Největší výhodou verze Aircross je bez pochyby to, že varianta s benzinovým motorem může mít až sedm míst k sezení. Kdo by ale totéž vyžadoval u testovaného elektrického provedení, bude mít smůlu. Podle ceníku výrobce se příplatkový Paket 7 míst
dá pořídit jen pro varianty s klasickým pohonem. To má na druhou stranu jednu velkou výhodu – ve vozidle je mnohem více místa, a to hlavně v 460litrovém kufru. Ten má navíc dvě patra, přičemž do spodního se s přehledem vejdou nabíjecí kabely.
Po vizuální stránce je pak ë-C3 Aircross hodně podobný sesterskému modelu Opel Frontera, který má takřka shodné tvary karoserie a hlavně při pohledu z boku by leckdo mohl mít problém tyhle dva vozy od sebe odlišit. Mně osobně se ale vzhled francouzského crossoveru líbí a zaujaly mě například ladně tvarované přední LED světlomety. Ani záď není k zahození a hodně mě překvapila světlá výška vozu, jež činí rovných 200 mm.
Video: Představení Citroënu ë-C3 Aircross
Díky tomu by někdo mohl tenhle vůz považovat za SUV, jenže z mého úhlu pohledu to je čistý nesmysl. Citroën ë-C3 Aircross totiž nenabízí pohon všech kol a výrobce to ani nemá v plánu. Pohon přední nápravy má zkrátka své limity a i kdyby tu byl systém pro přeladění protiprokluzového systému, moc by to schopnosti vozu projet horší terén nezlepšilo.
Prostorná krabička s příměsí kompromisu
Po usednutí do kabiny jsem pak měl celkem rozpačité pocity. Jelikož podle ceníku stojí testovaná verze Max pouhých 780 tisíc (bez akční slevy), někde se to zkrátka projevit muselo. Dvouramenný volant tak nevypadá úplně dvakrát luxusně, což platí i o digitální palubní liště před řidičem. Ta nabízí jen nejnutnější informace a někoho může zarazit fakt, že vozidlo neumí ukázat průměrnou spotřebu.
K vidění je celkový a průběžný nájezd kilometrů, dojezd a ukazatel, kdy technika vozu rekuperuje/vydává energii. Tím to končí a ani středový palubní displej o velikosti 10,25" informací příliš nepřidá. Řidič zde může nastavit jen pár funkcí vozidla a tak cením alespoň přítomnost navigačního systému a velmi jednoduchou logiku ovládání.
Po stránce prostoru bylo v kabině místa naprostý dostatek. Dokonce i 190 cm vysoký spolujezdec neměl problém usednout sám za sebe, a to aniž by v některém ohledu postrádal cenné centimetry. Zarazily mě ale některé ostré hrany plastových dílů, které se nachází například u páčky pro ovládání pozice volantu. Nepotěší ani hromada tvrdých plastů a lesklý černý klavírní lak kolem voliče směru jízdy.
A co jízda? Jak už jsem na začátku testu zmínil, k dispozici jsem měl verzi s menší LFP baterií o kapacitě 44 kWh, přičemž k dostání je i ë-C3 Aircross Long Range, jež má o 10 kWh vyšší kapacitu baterie a ujede o cca 60 km více. Základem je ale vždy výkon 113 koní a točivý moment 125 Nm. Z pozice řidiče jsem dostal šanci využívat pouze jeden pevně daný jízdní režim, což je škoda. Alespoň nastavení Eco by tady mít mohlo.
Lehká váha a skromný výkon
I tak nemohu říci, že by tohle auto bylo nějak líné. Hlavně ve městě byl znát celkem solidní odpich z místa a hodně tomu pomáhá i pohotovostní hmotnost 1579 kg. Elektrická verze umí jet nejvíce 145 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlí za 12,9 sekundy. Testovaný ë-C3 Aircross je tak vhodný hlavně do města a na okresky, kdežto na dálnici se bude spíše trápit. Jistě se najdou tací, kterým by během jízdy mohla chybět pádla pod volantem, skrze která by šlo ovládat intenzitu rekuperace.
Výrobce na to tak trošku myslel a místo toho k voliči směru přidal písmeno C
. To přináší mírnější stupeň rekuperace, přičemž po jeho deaktivaci vůz opět brzdí sám o něco více. Stále to ale nestačí k tomu, aby se dalo jezdit v jednopedálovém režimu. Naopak cením velmi pohodlný podvozek, který je sice pasivní, ale i s 17" disky, které patří k vrcholné výbavě Max, byla jízda celkem klidná a jen hodně ostré nerovnosti dokázaly vyrušit klid na palubě.
Je asi jasné, že tohle auto nebude mít rádo ostrou sportovní jízdu. Tady se bavíme o rodinném elektromobilu, který nabízí hromadu místa v kabině, levná technická řešení a hlavně pak solidní spotřebu, a to i když zrovna nejedete ve městě. I přes absenci měřiče spotřeby jsem jednoduchými počty došel k tomu, že na plně nabitou baterii lze ujet v kombinovaném provozu 280 km.
Umí být celkem spořivý
Tím pádem vychází reálná spotřeba na 15,7 kWh na 100 km, což je s ohledem na velikost testované verze Aircross stále hezká hodnota.
Ačkoliv se mi Citroën ë-C3 Aircross líbil, jako potenciální majitel bych mu nedokázal odpustit některé hodně laciné detaily v kabině, absenci měřiče spotřeby a slabší dynamiku ve vyšších rychlostech.
Na druhou stranu, cena pod hranicí 800 tisíc Kč je lákavým plusem, což platí taktéž o obrovském místu uvnitř a vyváženému jízdnímu komfortu.
+ hromada místa v kabině, slušný jízdní komfort, spotřeba, cena |
---|
- nelze mít se sedmi místy k sezení, absence ukazatele spotřeby, někdy až příliš laciné detaily v kabině |
Zdroj: autorský text