Těchto pět ojetých škodovek se moc nepovedlo. Raději se jim vyhněte

28.08.2019
27 nových názorů
Autor: Redakce
  • I značce Škoda se několik aut nepovedlo

  • Nejčastěji jde o nevhodné kombinace motorů a převodovek

  • Z hlediska ojetiny představují níže uvedené vozy neúměrné riziko

  • Neříkáme, že tato auta nemohou při správném servisu fungovat

  • Přesto uděláte lépe, když budete hledat jiné motorizace

Vozy značky Škoda jsou na našem trhu dlouhodobě nejvyhledávanější. Ať už se bavíme o úplně nových autech, nebo přejdeme k ojetinám, budou vždycky škodovky vévodit tabulkám prodejů. Ono to má svoji logiku. Na jedné straně za to může český patriotismus, na druhé ale škodovky jsou obecně dobrá auta.

Pět nejčastějších omylů a mýtů o ojetinách značky Škoda
Přečtěte si také:

Pět nejčastějších omylů a mýtů o ojetinách značky Škoda

Jistě, soukromníci kupují jen asi pětinu všech vozů značky Škoda, ale když si seřadíte jen soukromé registrace, je škodovka zase v čele. Přesto se několik produktů automobilky z Mladé Boleslavi úplně nepovedlo. Nejde ovšem odsoudit celý model jako takový, ale spíše jednotlivé našťastné motorizace nebo kombinace motorů a převodovek. Několik takových uvádíme v následujícím seznamu. Právě těm byste se při koupi ojetého auta měli raději úplně vyhnout, pokud nechcete mít problémy.

Škoda Fabia II 1.4 TDI DPF

Jakkoli byl jízdní a hlavně akustický projev tříválce 1.4 TDI v jedničkových a dvojkových Fabiích příšerný, mechanický základ zas takový průšvih nebyl. Pokud mělo auto pravidelný servis a řidič se mu za studena v levém dálničním pruhu nemstil za to, že nenafasoval hodnotnější Octavii „v kůži a v metle“, vlastně se jednalo o slušnou motorizaci. Klidný šofér s přehledem mimo město a dálnice srazil spotřebu na čtyři litry.

Škoda Fabia II (2) Druhá generace Fabie je velice oblíbená ojetina. Vlastně jedinou skutečně rizikovou motorizací je turbodiesel 1.4 TDI PD s filtrem DPF
Škoda Fabia II (1) DPF měl motor s kódem BMS. Vyhněte se mu obloukem. Diesel obecně nedává v ojeté Fabii velký smysl, ale když už, tak berte jiný

Obrovské riziko se ale skrývá v pochybných importech druhých generací Fabie, které mohou mít filtr pevných částic. Jedná se o motor 1.4 TDI o výkonu 59 kW s kódem BMS. Systém DPF si nikdy se vstřikováním PD pořádně nerozuměl a s regenerací filtru jsou obrovské problémy. Kdo jezdí bez starostí a chybových hlášek, ten může být překvapený na příštích emisích a STK, až se dozví, že filtr je proražený nebo jinak poškozený.

Ojetý diesel se může prodražit. Benzinový motor vyjde i přes vyšší spotřebu levněji
Přečtěte si také:

Ojetý diesel se může prodražit. Benzinový motor vyjde i přes vyšší spotřebu levněji

Dieselové ojeté Fabie jsou v této cenové kategorii obecně zbytečným rizikem. Případné nutné investice mohou dosáhnout několika desetitisíců a tím se nebezpečně přiblížit zůstatkové hodnotě celého auta. Buď hledejte prověřenou naftovou šestnáctistovku (za kterou si připlatíte), nebo se spokojte s benzínem. Ale pozor na první 1.2 TSI, tam nikdy nevíte, v jakém stavu jsou rozvody. I když, upřímně bychom raději jednou a definitivně vyřešili řetěz u téesíčka, než se trápili s filtrem v 1.4 TDI. O jízdním projevu ani nemluvě...

