Benzin za 22 korun a záporná cena ropy: Dva roky stará realita se už téměř jistě nezopakuje

přidejte názor
Autor: Tiskový servis OMV
  • Přesně před dvěma lety se cena americké ropy krátkodobě dostala do záporných čísel 

  • Také pro Evropu rozhodující ropa Brent byla velice levná. Benzin se na našem trhu prodával lehce nad hranicí 20 Kč za litr

  • Současná realita tak prudký propad prakticky vylučuje. Podle analytika společnosti XTB není příliš reálný ani návrat k cenám benzinu pod 35 Kč/l 

  • Pokud dojde k oficiálnímu evropskému embargu na dovoz ruské ropy, ceny paliv by mohly překročit 50 Kč za litr

Přesně před dvěma lety došlo na trhu s ropou k velmi neobvyklé situaci. Západotexaská lehká ropa (WTI) se na chvíli propadla do záporných čísel, když se prodávala za -37 dolarů/barel. Pro Evropu je určující ropa Brent, kterou tato událost také ovlivnila. Do záporných hodnot se sice nedostala, ale právě 21. dubna 2020 její cena spadla těsně pod 20 dolarů za barel, což se znovu zopakovalo 27. dubna 2020. Od té doby cena ropy Brent, a s tím i cena paliv, v podstatě neustále roste. Navíc není vyloučeno, že nakonec dojde k prolomení hranice 150 dolarů za barel.

Z dnešního pohledu je duben 2020 už jen pohádkovou vzpomínkou, kdy se řešilo, jak levná paliva vlastně mohou být. V té době se na tuzemských čerpacích stanicích prodával benzin za zhruba 22 Kč a nafta nestála ani 25 Kč. Něco podobného je při aktuálním dění prakticky vyloučeno a v dohledné budoucnosti není ani příliš reálné, že by se cena benzinu dostala pod hranici 35 Kč za litr.

Duben 2020 byl poznamenán nastupující pandemií. V podstatě na celém světě došlo k výraznému zpomalení ekonomik a omezení dopravy. Na trhu najednou byl velký přebytek ropy. Dnes se řeší přesně opačné problémy.

Ropa může být sladká nebo kyselá. Zmapovali jsme fascinující a složitý proces její těžby
Přečtěte si také:

Ropa může být sladká nebo kyselá. Zmapovali jsme fascinující a složitý proces její těžby

„Situace podobná roku 2020 je v aktuálním prostředí velmi nepravděpodobná, spíše nereálná. Totální výpadek poptávky by znovu mohlo způsobit pouze úplné zastavení ekonomiky po celém světě. Mírně reálnější scénář je, že poptávka bude mizet postupně kvůli zpomalení ekonomického růstu v důsledku rostoucí inflace a zvyšování úrokových sazeb, které lze nyní očekávat. Nebylo by to poprvé, kdy extrémně vysoká cena ropy předcházela ekonomickou recesi, na což reagovala následně poklesem cena ropy na světových trzích, a tedy i ceny pohonných hmot,“ vysvětluje Štěpán Hájek, analytik společnosti XTB.

Embargo = 50 Kč za litr

V současné Evropě se cena ropy a paliv drží vysoko kvůli nejistotě dodávek z Ruska. Podle nejhoršího scénáře by se cena za barel mohla u ropy Brent dostat na více než sedminásobek (150 dolarů) cen z dubna 2020. Pro srovnání, cena ropy letos v březnu kulminovala přibližně na 130 dolarech.

„Aktuální situace je trochu specifičtější, protože cena ropy roste kvůli potenciálnímu výpadku ruských dovozů, na které zatím nebylo uvaleno embargo, ale řada ropných společností už přestala ruskou ropu odebírat. Trh by se tedy potřeboval dostat do situace, kdy ostatní ropní producenti zcela vykompenzují exporty ruské ropy, což je v podstatě nereálné. Ačkoliv ruskou ropu odebírá stále méně zemí, na trh zatím nedorazila zpráva o úplném embargu, která by mohla dostat cenu severomořské ropy Brent nad 150 dolarů za barel. Ceny paliv by v takovém případě překročily 50 Kč za litr“ doplňuje Štěpán Hájek z XTB.

Kdy se paliva výrazněji vrátí pod 40 Kč/l? 

Aktuálně sice lze na nejlevnějších čerpacích stanicích pořídit litr benzinu za 39,90 Kč, významnější zlevňování se ale očekávat nedá. Jednak není možné dost dobře odhadnout, kdy ruská agrese na Ukrajinu skončí, ale současně můžeme předpokládat, že ani po konci války se toho moc hned tak nezmění.

„Ani v případě zastavení ruské agrese nelze očekávat, že by společnosti obnovily vztahy s Ruskem, jelikož společenský tlak bude nadále přetrvávat. Tedy ani pokles cen benzinu pod 35 Kč není v nejbližších týdnech nebo měsících příliš reálný,“ uzavírá Štěpán Hájek ze společnosti XTB.

Vývoj ceny ropy Brent za poslední dva roky. V dubnu 2020 cena za barel klesla těsně pod 20 dolarů, dnes je více než pětinásobná. Pokud bude oficiálně zavedeno evropské embargo na ruskou ropu, cena za barel by mohla překročit 150 dolarů (zdroj: kurzy.cz)
  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?