motor a podvozek a koneckonců i sebevědomá cenová politika. Rodinné auto v ní nenajdete, zato utajený „ostrý hatchback“ mezi malými crossovery ano.
Foto: David M. Bodlák
Technické údaje | Ford Puma 1.0 EcoBoost mHEV |
---|---|
MOTOR | |
Konstrukce: | řadový tříválec + 11,5kW startér/generátor |
Zdvihový objem válců (cm3): | 999 |
Nejvyšší výkon (kW/min-1): | 114/6000 |
Nejvyšší točivý moment (Nm/min-1): | 240/2500 |
Převodovka: | šestistupňová manuální |
Poháněná kola: | pohon předních kol |
JÍZDNÍ VÝKONY | |
Akcelerace 0-100 km/h (s): | 9,0 |
Nejvyšší rychlost (km/h): | 205 |
Spotřeba paliva (l/100 km) | 5,6 |
ROZMĚRY A HMOTNOSTI | |
Délka (mm): | 4186 |
Šířka bez zrcátek (mm): | 1805 |
Výška (mm): | 1554 |
Rozvor náprav (mm): | 2588 |
Provozní hmotnost (kg): | 1280 |
Objem zavazadlového prostoru (l): | 401/1161 |
Objem palivové nádrže (l): | 42 |
CENY A VÝBAVY | |
Cena modelu od (Kč): | 554 900 |
Cena testovaného vozu včetně příplatků (Kč): | 633 900 |