Dopravní nehody se stávají. I když můžeme dělat všechno pro to, abychom účastníky nehody nebyli, vyhnout se jim zcela nedá. Někdy se i ti nejopatrnější řidiči ocitnou ve špatný čas na špatném místě. Když už máte tedy smůlu, že jste účastníkem nehody, je dobré vědět, jak se v takové situaci správně zachovat.
Nejprve pomáhejte ostatním a přivolejte pomoc
Čas nevrátíte, už se zkrátka stalo. Pokud vám nic vážného není, ujistěte se o stavu všech cestujících ve voze. Vypněte motor, zapněte varovná světla a pokud je to možné, zajistěte vozidlo proti samovolnému pohybu. Pokud jde o nehodu více vozidel, zjistěte stav cestujících v ostatních autech a pokud je to potřeba, poskytněte jim aspoň základní první pomoc. Nabídněte, že zavoláte záchranku.
Doporučujeme: Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Pokud není potřeba poskytovat první pomoc, snažte se zabezpečit místo nehody. Nespoléhejte na to, že vás všichni ostatní uvidí. Označte s dostatečným předstihem místo nehody výstražným trojúhelníkem a co nejdříve si oblečte reflexní vestu. Při snížené viditelnosti se pohybujte kolem aut s maximální opatrností. Hlavně na dálnici se snažte všechny dostat za svodidla mimo silnici.
Kdy volat k nehodě policii?
Přivolat policii musíte vždy, pokud došlo ke zranění nebo usmrcení osob, vznikla škoda přesahující 100 000 korun, případně došlo k poškození zařízení komunikace, škodě na majetku třetích osob či se účastníci nehody nedohodli na viníkovi nehody. Volat policii je nutné i v okamžiku, kdy nejste schopni sami zabezpečit místo nehody.
Pokud není nutné volat policii a s ostatními jste se dohodli na tom, kdo je viníkem nehody, sepište záznam o nehodě. K tomu slouží univerzální Evropský záznam o dopravní nehodě, který vám dala vaše pojišťovna, popřípadě si ho můžete stáhnout na webu MDČR.
Postupujte podle vyznačeného návodu a bodů, zakreslete polohu aut a získejte údaje od ostatních účastníků nehody. Jako účastník nehody musíte údaje druhé straně poskytnout.
Pořiďte fotodokumentaci nehody
Pořiďte také fotky nehody, což může pomoci při řešení škody s pojišťovnou. Na fotografiích by měla být zřetelná poloha všech zúčastněných vozidel a pohled na celou situaci. Hlavně pro účely své pojišťovny pořiďte co nejvíce snímků poškození zúčastněných vozidel. Nemusíte fotit každý detail, ale aspoň aby bylo poznat, v jakém rozsahu bylo vozidlo poškozeno. Zapište si, v jakém stavu auto je, co se poškodilo a co po nehodě nefunguje.
Doporučujeme: Sedm „zločinů“ proti bezpečnosti a plynulosti provozu, které nikdo netrestá
Spolu s tím si zapisujte důležité údaje. Jména účastníků nehod, případné svědky, čas a místo nehody, počasí v době nehody a podobně. Vše by se mohlo později hodit, pokud se bude nehoda řešit například s policií, ve správním řízení, případně u soudu.
Přivolejte k nehodě asistenční službu. Ale svoji!
Pokud není vozidlo pojízdné, případně s ním další jízdu zakáže policie, přivolejte asistenční službu své pojišťovny, nebo klidně jen kamaráda, který je schopný zařídit odtah vozu. Pokud se na to necítíte, raději nepokračujte v jízdě. Pro řadu lidí je nehoda šokující a stresující okamžik a i když by mohlo být auto pojízdné, je důležité dobře zvážit, zda je rozumné a bezpečné pokračovat v jízdě. Pozor na různé pochybné „lovce nehod“, kteří přijedou bez vyzvání a budou se snažit vnutit účastníkům nehody svoje služby. Pokud potřebujete asistenci, vždy kontaktujte výhradně svoji pojišťovnu nebo spolehlivého známého, kterému můžete věřit.
Co při nehodě rozhodně nedělat
Zachovejte hlavně klid a nebuďte agresivní. I když vám někdo rozbil auto a překazil plány, už to nevrátíte a fyzickou konfrontací a urážkami ničemu napomůžete. Naopak si tím značně zkomplikujete hladké vyšetření nehody. Nikdy také nevíte, kdo vás natáčí na video nebo fotí. Fyzický útok na domnělého viníka nehody by se mohl snadno obrátit proti vám.
Doporučujeme: 5 druhů nejhorších a nejotravnějších řidičů: Jste jedním z nich?
Doporučujeme také nikdy a za žádných okolností nevypovídat policii přímo na místě. Řekněte, že jste v šoku a vypovídat nechcete. Policisté mohou zkoušet různé triky, jak vás k podání vysvětlení přemluvit po dobrém či po zlém, ale mějte na paměti, že nejste povinni ho poskytnout a policie ho k vyšetření nehody na místě nepotřebuje. I když budete sami přesvědčeni, že nejste viníkem, nikdy nevíte, co policie použije proti vám. Může se to zdát jako banalita, ale stačí říci něco ve smyslu: „No já ho viděl, jak na tom kole jede z vedlejší a nebrzdí, ale myslel jsem, že nakonec zastaví.“ Do úzkých vás může dostat i zdánlivě nevinné prohlášení, že jste se necítili zdravotně dobře, měli hlavu plnou osobních či pracovních problémů a podobně. Opravdu je lépe na místě nevypovídat, zejména pokud se jedná o vážnou nehodu se zraněním nebo dokonce úmrtím jiných osob. V takovém případě doporučujeme podat vysvětlení až s časovým odstupem a nejlépe za přítomnosti právníka.
Další tipy
Pokud jste nehodu nezavinili, ověřte si na webu České kanceláře pojistitelů, zda je vozidlo viníka nehody zákonně pojištěno. V případě nehody s vozidlem registrovaným v zahraničí si opište číslo zelené karty. Jakmile máte jakékoli pochybnosti, vždy raději volejte policii.
Může se také stát, že účastník nehody bude chtít z místa odjet. Zapište si registrační značku vozu a snažte se zapamatovat model. Pokud někdo od nehody ujíždí, ihned volejte policii.
Pokud jste viníkem nehody, postupujte v součinnosti s ostatními a pomáhejte, vyplňujte protokol o nehodě. Po sepsání záznamu o nehodě pak kontaktujte svoji pojišťovnu, u které máte sjednané povinné ručení. Ona by pak měla většinu věcí již zařídit za vás.