Která ojetina vás přežije? Zde je přehled aut, která budou sloužit ještě dlouho

02.05.2019
2 nové názory
Autor: Redakce

Jsou auta, která rychle skončí v zapomnění. A pak jsou vozy, které i po mnoha letech provozu stále stojí za koupi a budou sloužit ještě dlouho. Nostalgické vzpomínky na spolehlivost a výdrž tak v budoucnu řidiči mohou věnovat modelům, které by nikdo netipoval. Po deseti letech od výroby ukazují největší potenciál dlouhověkosti menší atmosférické benzínové motory, mezi diesely pak jednotky bez filtrů pevných částic. Vyplývá to z dat inovační laboratoře AuresLab, která je součástí skupiny AURES Holdings.

Přechod z emisní normy Euro 4 na Euro 5 před deseti lety pro automobilky znamenal řadu změn. „Kvůli striktním limitům se u dieselových motorů stal naprostou nezbytností filtr pevných částic, který u řady vozů později způsoboval nemalé problémy. Pro benzínové motory pak normy znamenaly nástup downsizingu, tedy malých turbomotorů, které také nebyly zvlášť v počátcích úplně bezproblémové,“vysvětluje Stanislav Gálik, výkonný ředitel laboratoře AuresLab. Společným znakem „držáků“ tedy u benzínových motorů bývá nepřímé vstřikování paliva a většinou provedení bez turbodmychadla. U dieselů je pak zásadní provedení bez filtru pevných částic, který u řady modelů způsoboval nemalé potíže a jeho výměna je velmi nákladná. Byť jsou i některé modely, které s ním nemívají potíže.

https://autobible.euro.cz/10-nejrizikovejsich-ojetin-kterym-je-lepsi-se-zdaleka-vyhnout/

U desetiletých škodovek jsou vyhlášené modely Fabia a Roomster s benzínovou motorizací 1.4 16V (63 kW), nebo druhá generace Octavie s motory o stejném objemu, ale nižším výkonem 59 kW. Výkonnější motor 1.6 MPI u tohoto modelu je také velmi trvanlivý. Samostatnou kapitolou jsou rovněž poslední ročníky Octavie první generace s názvem Tour, u níž byl dobrou volbou jakýkoliv motor (1.4 55 kW, 1.6 75 kW, 1.8T 110 kW, 1.9 TDI 74 kW). Naftovým motorizacím pak vládne legendární Octavia 1.9 TDI s kódem motoru BXE (77 kW). Benzínové verze lze pořídit od 90 tisíc Kč, naftové od 120 tisíc.

Velmi podobná je situace u Volkswagenu, se kterým Škoda díky koncernové spřízněnosti motory sdílela. Vedle nešlápnete u vozů s motory 1.4 16V (59 kW a 63 kW, ne FSI nebo TSI), které se montovaly do Polo, Golf a Golf Plus, nebo 1.6 16V (75 kW, ne FSI), jež najdete v modelech Golf, Golf Plus, Jetta, Touran a Passat. Zárukou dlouhověkosti je i v Audi A3. Diesel 1.9 TDI BXE (77 kW) pak figuroval i v modelech Golf, Jetta, Touran a Passat.

„Statisícové nájezdy u těchto motorů nebývají problém, a vzhledem k počtu vyrobených kusů jsou i náhradní díly poměrně levné,“ říká Stanislav Gálik. „Nesmrtelné“ vozy ale najdeme i mimo německý koncern.

Mezi nejspolehlivější Fordy patří dvojice Fiesta a Focus. Menší model s benzínovou motorizací 1.25 (44 i 60 kW), větší pak s motorem 1.6 (74 kW). Ceny začínají na 90 tisících. U korejské dvojice automobilek Kia a Hyundai pak podle dat AuresLab neprohloupíte s benzínovým motorem u modelů Kia Picanto, Rio, Cee’d, Venga nebo Hyundai i20, i30 a ix20.

Italské výrobce zastupuje Fiat, kde nejméně poruch vykazují jakékoliv benzínové modely Panda, Grande Punto, Punto Evo, 500 nebo Bravo. Pandy se přitom dají pořídit už od 60 tisíc Kč.

