Jarní období je ideální čas pro důkladnou očistu auta. Možná si říkáte, že na mytí se nedá nic zkazit, ale existuje mnoho způsobů, kterými lze autu velmi uškodit nebo si ohledně čistoty přidělat práci. Sestavili jsme proto seznam nejčastějších chyb a omylů, kterých se pořádkumilovní motoristé dopouštějí – a možná i vy.
-
Nepoužíváte vhodné prostředky
Čím myjete své auto? Snad ne univerzální houbou nebo dokonce kuchyňskými houbičkami? Tyto prostředky jsou pro mytí auta zcela nevhodné, můžete si jimi poškrábat karoserii nebo plastové či chromované části vozu. Raději zainvestujte do speciální jemné houby, určené přímo k mytí vozu – stojí pár stovek a většinou na sobě má i rovněž šetrnou vrstvu pro odstraňování větších nečistot. Práci si můžete usnadnit i díky speciální mycí rukavici z mikrovlákna.
-
Používáte špatnou nebo lacinou autokosmetiku
Kyblík s vodou a trochou jaru rozhodně není dobrý nápad při mytí auta. Stejně jako i jiné kuchyňské prostředky jsou i tyto detergenty velmi agresivní a přesušují lak. Moc si nepomůžete ani s nelacinějšími autošampony, které jsou extrémně ředěné a nemají proto kýžený efekt. Raději investujte do značkového pH neutrálního autošamponu, cenový rozdíl není výrazný, zato kvalitativní je velmi vysoký.
-
Zapomínáte konzervovat
Umytím karoserie by očista neměla ani zdaleka končit, je nutno ji ochránit před dalším znečišťováním. Ještě před konzervací je nutné kapotáž odmastit, k čemuž se hodí prostředky obsahující izopropylalkohol. K ochraně karoserie můžete použít vosk, jehož nanášení je pracné, ale rotační leštičku vám experti nedoporučí – hrozí vznik tzv. hologramů v laku. Méně časově náročnou možností je použití tekutých keramických spray coatů na bázi oxidu křemičitého. Ty stačí nastříkat a pak rozetřít mikrovláknem.
-
Neodsolujete
Spláchnout zimní špínu nestačí. Auto je nutné umýt i zespodu a zbavit ho nánosů špíny i soli. K tomu lze využít speciální nástavec na tlakovou myčku nebo si připlatit pár korun v klasické automyčce. Komponenty podvozku vám za takovou péči poděkují.
-
Nečistíte do hloubky
Vyluxovat interiér nestačí. Špína v průběhu času prostupuje skrze textilní materiály do hloubky, proto pouze povrchové čistění není dostatečné. Látkové části je dobré vytepovat prostředkem přímo určeným k čištění interiéru, poté nesmíte zapomenout nechat materiál důkladně proschnout nebo ho vysušit fénem. Dále je vhodné látku ošetřit impregnací, díky které lépe odolá znečištění.