Srdečné blahopřání třídě G k jejímu 40. výročí! Třída G, představená v roce 1979, se odjakživa vyznačovala mimořádnými terénními schopnostmi, díky nimž vede její cesta již po čtyři desetiletí pouze vzhůru, ale výjimečná je i tím, že je již 40 let věrná svým hodnotám. Model G zamířil od začátku vzhůru také jako automobilová ikona. „Géčko“, terénní automobil s vysokou úrovní užitných vlastností i jízdních vlastností na silnici, se po desetiletí nepřetržitě vyvíjí. Mercedes-Benz úzkostlivě dbá na to, aby toto vozidlo, díky průběžně pokračujícímu a neustávajícímu vývoji, zůstávalo po technické i vizuální stránce stále svěží a aktuální.
Model G řady 460 měl světovou premiéru ve dnech 4. až 9 února 1979 v Toulonu (Francie). Tisková zpráva značky Mercedes-Benz vyzdvihovala při této příležitosti hodnoty, jako jsou „nekompromisní jízdní vlastnosti v terénu i na silnici“ a „největší možná rozmanitost využití“. To platí bez omezení i pro novou třídu G modelové řady 463, která oslavila premiéru v lednu 2018 a od května 2018 je stejně jako její předchůdce vyráběna v rakouském Grazu. Mezi tradiční vlastnosti patří rovněž výkon a jedinečný charakter, což jsou role, které třída G zastává během uplynulých desetiletí se stále větším úspěchem.
Společně ke „Géčku“
Historie modelu G začala v létě 1969. Daimler-Benz AG tehdy zahájil jednání s rakouskou společností Steyr-Daimler-Puch AG o možné spolupráci. Oba výrobci měli ve své nabídce vozidla s vynikajícími terénními vlastnostmi:Mercedes-Benz Unimog, Puch Haflinger a Puch Pinzgauer. Rakouská terénní vozidla byla pojmenována podle proslulých plemen horských koní. V roce 1971 byla poprvé konkretizována myšlenka společné výroby terénního vozu, který měl kombinovat extrémní terénní vlastnosti s dobrými jízdními vlastnostmi na silnici. Na podzim 1972 přijali předsedové představenstev obou společností, Dr. Joachim Zahn (Daimler-Benz AG) a Dr. Karl Rabus (Steyr-Daimler-Puch AG), zásadní rozhodnutí o společném vývoji lehkého terénního vozu. Vedení konstrukčního týmu se ujal Erich Ledwinka, šéfkonstruktér společnosti Steyr-Daimler-Puch.
Vývoj postupně nabíral na obrátkách. Do dubna 1973 vznikl první dřevěný model a již v roce 1974 probíhaly testy prvního provozuschopného prototypu. Z fotografií technického popisu, interně zveřejněného v roce 1975, je zřejmé, jak rychle se designéři a inženýři dopracovali k návrhu, který se již velmi podobal pozdější třídě G. Definitivní tvarové řešení s čistou siluetou stanovilo designérské oddělení Mercedes-Benz, které vedl Bruno Sacco. Designéři dovedně zkombinovali velké, hladké plochy karoserie se stanovenými technickými vlastnostmi, jimiž byly například velké nájezdové úhly vpředu a vzadu nebo relativně vysoká a zároveň úzká karoserie.
Model G od začátku vyráběl závod Puch v obci Graz-Thondorf. V něm je od května 2018 vyráběna i nová třída G modelové řady 463. Od roku 1979 dodává Mercedes-Benz z různých závodů v Německu do Grazu mimo jiné motory, nápravy, řízení a velké výlisky pro karoserie. Sériová výroba byla zahájena v únoru 1979, krátce po světové premiéře. Výrobu měl na starosti v roce 1977 oběma společnostmi založený společný podnik Geländefahrzeug Gesellschaft (GfG).
„Géčko“ bylo uvedeno na trh nejprve jako modelová řada 460. Univerzálně využitelný terénní vůz nabízel funkční interiér a do nejmenšího detailu propracovanou techniku pohonu. Optimální terénní vlastnosti zajišťoval standardně dodávaný připojitelný pohon všech kol se stoprocentní uzávěrkou mezinápravového diferenciálu a na přání dodávanými uzávěrkami diferenciálů na přední a zadní nápravě, které byly zařazeny do standardní výbavy v roce 1985. Rámová konstrukce a tuhé nápravy s vinutými pružinami byly zárukou mnohostranného využití a robustnosti pro jízdu v terénu.
V době zahájení výroby byly k dispozici typy 240 GD a 300 GD se vznětovými motory, resp. 230 G a 280 GE se zážehovými motory. Zákazníci měli na výběr dva různé rozvory (2400 a 2850 milimetrů) a různé karosářské verze (otevřená, uzavřené kombi a skříňový vůz s bočními stěnami bez oken). Kromě modelové řady 460 s 12V elektrickou sítí nabízel Mercedes-Benz armádním sborům modelovou řadu 461 s 24V elektrickou sítí. Jejich verze v podobě kompletně rozložených montážních sad CKD („Completely Knocked Down“) nesly označení modelová řada 462.