Škoda Rapid 1.4 TSI DSG

Škoda Rapid je výborné auto, pokud se smíříte s tím, že je „takové obyčejnější“. Ale kdo si dokáže přiznat, že mu vlastně lacinější Rapid stačí, ten bude mít vyhráno. Třeba rozšířené motory 1.2 TSI už v Rapidech nezlobí a jednoduchá konstrukce slibuje snadný a levný servis. Ostatně ojetý Rapid jsme si již důkladně představili v samostatném článku.

Škoda Rapid (1) Rapid se povedl. Je to jednoduché auto, které slibuje levný provoz a snadné řešení drobných problémů
Škoda Rapid (2) Jedinou nešťastnou verzí je 1.4 TSI DSG. Zlobí u něj rozvody a po větším nájezdu i převodovka

Přesto existuje jedna verze, která plní bazary i inzeráty a nikdo ji nechce. Je to Rapid 1.4 TSI dodávaný se sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG. Tahle kombinace je průšvihová hned ze dvou důvodů. Zaprvé jsou tu choulostivé řetězové rozvody, které se u některých kusů po 60 až 100 000 km přihlásí o výměnu. A vězte, že málo jetý kus bude právě nový řetěz potřebovat. Nejhorší je, že bez důkladné revize nebudete nikdy vědět, jestli už náhodou nepřeskočil a nestačil napáchat na motoru velké škody.

Test ojetiny: Škoda Rapid má před sebou skvělou bazarovou kariéru
Přečtěte si také:

Test ojetiny: Škoda Rapid má před sebou skvělou bazarovou kariéru

Druhým průšvihářem je automat DSG. Pokud funguje, řadí rychle a komfortně, ale suché spojky nemají rády popojíždění v koloně. Většina lidí zvyklých na automat jen pouští v koloně brzdu, ale tohle si můžete dovolit u automatu s měničem. Suché spojky u DSG se tím značně opotřebovávají, často nevydrží víc než 100 000 km. Následná výměna spojek a mechatroniky vyjde na 30 až 50 000 korun podle rozsahu práce.

Škoda Octavia Scout 2.0 FSI 4x4

Než přišla první vlna downsizovaných motorů TSI, zkoušel to koncern s přímým vstřikováním FSI na atmosférických motorech. V Octaviích se začal objevovat motor 1.6 FSI a také 2.0 FSI. Stejně jako u všech jiných aut a motorů se podařilo počáteční drobnosti postupně „vychytat“, servisy se naučily s motory pracovat a ve většině ojetin dnes už tolik nezlobí. Případně majitelé vědí, co dělat, co nedělat a jak se o ně starat.

Škoda Octavia Scout (1) Octavia s motorem 2.0 FSI v inzerátech láká nízkou cenou. Čtyřkolkám se ale vyhněte, ty jsou časovanou bombou drahých závad
Škoda Octavia Scout (3) Čtyřkolky mají zlobivý NOx katalyzátor, který se musí regenerovat jako DPF. A navíc potřebují pořád osmadevadesátku

I tak ale doporučujeme mít se na pozoru před Octavií s motorem 2.0 FSI a s pohonem všech kol. Dvoulitr sice prošel po prvních měsících softwarovou úpravou, aby mu nevadil benzin s oktanovým číslem 95, ale u čtyřkolky se majitel povinnosti tankovat osmadevadesátku nezbavil nikdy. Když k tomu přidáte zkrácené převody a vyšší mechanické ztráty, asi se vám nebude chtít těch deset litrů na sto živit. To si rovnou můžete koupit dynamicky nadanější BMW se šestiválcem a xDrivem, které také jezdí za deset (s lehkou nohou). A to jsme se ještě nedostali k řešení závad.

