Odvoz nastávající maminky do lékařského zařízení lze řešit různými způsoby. Zejména ve městech, a pokud není k dispozici vůz s řidičem, je automatickou volbou přivolání sanitky, ale v odlehlejších lokalitách nebo v případě nouze je nutné vozidlo použít. (Kdy jet do porodnice, se dočtete na Rodičov.cz). Jízda s ženou v první době porodní bývá samozřejmě zcela odlišná od běžného přesunu, jde o veliký stres pro celou posádku vozu a řidič mívá často tendenci zanedbávat některá pravidla silničního provozu. Pro tento případ myslí Zákon č. 40/2009 Sb. Trestního zákoníku v paragrafu 28 na takzvanou „krajní nouzi“.
V plném znění:
§ 28 Krajní nouze
(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.
(2) Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.
V praxi to znamená, že se řidič sice může dopustit přestupků, ale jen za určitých podmínek. Pokud by například vezl ženu do porodnice opilý a způsobil přitom smrtelnou nehodu, postihu bezesporu neujde. Ale pokud například projede na červenou, překročí povolenou rychlost nebo nerespektuje některé značky, dá se jeho konání pod krajní nouzi zahrnout. Známé jsou případy, kdy rychle jedoucí auto s rodící ženou uvnitř zastavila policie, která poté poskytla doprovod a „razila mu cestu“ provozem. Jiným zaznamenaným případem bylo, když vezl nastávající maminku do porodnice tatínek po čtyřech pivech – ženu v pořádku dovezl, ale cestou zpátky ho zastavila policie a následně kvůli řízení pod vlivem sankcionovala. O krajní nouzi už totiž nešlo. Naopak povoleno je užití dálnice bez dálniční známky.