Úspěšná historie
Již brzy po uvedení na trh byl zahájen proces nepřetržitého zdokonalování modelu G, který se stal klíčem k trvalému úspěchu. Mezi důležité kroky patřilo mimo jiné zařazení posilovače řízení (nejprve v typech 280 GE a 300 GD, od roku 1987 ve všech typech) a uzávěrek nápravových diferenciálů (1985) do standardní výbavy. Milníkem bylo také zavedení řízeného trojčinného katalyzátoru (od roku 1986 nejprve jako výbava na přání u typu 230 GE) a protiblokovacího systému ABS od roku 1990 v modelové řadě 463. K optimalizaci komfortu a bezpečnosti přispěla mimo jiné od roku 2001 standardně dodávaná kombinace vyspělých systémů pro řízení jízdní dynamiky a pohonu všech kol, jejíž součástí byl elektronicky řízený protiprokluzový systém 4ETS, elektronicky řízený stabilizační systém ESP®a brzdový asistent BAS.
V rámci mimořádně rozsáhlých modernizačních opatření procházela technika „Géčka“ důležitými vývojovými skoky. Například v roce 1990 byla na trh uvedena modelová řada 463 s trvalým pohonem všech kol místo do té doby používaného připojitelného systému. V následujícím období nalezly ve výkonné a luxusní třídě G uplatnění osmiválcové motory a dokonce i dvanáctiválec. Mercedes-Benz zároveň pečoval i o tradiční verzi třídy G, která plnila roli mnohostranného užitkového vozidla. Tuto úlohu převzala v roce 1990 nadále vyráběná modelová řada 460 a od roku 1992 modelová řada 461. Později se těmito vlastnostmi vyznačovaly verze třídy G Professional.
Tradice exkluzivní výbavy začala v historii třídy G ušlechtilými detaily. Mezi ně patřila například samostatná sedadla Recaro pro řidiče a spolujezdce, která byla k dispozici na přání již v roce 1981. Standardní interiér obdržel kvalitnější výbavu v roce 1982. S modelovou řadou 463 v roce 1990 zavítala do tehdy jedenáctiletého klasického terénního automobilu ozdobná obložení z ušlechtilého dřeva. Třída G získávala neustálými proměnami nové zákazníky z okruhu soukromých uživatelů. Ti vyhledávali především exkluzivní a výkonné verze „Géčka“. Prvním vrcholem v tomto ohledu byl od roku 1993 malosériově vyráběný Mercedes-Benz 500 GE s motorem V8. G 500 byl od roku 1998 sériově vyráběnou vrcholnou verzí modelové řady Mercedes-Benz třídy G, jak byla rodina terénních vozů označována od roku 1993. Nomenklatura „Géčka“ se tak přizpůsobila systému, etablovanému v ostatních modelových řadách osobních vozů Mercedes-Benz, v němž stojí před trojmístným číslem písmeno nebo kombinace písmen, označující příslušnost k dané třídě.
Mimořádně úspěšná kapitola se začala psát v roce 1999. G 55 AMG se tehdy stal novou vrcholnou verzí modelové řady 463. Tím byla zahájena nepřetržitá řada úspěchů vysokovýkonných vozidel Mercedes-AMG třídy G. Další měřítka v tomto ohledu stanovily mimo jiné modely G 55 AMG Kompressor (2004), G 63 AMG a G 65 AMG (oba z roku 2012), G 63 AMG 6x6 (2013) a nakonec i v únoru 2018 představený Mercedes-AMG G 63 (kombinovaná spotřeba paliva: 13,1 l/100 km; kombinované emise CO2: 299 g/km) na základě nové třídy G.
„Géčko“ úspěšně zvládlo veškeré výzvy i ve čtvrtém desetiletí své existence, což dokládají i další mimořádně exkluzivní typy, jako je G 500 4x4² z roku 2015 a Mercedes-Maybach G 650 Landaulet z roku 2017, jehož bylo vyrobeno pouhých 99 vozů. Obě varianty ikonického terénního vozu otevřely třídě G nové dimenze: G 500 4x4² ještě lepšími terénními vlastnostmi díky portálovým nápravám a Mercedes-Maybach G 650 Landaulet nejvyšší úrovní automobilového luxusu i mimo zpevněné cesty.
Nová generace třídy G, modelová řada 463, oslavila světovou premiéru v lednu 2018 na mezinárodním autosalonu NAIAS (North American International Auto Show) v Detroitu. Silné stránky tohoto automobilu s vytříbeným charakterem tak míří dál do budoucnosti. Jako první typ byl představen Mercedes-Benz G 500 (kombinovaná spotřeba paliva: 12,1-11,5 l/100 km; kombinované emise CO2:276-263 g/km), krátce po něm následoval Mercedes-AMG G 63. V prosinci 2018 oslavil světovou premiéru G 350 d (kombinovaná spotřeba paliva: 9,8-9,6 l/100 km; kombinované emise CO2:259-252 g/km). Třetí varianta je poháněna moderním vznětovým motorem OM 656. Současná nová třída G modelové řady 463 přináší do světa „Géčka“ mnoho důležitých novinek. Například značkami Mercedes-Benz a Mercedes-AMG společně vyvinutý podvozek s klasickou tuhou nápravou vzadu a nezávislým zavěšením předních kol na dvojicích příčných ramen. Co se však nezměnilo, jsou excelentní terénní vlastnosti – v tomto ohledu nová třída G svého předchůdce v mnoha disciplínách dokonce překonává. A co se vzhledu týče, tam je na první pohled jasné, že i nejnovější třída G má charakteristické základní geny „Géčka“ z roku 1979.