Test ojetiny: Škoda Octavia II je úplně jiná liga
Přečtěte si také:

Test ojetiny: Škoda Octavia II je úplně jiná liga

Pochybujeme, že vám někdo doloží, že pravidelně tankoval právě lepší benzín s vyšším oktanovým číslem a aditivy. Dlouhodobý provoz na horší palivo stojí za podpalujícími se ventily a nadměrnou tvorbou karbonových úsad v motoru. Dvoulitr FSI má ve čtyřkolkách také NOx katalyzátor, který je nečastějším původcem poruch a chybových hlášek. Buď mu selhávají drahé senzory, nebo nefunguje jeho regenerace.

Škoda Octavia RS 2.0 TDI-PD

Tenhle motor byl takový průšvih, že ho Škoda jako první nahradila modernější verzí se vstřikováním common-rail ještě před faceliftem a zhruba dva roky před masivním nástupem TDI-CR napříč modelovou nabídkou. Nejvíce zlobí vstřikování a regenerace filtru pevných částic, který měl motor standardně.

Škoda Octavia RS (2) V Octavicíh konstrukčně jednodušší tédéíčka PD nezlobila tolik jako v Audinách, Passatech a Superbech. Výjimkou je ale naftové ereso
Škoda Octavia RS (1) Octavia RS TDI-PD, když vynecháme pochyný původ a historii většiny kusů, umí potrápit nesmírně drahými problémy se vstřikováním a DPF

Navíc u verze RS s tímhle motorem máte v ojetině několik „jistot“. Můžete počítat s tím, že auto bude stočené o několik set tisíc kilometrů. Převodovky a hlavně spojky a dvouhmoťáky „žere“ tenhle motor s velkou chutí. S naprostou jistotou bude mít také vykuchaný nebo proražený filtr pevných částic. Lze počítat i s tím, že mechanický základ motoru bude mít už dávno to nejlepší za sebou. A samozřejmě očekávejte větší opotřebení podvozku a brzd.

10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Přečtěte si také:

10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout

Mnohem větší jistotu představuje benzinový dvoulitr TFSI, případně hledejte faceliftovanou verzi a motor 2.0 TDI-CR. Spíše ale nechápeme, proč kvůli rychlejšímu svezení hledat naftovou Octavii, která nikdy nebyla opravdu sportovní. Jestli vám jde o spotřebu, kupte si obyčejnou verzi 2.0 TDI-CR o výkonu 103 kW. To je naopak povedený motor.

Škoda Superb 2.5 TDI

První generace Superbu s velkým naftovým šestiválcem 2.5 TDI je ojetinové peklo. Dynamická převaha nad motorem 1.9 TDI není zase tak výrazná (ztrácí se hlavně v těžké přídi a podprůměrných jízdních vlastnostech) a problémů je s ním tolik, že je rozumnější živit benzinový šestiválec 2,8 l. Pokud si chcete na vsi zvyšovat společenský status velkým motorem, radši berte ten benzín (pokud tedy nežere olej přes zpuchřelá gufera ventilů, což je u něj docela běžné). Ve výsledku ale bude mít nižší provozní náklady než diesel.

Škoda Superb (2) První generace Superbu je už hodně staré auto a na ojetinách, zejména těch s dieselem, to bývá vidět. Nejhorší je šestiválec 2.5 TDI
Škoda Superb (1) Šestiválec 2.5 TDI nejvíce trpí na prodloužené servisní intervaly. Odnese to hlava motoru a zadře se také na klice. Zlobí rovněž vstřikování

Většinu naftových šestiválců 2.5 TDI popravily opožděné výměny oleje, kdy se motor prostě zadřel. Nejprve to začnou odnášet vačky a celá hlava motoru, časem se přidře i klika. Kompletní generálka bude stát přes padesát tisíc. A komu tenhle motor funguje a má za sebou už opravu, ten ho jen tak prodávat nebude. Už do něj totiž vysypal tolik peněz, že to mnohanásobně překročilo zůstatkovou hodnotu celého auta.

