I léto, jakkoliv se na něj většinou těšíme, má svá rizika. Ta se kromě jiného týkají vysokých teplot. Interiér vozu odstaveného na přímém slunci se velmi rychle ohřeje, což je nebezpečné zejména ve chvíli, kdy uvnitř zůstane dítě nebo domácí mazlíček. K potenciálnímu úmrtí může stačit pouhá hodina.
Tímto tématem se ve studii, na kterou upozornil web České televize, zabývali výzkumníci z univerzity v San Diegu. V rámci praktického pokusu bylo zjištěno, že interiér automobilu stojícího na slunci při teplotě 37,7 °C se ohřeje na 46,6 °C už za jednu hodinu. Teplota na palubní desce za stejnou dobu dosáhla dokonce 69,5 °C a na sedadlech to bylo 50 °C. Za stejných podmínek, ale v případě automobilu zaparkovaného ve stínu, se interiér ohřál během hodiny na 37,7 °C, na palubní desce to bylo o 10 °C víc a na sedadlech naměřili výzkumníci lehce přes 40 °C.
Doporučujeme: Svícení v autě — denní vs. potkávací světla a kdy (ne)používat mlhovky?
Studie upozorňuje, že dítě zapomenuté v autě může při teplotách kolem 46 °C zemřít už za hodinu. Podle statistik údajně v Americe od roku 1998 z tohoto důvodu zemřelo na 750 dětí. Česká televize připomíná podobný případ z Brna, který ukazuje, že i v našich končinách může k podobným případům dojít. Rodiče často zapomenou spící dítě v autě a jdou nakupovat, nebo v horším případě jdou něco vyřizovat na delší dobu. Zavření v rozpáleném autě je samozřejmě životu nebezpečné také třeba pro psy. Někteří lidé je přitom v autě v letních měsících nechávají úmyslně.
Americká studie říká, že zapomínání je lidské. Většina z rodičů, jimž se tento nešťastný omyl přihodil, si předtím nemyslela, že by bylo vůbec možné vlastní dítě kdekoliv zapomenout. Pomoci by ale mohly moderní technologie. Řešení před časem představil Hyundai. Systém Rear Ocupant Alert upozorní právě na to, že někdo zůstal v automobilu. Modely značky Hyundai ho dostanou od modelového roku 2019.
Následující (a všeobecně známé) video můžeme brát jako připomínku faktu, že bychom měli myslet i na to, co v autě odstaveném na slunci necháváme za věci. Abychom se po návratu nedivili.
Zdroj: Česká televize, LiveScience