Řídit auto jako letadlo? Nové video vysvětluje revoluční myšlenku českých vynálezců

21.04.2020
1 nový názor
Autor: Redakce
  • Vědci z ČVUT pracují na prototypu auta, který by se řídil podobně jako dnešní letadla

  • Pomocí řízení typu drive-by-wire bude řidič určovat jen rychlost a směr. O zbytek se postará elektronika

  • Tým, který se sdružil do výzkumného centra Smart Driving Solutions, nyní zveřejnil vysvětlující video

„Proč se automobily na rozdíl od letadel zasekly v 19. století? Lidé si zvykli, že auta bourají a nejjednodušší je z nehody obvinit řidiče.“ To říká nové video výzkumného centra Smart Driving Solutions (SDS) při pražském ČVUT. Stále jsme podle něj zvyklí na to, že je volant pevně spojen s předními koly a řidič neustále musí dělat korekce. To chce tým vědců z Česka i celého světa pod vedením výzkumníka Tomáše Haniše změnit.

Řidiči by podle něj měli volantem, nebo i jiným ovladačem pouze dávat systému zprávu, jakým směrem chtějí jet. O ostatní se pak už postará řídící jednotka. Ta sama bude natáčet koly, měnit nastavení podvozku a podobně. Jde o řízení typu drive-by-wire, které dnes používají letadla. Podrobně jsme to už před časem vysvětlovali v tomto článku:

Češi chystají revoluci v řízení aut. Volant už nemá otáčet koly
Přečtěte si také:

Češi chystají revoluci v řízení aut. Volant už nemá otáčet koly

Řízení typu drive-by-wire se už na trhu objevilo, podle Haniše šlo vždy ale jen o marketingový tah výrobců aut. „Při prosazování této myšlenky často narážíme na přebujelý marketing automobilek – samotné pojmenování drive-by-wire je mnohdy jen obchodní nálepkou, podobně jako cokoliv smart nebo intelligent v současných autech. My však mluvíme o systémově jiném přístupu k řízení auta,“ komentuje vědec.

Nový systém řízení aut je nutný k tomu, aby se rozvíjela autonomní vozidla. „Pokud chceme postavit vůz se spolehlivým autopilotem, je důležité nejdříve zajistit podpůrnou architekturu, jako je řízení typu drive-by-wire - systém osvědčený v letectví, na nějž automobilky zapomněly. Pokud nemáte nejdříve pod kontrolou dynamiku podvozku, je to, jako byste chtěli nějaký supermozek napasovat na starou tříkolku,“ upozorňuje Haniš.

Trendy ve vývoji pohonů: Patří budoucnost elektřině, plynu nebo vodíku?
Přečtěte si také:

Trendy ve vývoji pohonů: Patří budoucnost elektřině, plynu nebo vodíku?

Na půdě univerzity už vznikly dva prototypy aut s tímto systémem. Nejprve v měřítku 1:10, později dokonce 1:5. Cílem pro letošní rok je sestavit funkční prototyp vozu v životní velikosti. „Vzhledem k tomu, jak obtížně se téma vysvětluje, může takový vůz při propagaci revoluční myšlenky skutečně prospět,“ píše se ve zprávě k projektu. Centrum SDS proto také připravilo animované video, které vysvětluje základní myšlenku jeho řešení. Pustit si ho můžete v záhlaví článku.

Dominik (neregistrovaný)
Celkem by mě zajímalo, co se na tom dá vlastně nastavovat. Když volantem ukážu směr, tak nemusím tolik korigovat - to umí dnes každé moderní auto dle bílých čar. Rychlost nastavím na tempomatu. Stará auta udrží danou rychlost, nová umí dle poloměru zatáčky zpomalit. DCC tlumiče korigují náklon, světla se natočí do zatáčky a samy vypínají určité segmenty. Stěrače setřou automaticky, převodovka řadí sama, auto zaparkuje/vyparkuje samo, samo se odemkne i zamkne, jen teda nastartovat musím tlačítkem. Nedovedu si představit, co tím pánové vlastně myslí. Naopak se mi zdá, že auta dnes právě JSOU jako letadla. Jediný rozdíl mezi Airbusem a autem (a Boeingem) je v tom, že vás nenechá udělat manévr, který by vedl k pádu/ havárii. To ale není stále věcí drive-by-wire.
  • Našli jste v článku chybu?