Od Felicie po Octavii RS: 10 nejlepších ojetin značky Škoda
Přečtěte si také:

Od Felicie po Octavii RS: 10 nejlepších ojetin značky Škoda

Silný motor také dává zabrat převodovkám a jinak docela odolnému podvozku. U naftového šestiválce dochází také k velmi drahým závadám vstřikování, hlavně pak vstřikovacího čerpadla. Je to zkrátka motorizace, která není, zejména teď po letech a velkých kilometrových nájezdech, příliš perspektivní.

Viliam BErka (neregistrovaný)
Tolika chvály na AAA autobazar...Asi si tady nekdo dela reklamu . Když slyšim AAA autobazar sježí se mi vlasy na hlave :-)
janso (neregistrovaný)
ja mam superb 2,5tdi.. ale 120kw. Kupil som ho 5-rocne so 160tis.km, teraz ma 15rokov a 370tis km... robili sa na nom bezne servisne zasahy (olej a filtre kazdych 15tis km, rozvody 100-110tis km,...). Motor je super, trosku tazsi, ale je to stare dobre zelezo co vydrzi... ak nezhrdzavie ;-)
Michal (neregistrovaný)
Škodu Fabia II 1.4 TDI DPF jsem kupoval 4 roky zpátky v AAA auto, kdy měla nájezd 156 tisíc kilometrů, k dnešnímu dni má skoro 300 tisíc kilometrů a žádný problém jsem s ní neměl.
ginter (neregistrovaný)
ginter nejhorší jsou dovezena auta ze zahraničí Německo atd.v Německu na dálnici neomezená rychlost ,motory přetočené jezdí se co to dá ročně se běžně najezdí 100000,kolik mají asi auta ,která se tu dovezou?
Ondrc (neregistrovaný)
Když jsem podepisoval úvěr přímo v autobazaru AAA auto, tak jsem si pořádně přečetl úvěrovou smlouvu, a mohu říct, že jsem dostal daleko výhodnější úrok, než když jsem se ptal v bance.
Vilém (neregistrovaný)
Z toho co jsem obešel autobazary, tak musím říct, že v aaa se dá vybrat málo jeté auto v dobrém stavu za slušné peníze.
Martin (neregistrovaný)
To je u áček velký benefit, mají tam na place opravdu hodně aut, takže je vždy z čeho vybírat.
Hanes (neregistrovaný)
Také jsem byl překvapen, kolik ojetin tam mají s nízkým nájezdem km, opravdu se tam dá dobře vybrat.
Marek (neregistrovaný)
Já jsem vybral octávii II s nájezdem jenom 55 tisíc kilometrů, a také legendárním motorem 1,9 TDI v autobazaru AAA auto, a jsem s ním opravdu hodně spokojený, auto jezdí krásně, a hlavně levně. Při vyřizování papírů v AAA jsem byl překvapen, že se nemusím starat ani o přepis auta.
BMM (neregistrovaný)
Chlapi ! Moja octavia 2 dsg,s dpf ( 2.0 BMM) ma 630.000 km. Kupil som ju pred 2 rokmi malo najazdenych 560 000 km(podotykam stocenych na 280 000) co som nevedel. Za dva roky som najazdil 70 tis km . A absolutne nic mu za tu dobu nebolo. 3 krat som menil olej .a to je vsetko. Po 70 tis km mi odislo snimac teploty vyfukovych plynov za pár eur. To je vsetko .... Len som chcel poukazat na pravdive km re a kazivost tych modelov. Pekny vecer prajem ....
Majo (neregistrovaný)
(obecne dobré auto???) škodu kupuju ty čo nemajú šajnu o autách.
Robbster (neregistrovaný)
Po bazarech jsem sháněl slušnou 103 kW verzi Octavie v TDI co nemá DPF a uspěl jsem. S autem spokojenost, do nového bych nešel ani náhodou.
Warrior (neregistrovaný)
