Masový motorismus s sebou přináší i odlišné chování účastníků provozu, než jsme byli zvyklí pozorovat v době dávno minulé. Zatímco kdysi bylo provozování auta privilegiem a řidiči tvořili kmen, jehož členové se k sobě chovali až na výjimky slušně, dnes se hrne za volant kdekdo. Možná právě proto existují každodenní situace, kterými někteří motoristé dokáží ostatním cestu pěkně otrávit. Lednový výzkum na 1023 britských řidičích ukázal, které zlozvyky jaké procento z nich považuje za nejotravnější.
-
Nepoužívání blinkrů - 55 %
Blikání je zásadní návyk, který by si měl odnést z autoškoly každý držitel řidičského oprávnění. Když nedáte vědět, jaké jsou vaše úmysly, dochází zvlášť v hustém provozu k nebezpečným situacím: Ostatní řidiči by skutečně měli vědět, kam se v příštích vteřinách hne více než tunová masa kovu.
-
Oslňování dálkovými světly - 52 %
I když máte relativně zdravý zrak, stejně vás mohou zapnutá dálková světla protijedoucího vozu dokonale oslepit. A snažit se udržet auto na silnici když nevidíte, kam jedete, je dost nebezpečné. Pro ty, kdo ostatní úmyslně oslňují třeba při problikávání, pak existuje v pekle speciální kotel.
-
Příliš pomalá jízda - 41 %
Všude slyšíme, že rychlá jízda je nebezpečná, ale stejnou měrou tak i jízda pomalá. Když někoho zdržujete, začne se nudit a méně soustředit na jízdu. Nebo v něm vyvoláte potřebu předjíždět, třeba v nějakém nepřehledném úseku či bez dostatečné rezervy.
-
Lepení se na zadek - 40 %
Dodržování bezpečného odstupu je vyžadováno zákonem č. 361/2000 Sb., o silničním provozu v § 19. Ostatně, letos se na něj chce dopravní policie zvláště zaměřit. Pokud si někdo dobrovolně zkracuje čas na reakci při krizové situaci, chová se velmi nezodpovědně.
-
Zapojování do pruhu na poslední chvíli - 32 %
Pokud si někdo myslí, že zařazením se do pruhu úplně na poslední chvíli ušetři čas a ostatní řidiče pěkně převeze, je padlý na hlavu. Vyvolá tím nebezpečnou situaci, všechny zdrží, protože budou muset brzdit... Je takový problém zařadit se včas?
-
Špatné parkování - 26 %
Je jasné, že s talentem mistra parkingu se nenarodil každý. Ale někteří řidiči špatně parkují úmyslně a záměrně. Například při ne zcela dávném incidentu v Praze, kde na nejvytíženější tramvajové trati špatně parkující řidič zablokoval městskou dopravu, měl pilot Audi co dělat, aby unikl lynči davu.
-
Překračování povolené rychlosti - 25 %
Ano, chápeme, že když jedete ve dvě v noci po liduprázdné dálnici více než 130 km/h, nikoho příliš neohrožujete. Ale ve městech i obcích, kde se pohybují lidé? To je odsouzeníhodné chování.
-
Neslušné chování vůči ostatním - 19 %
Zdvižené prostředníčky, zbytečné troubení, nadávky z oken, nebezpečné naschvály... To vše se děje dnes a denně. Jízda je už tak pro řadu lidí stresující, proč tedy celou situaci eskalovat a zhoršovat, jen abychom si ulevili?
-
Náhlé brzdění - 18 %
Když brzdíte náhle a zprudka, okrádáte ostatní o čas na reakci. Nemluvě o vybrzďování, což je vždy pěkné svinstvo. Naopak dobrým zvykem je brzdu stisknout nejdřív jemně, aby se rozsvítila brzdová světla, a dát tak ostatním najevo, že hodláte zpomalit.
-
Jízda v prostředním pruhu - 14 %
Když bezdůvodně blokujete prostřední pruh, nutíte tím rychlejší auta buď přejíždět do toho rychlého, nebo k podjíždění. To první je otravné, druhé pak nebezpečné - speciálně pro vás.
Studie dále zjistila, které typy řidičů považovali respondenti za neojtravnější. První místo patří důchodcům, převážně kvůli pomalé jízdě. Druhou příčku obsadili mladí řidiči mužského pohlaví, třetí pozici získali řidiči nákladních vozidel, kteří vadí téměř třetině žen, dotazovaných v průzkumu.