Loni na podzim oběhla svět zajímavá zpráva. Vědci naučili krysy řídit. Stačil jim k tomu podvozek z elektrického autíčka, ovládání pomocí měděných drátků a uzavíratelná sklenice. Krysy měly za úkol dojet k pamlsku. Překvapivě se jim to docela rychle podařilo.
To ale není vše. Nyní američtí výzkumníci využili hlodavce k tomu, aby na nich ukázali, že je zajímavější okolní prostředí podněcuje k větším výkonům. Zvyšuje totiž jejich kognitivní schopnosti a zlepšuje učení.
Studie se zúčastnilo celkem 11 hlodavců, z nichž šest bylo umístěno ve standardních laboratorních klecích. Zbylých pět se přesunulo do zajímavějšího prostředí nejen s autíčky, ale i dalšími hračkami. A právě tyto krysy pak rychleji uspěly v řízení svých vozítek. Vědci navíc zkoumali jejich výkaly. Podle větší přítomnosti hormonu, který zamezuje stresu, pak zjistili, že ježdění je uklidňuje a zřejmě jim tak přináší radost a uvolnění. Mimochodem, hlodavci v podnětnějším prostředí pak věnovali pozornost svým malým dopravním prostředkům i poté, co už za jejich řízení žádnou odměnu nedostali.
"Naše zjištění dokládají, že zvířata pohybující se v zajímavějším a komplexnějším prostředí se zvládají učit lépe. To potvrzuje, že mozek je orgán, který se formuje pomocí našich zkušeností s okolím," řekla webu IFL Science autorka studie profesorka Kelly Lambertová.
Samozřejmě se celou dobu bavíme o krysách, nikoliv o lidech. Možná si ale vzpomínáte na příjemný pocit, když jste dokončili autoškolu, nebo jste řídili své oblíbené auto. Je ale fakt, že dnešní doprava přináší i řadu stresových situací. O nich ale krysy ve skleněných autíčkách nemají sebemenší ponětí.