Určitě bych nešel do 1.0, ty motory musí dostávat hlavně na dálnici záhul. Ještě že v bazarech člověk najde auto, co má pořádnou motorizaci, ikdyž jich bude postupně ubývat.
Šimon (neregistrovaný)
Koupil jsem si v bazaru 4 roky starého Superba 2.0 TDI a jezdí parádně. S autem už jsme najel přes 20tis km. Za mě jeden z nejlepších motorů.
Pavel (neregistrovaný)
Souhlasím s Václavem. Měli by jste zdůraznit jaký motor Tdi Pd. Mám kód BKD, poslední mazlík bez filtru pevných částic, najeto 340000km a ještě se neozvala ani dvouhmota, ani vstřiky ani turbo. Samozřejmě má maximální servis, ale i tak.
Václav (neregistrovaný)
Škoda Octavia RS 2.0 TDI-PD až příliš kriticky. Jezdím s autem od nového, 2008 najeto 170.000 km zcela v pořádku, nedávno 1. dělané brzdy, když se pricpe filtr po více popojezdu, po výjezdu z mesta se během chvíle filtr uvolní. Hned ze začátku na svolavacku automobilkou vyměněny vstriky. Nezapomínejte je to kus od kusu a péči jako každé auto.
Luďan (neregistrovaný)
Kupuju jedine ojeté auta, protože mi přijde dost zbytečný kupovat nový auto..ty škodovky se dají dnes za pár šupů opravit
Machacek (neregistrovaný)
A nebo si koupit Toyotu se kterou jsem za celou dobu neměl žádný problém a je to vyřešeno. Teď mam z bazaru 5 let starého land crusiera a to je ten pravej požitek z jízdy, hlavně v terénu. Auto sice není tak vybavené, ale i dle zkušeností kolegů je to držák a to je hlavní, neinvestovat do auta každým rokem takové peníze.
DofS (neregistrovaný)
Zabudli ste spomenúť, že ktorýkolvek motor si do škodovky vyberiete v kombinácií s prevodovkou DSG (je úplne jedno či 6- alebo 7-stupňová) bude to naozaj megaprúser! DSG prevodovka je obrovský nepodarok, ktorý nikdy nebude fungovať ako má. Nikto, ani autorizovaný servis nevie tieto prevodovky servisovať a už vôbec nie opravovať (i keď výmenu súčiastky za súčiastku môžeme iba vo sne hovoriť o oprave či servise...). Odjakživa sme mali doma iba škodovky (120, Felicia, Octavia I, Octavia II), dnes by som sa VW group vyhybal oblúkom (i keď si nie je z čoho vyberať ani u ostatných výrobcov).
theBearspook (neregistrovaný)
Koukám, že by asi bylo jednodušší vypsat modely, co se dají koupit. Řešil jsem ojetinu začátkem léta. Auto pro minimálně pět lidí. Když jsem vyloučil všechny dieselové motory a jiné obskurní pohony, tak mi po 3 měsících hledání zbyly na výběr jen tři auta, z toho jedno jsem nestihl. Nabídka je naprosto tragická. Nafta vede a pak hromady stočených vraků. Navzdory pohádkám o děsivé spotřebě jsem hledal cosi s motorem. Nakonec zvítězilo Volvo XC90 V8. Když čtu, že dvoulitrový motor škodovky žere 10 litrů, tak po dvou měsících ježdění jsem na 11 litrech s jízdami v kolonách po městě. Takže navzdory fóbii z velkých motorů, bych se jich nebál. S druhým autem 3.2 V6 umím jezdit pod 8 litrů. Nikdy jsem neměl problémy s motory nebo převodovkami.
Vendouch (neregistrovaný)
Takovéto různé přešlapy jak píšete mají i další automobilky, to můžete být naprosto bez obav. Když vidím co mi na dílně prochází rukama, tak Škodovka je ještě zlatá oproti ostatním značkám, kde jsou ceny dílů úplně jiná liga.
  • Našli jste v článku chybu?