Největší výrobce dvanáctiválců se chystá na konec spalovacího motoru. V roce 2030 koupíte jen elektrická Bentley

1 nový názor
Zdroj: Redakce
  • Do roku 2030 se z automobilky Bentley stane výrobce elektromobilů 

  • První zcela elektrický model značky dorazí v roce 2025

  • Od roku 2026 budou k dispozici už jen hybridy nebo elektromobily

  • Bentley říká, že přechod na elektromobilitu je vynucen předpisy jen částečně. Zákazníci značky údajně elektromobily chtějí

  • V současnosti je dvanáctiválcem vybavena zhruba polovina vyrobených automobilů značky

Automobilka Bentley včera představila strategii nazvanou Beyond100. Jejím cílem je přerod z výrobce luxusní vozů vybavených spalovacím motorem na výrobce luxusních elektromobilů. Speciálně v podání Bentley jde o dost výraznou změnu, protože právě tato britská značka se aktuálně chlubí titulem největšího výrobce dvanáctiválcových motorů.

Přesto bylo oficiálně potvrzeno, že v roce 2030 už budou v nabídce Bentley pouze elektromobily. Na včerejší tiskové (samozřejmě on-line) konferenci padl dotaz, zda jsou zákazníci na takovýto skok připraveni a do jaké míry jde o krok vynucený legislativou. Představitelé automobilky říkají, že v současnosti se samozřejmě zákazníci dvanáctiválců nevzdají, ale podle průzkumu značky by se to mělo změnit.

Elektromobily údajně chtějí

Automobilka se dotázala svých zákazníků, zda by si chtěli pořídit elektromobil. Plných 55 % respondentů uvedlo, že zvažují nákup elektromobilu v nadcházejících pěti letech. Někteří z nich prý už dnes nakupují u jiných značek, protože Bentley elektromobil zatím nenabízí. Je to logické. Zájemci o podobně luxusní automobil zpravidla nemají v garáži jen jeden vůz, takže potíže s dojezdem řešit nemusí. V případě potřeby dlouhého přesunu sáhnou do garáže pro něco jiného. Poptávka tedy existuje, přechod na elektrické vozy je údajně vynucen legislativou jen částečně. Pro úplnost, aktuálně zhruba polovina vyrobených Bentley má dvanáctiválec.

Test Bentley Continental GTC W12 TSI: Málo vídaný luxus
Přečtěte si také:

Test Bentley Continental GTC W12 TSI: Málo vídaný luxus

Bentley představí první bateriový elektromobil v roce 2025, přičemž vůz by měl stát na nové platformě. Počítá se, že v té době už bude technika výrazně jinde než dnes. Dojezd by měl být větší, nabíjení rychlejší a infrastruktura dostupnější. Obecně má jít i v případě elektromobilů o typická Bentley. Jak po stránce designu, tak co do nabízeného luxus i jízdy jako takové. Nakonec charakter pohonné jednotky se prý zas až tak moc nezmění. Dvanáctiválec také nabízí obří točivý moment dostupný od nízkých otáček a dokonale tichý a kultivovaný chod.

Automobilka zároveň oznámila další zajímavé termíny. Třeba do roku 2025 by měla dosáhnout plastové neutrality. Pro rok 2030 pak byla ohlášena uhlíková neutralita. I proto budou od té doby dostupné pouze elektromobily. Očekává se také, že Bentley začnou nakupovat mladší zákazníci a ve větší míře (35 % do roku 2030) ženy.

Kromě udržitelné budoucnosti ale automobilka myslí i na jiné aspekty. Takže i nadále budou mít zájemci k dispozici třeba program věnovaným veteránům. V případě motorsportu se zatím s rychlým přechodem k elektrifikaci nepočítá, ale i zde Bentley začíná zkoumat elektrické možnosti budoucnosti.

mmichalll (neregistrovaný)
To kde robili ten prieakum? Kde.su k nemu nejake udaje? Aj tak si 99% ludi kupi elektromobil len kvoli dotaciam. Z dani nas vsetkych sa zase poskladame na auta par vyvolenym... Katastrofa...
  • Našli jste v článku chybu?