Generální ředitel automobilky Toyota Akio Toyoda se nechal slyšet, že ho současná pandemie přiměla přehodnotit zavedené procesy uvnitř automobilky. V rámci opatření na ochranu proti šíření COVID-19 se počet jeho služebních cest a jednání výrazně omezil, píše Automotive News.
Vnuk zakladatele automobilky Toyota, jenž strávil poslední týdny ve školicím zařízení Toyota, v úterý řekl, že začal zpochybňovat letitý přístup „Genchi-Genbutsu“, který se dá do češtiny volně přeložit jako „jdi a přesvědč se na vlastní oči“. Tento princip stojí na myšlence, že problémy se dají řešit rychleji a efektivněji tím, že je člověk analyzuje a řeší přímo na místě.
Toyoda i nadále tvrdí, že je důležité se vždy přesvědčit na vlastní oči, ovšem jen pokud nastanou ty správné důvody a ve správný čas. Rovněž řekl, že by lidé neměli neustále cestovat jen proto, aby se zúčastnili porad. Generální ředitel nyní údajně na schůzkách tráví o 30 procent méně času a související papírování snížil o polovinu.
Budoucnost jednání spatřuje ve videokonferencích, na nichž se řeší problémy průběžně bez rozsáhlé předběžné přípravy. Japonsko klade velký důraz na osobní setkání a dokumenty v papírové podobě, nicméně pod tlakem současných okolností se to možná bude muset změnit. Vláda na podniky stále více naléhá, aby zaměstnance nechaly pracovat z domova.
Toyoda je však současně ohledně Genchi-Genbutsu velmi opatrný, protože jde o jeden ze 13 hlavních principů, které za 87 let vynesly Toyotu mezi největší automobilky světa.