Pod pojmem „obnovitelné zdroje“ si zpravidla představíme energii z větru, slunce nebo vody. Popřípadě ještě biomasu, která má svoje ekologické problémy, ale obnovitelná je. Elektřinu by však v budoucnu mohlo být možné levně vyrábět i z dalšího nevyčerpatelného zdroje – totiž z lidské moči.
Odborníci z univerzity v britském Bathu vyvinuli „mikrobiální (nebo také biologické) palivové články“, v nichž bakterie obsažené v moči tvoří elektřinu chemickou reakcí s organickými látkami. Upozornila na to Škoda Auto v materiálu věnovaném alternativním způsobům získávání elektrické energie.
Mikrobiální palivové články se již komerčně využívají ve zpracování odpadních vod. Elektrony se přenášejí na elektrodu z respiračního enzymu elektrochemicky aktivní bakterie. Když taková bakterie konzumuje za přítomnosti kyslíku cukr, vzniká oxid uhličitý a voda. V anaerobních podmínkách (bez kyslíku) se však místo vody tvoří vodíkové kationty a elektrony.
Vědci z univerzity v Bathu přišli s novým typem takovýchto článků, které využívají právě moč. Jsou menší, levnější a výkonnější. Na rozdíl od těch tradičních totiž nepotřebují třeba katodu z drahé platiny, vystačí si s uhlíkovou fólií a titanovým drátem. K urychlení reakce využívají jako katalyzátor látky běžně přítomné v odpadu z potravin.
Zatím se jedná o experimentální technologii. Pokud by se povedlo dotáhnout ji do komerčně uplatnitelného stadia, mohly by články podle představ vědců sloužit jako minielektrárny napojené na domácí toalety. Vyrobená elektřina by pak pomáhala pokrýt spotřebu domácnosti včetně nabíjení elektrických aut podobně, jako se to dnes dělá se solárními panely. Samozřejmě s tím rozdílem, že výkon takové ekologické domácí elektrárny by se neodvíjel od míry slunečního svitu, ale od toho, kolik si dáte večer piv.