U francouzských značek pak vynikají vozy s motorem 1.2 (55 kW), jímž byly osazeny Renaulty Clio, Clio Storia, Kangoo a Thalia, nebo 1.6 (74 a 81 kW), které automobilka Renault nasazovala do modelů Mégane nebo Fluence. Spolehlivá jsou i kolínská dvojčata Peugeot 107 a Citroen C1. Mezi naftovými motory pak vládne jednotka 2.0 HDI (100, 103, 110 a 120 kW) a příliš nezáleží, jestli v Citroenu C5, C4 Picasso nebo Grand C4 Picasso, případně v Peugeotech 308, 407, 3008 nebo 5008.

https://autobible.euro.cz/10-ojetin-ktere-potvrzuji-spatnou-povest-francouzskych-aut/

Švédská Volva byla vždy hlavně synonymem bezpečnosti. Modely C30, S40 a V50 s libovolným benzínovým motorem bez turbodmychadla nebo s dieselem 2.0 a 2.4 řidičům ovšem budou sloužit ještě hodně dlouho. Stejně tak modely V70 a S80 s benzínovým motorem 2.0 bez turbodmychadla nebo se čtyřválcovým i pětiválcovým dieselem 2.0 a pětiválcovým dieselem 2.4.

Na závěr se pak AuresLab zaměřil na vozy značky Mercedes, která dala vzniknout dnes již legendárnímu nezničitelnému modelu W 123, zvanému „piáno“. Z desetiletých vozů si tak stojí nejlépe třídy C a E s benzínovými čtyřválci bez přímého vstřikování nebo s naftovými čtyřválci OM646 (obojí se pozná podle emisní normy Euro 4). U menších modelů tříd A nebo B pak stačí zvolit jakýkoliv benzínový motor.

Analýza AuresLabu zabrousila i o dekádu dále. Nejčastěji jsou takto staré vozy škodovky a volkswageny, častěji benzínové. Za tak dlouhou dobu však už do hry mnohem více vstupuje opotřebení konkrétního kusu a jeho údržba. Jen málokdo dokáže za levný peníz uservisovat třeba Citroen C5 nebo šestiválcové turbodieselové Audi,“vysvětluje Gálik. Přesto lze podle něj pořídit za 50 tisíc Octavii nebo Golf a s dobrou péčí je později za podobné peníze i prodat.

Hektor (neregistrovaný)
Fiesta?:))))vtip ne?to bývavalo.nevim kde berou ty články ale v Německu a Rakousku jezdí ve fieste nebo fabii jen socky a důchodci.
JeCh (neregistrovaný)
Bavíme se o autech nebo motorech? Jedničková oktávka má sice nesmrtelný 1.9TDI od Audi, ale v dnešní době je už polovina těch aut rozpadlá rzí. Motor tedy vydrží, ale auto ne. Stejně dopadla moje Mazda 626 nebo předchozí Opel Ascona 1.8i. Obě auta šla do šrotu z bezvadně fungujícím motorem, ale prorezivělou a za rozumný peníz neopravitelnou karoserií. Zatímco většina motorových závad se dá velmi levně opravit, obzvlášť u aut, kterých jsou plné vrakárny, karoserie je problém. Článek se tedy úplně minul s titulkem a pokud měl být o spolehlivosti motorů, je poměrně zbytečné zmiňovat konkrétní modely aut. Nebo je 1.9TDI v Superbu méně spolehlivý než v Oktávce? Asi těžko... Závěrečný štěk o drahém servisování je už úplný nesmysl. Ještě by to možní znělo rozumně u prémiovějších značek (Mercedes, Audi, BMW), i když ani tam nejsou servisní náklady extrémně vysoké. Ale opravdu je někdo soudný schopný tvrdit, že servisovat Citroen C5 je výrazně dražší než VW Passat, Škodu Superb, Opel Insignia, Ford Mondeo, Toyotu Avensis, Mazdu 6 nebo libovolné jiné srovnatelné auto? Jen tak namátkově, kolik stojí takový běžný náhradní díl od stejného výrobce pro VW a PSA: https://www.autodily-pema.cz/autodily/vw/passat-2005/2.0-tdi-16v-103kw/spojka-prislusenstvi/spojka-sada?productId=215810 https://www.autodily-pema.cz/autodily/peugeot/307-sw/2.0-hdi-135-100kw/spojka-prislusenstvi/spojka-sada?productId=70678
  • Našli jste v článku chybu?