Pokus se 140 km/h na rakouských dálnicích zná své výsledky. Emise se téměř nezměnily, bezpečnost ano

57 nových názorů
Zdroj: Redakce
  • V Rakousku se na dvou úsecích dálnice A1 na rok zvýšila maximální povolená rychlost na 140 km/h

  • Výsledkem je zvýšení celkové produkce emisí CO2 o 1,2 až 1,6 %

  • Zajímavým a možná důležitějším zjištěním je fakt, že na těchto úsecích ubylo nehod se zraněním 

Od loňského srpna byla na dvou úsecích rakouské dálnice A1 v rámci pilotního projektu zvýšena maximální dovolená rychlost na 140 km/h. Ten kratší byl dlouhý 32 km, delší 88 km. V průběhu celého roku se prováděla různá měření a zjišťovalo se, jaký vliv bude mít takový krok na životní prostředí. Výsledky jsou celkem překvapivé. Z pohledu celkové produkce emisí se toho mnoho nezměnilo, ale z pohledu bezpečnosti ano.

Na výsledek rakouského projektu upozornilo Euro.cz. Během roku došlo k nárůstu produkce emisí CO2 o 1,2 až 1,6 %. Potíž je v tom, že studie uvádí souhrnnou produkci emisí všech aut, přičemž téměř poloviční podíl na tomto čísle mají nákladní vozy. Těch se zvýšení rychlosti samozřejmě netýkalo. Právě tento fakt se nelíbí rakouské pobočce organizace Greenpeace. Podle ní je potřeba výsledky zbavit vlivu nákladní dopravy a zohlednit pouze auta osobní. Pak by mělo mít zvýšení rychlosti vliv o něco vyšší. Podle rakouského webu Kleine Zeitung vypočítali rakouští ochránci životního prostřední nárůst produkce emisí CO2 pouze v kategorii osobních vozů na 3,5 až 3,6 %.

„Bezpečnost“ jako výhodný byznys: Podívejte se, kolik obce vydělávají na měření rychlosti
Přečtěte si také:

„Bezpečnost“ jako výhodný byznys: Podívejte se, kolik obce vydělávají na měření rychlosti

Společnost Asfinag spravující rakouské dálnice ale s takovým výkladem nesouhlasí. Prezentace samotných dílčích nárůstů u jednotlivých skupin vozidel podle ní neodráží to, co reálně dálnice vyprodukuje jako celek. Což má být podle tiskové zprávy Asfinagu zvýšení emisí CO2 a NOx o jedno až dvě procenta. Podle šéfa Asfinagu, Christiana Ebnera, z výsledků projektu jasně vyplynulo, že tématem není to, zda budou auta jezdit 130 nebo 140 km/h, ale jak přesunout nákladní dopravu na železnici, případně jak zajistit u nákladních vozů větší podíl alternativních pohonů, uvádí Kleine Zeitung.

Větší rychlost, méně zranění

Ještě zajímavější výsledek experimentu se týká bezpečnosti. Průměrná rychlost osobních aut se totiž zvýšila pouze o 2-4 km/h, zatímco ubylo nehod. Na delším ze dvou testovacích úseků, mezi městy Melk a Oed, byl v letech 2014-2017 měsíční průměr 4,3 nehody se zraněním. V uplynulém roce po dobu testování limitu 140 km/h ale číslo kleslo na 2,2 nehod měsíčně.

V Rakousku ale experimentují s limity na dálnicích také jiným způsobem. Na několika úsecích tamních dálnic totiž mohou jezdit v Rakousku registrované elektromobily rychlostí až 130 km/h, zatímco pro ostatní automobily platí omezení na 100 km/h:

Různé předpisy pro různá auta. V Rakousku mohou elektromobily beztrestně překračovat rychlost
Přečtěte si také:

Různé předpisy pro různá auta. V Rakousku mohou elektromobily beztrestně překračovat rychlost

Vstoupit do diskuse (57 názorů)
  • Našli jste v článku chybu?