Dálniční známky a poplatky za silnice a dálnice v Evropě v roce 2019

17.06.2019
přidejte názor
Autor: Redakce
  • Za dálnice se neplatí třeba v Německu, Belgii, Lucembrusku a Nizozemsku

  • Mnohde se ale platí speciální poplatky za tunely a mosty

  • Ceny se liší podle typu vozidla a někde i podle data či času

Možná i vy patříte k těm statisícům Čechů, kteří letos o prázdninách vyrazí alespoň jednou do zahraničí autem. V rozpočtu na dovolenou je potřeba počítat i s poplatky za mýtné či dálniční známky. Kolik se vlastně za auto nebo motorku zaplatí a jakým způsobem se dálniční nebo jiné poplatky vybírají?

Státy, kde musíte mít dálniční známku

U nás situaci znáte. Desetidenní dálniční známka stojí 310 korun, měsíční 440 korun a roční 1500 korun. Více se dočtete v článku Dálniční známky 2019: Vše, co potřebujete vědět

Dálniční známky Slovensko 2019

Klasické papírové známky na Slovensku zrušili, nyní se dá jen objednat elektronická známka. Více v článku Dálniční známka Slovensko 2019: Jak ji koupit a kdo známku mít nemusí

Dálniční známky Rakousko 2019

V Rakousku můžete mít stále klasickou dálniční známku na okno, ale nově přibyla také elektronická. Je možnost dopředu zaplatit i speciální mýtné, které se platí v Rakousku za některé tunely. Více v článku Dálniční známka Rakousko: Lze mít i digitální, ale nakupujte s předstihem

Dálniční známky Švýcarsko 2019

Ve Švýcarsku je nutné zakoupit celoroční dálniční známku, která stojí 40 franků, tedy zhruba 900 Kč. Známku musí mít také motocykly a přívěsy. Kromě toho se ve Švýcarsku platí ještě za některé tunely. Jmenovitě pak za průjezd tunelem Great Saint Bernard (18,30 CHF/410 Kč za motorku a 31,20 CHF/700 Kč za auto) a Munt la Schera (13,00 CHF/290 Kč za motorku a 50,00 CHF/1115 Kč za auto). Více také na oficiálních stránkách.

Dálniční známky Maďarsko 2019

V Maďarsku se používá elektronická dálniční známka, která musí být zakoupena do 60 minut od prvního využití zpoplatněné silniční sítě. Elektronickou známku lze zakoupit předem na ematrica.nemzetiutdij.hu nebo pomocí mobilní aplikace. Je potřeba vybrat dobu platnosti (desetidenní, měsíční nebo roční) a typ vozidla. Ačkoli je možné zakoupit i lokální známku, pro zahraničního turistu bude lepší klasická celostátní. Nejčastější desetidenní známka na motocykl nebo auto pro maximálně sedm lidí stojí v přepočtu 240 korun, stejný poplatek je potřeba uhradit i za přívěs.

Známku musí mít i motocykly, odlišný je typ známky pro vozidla pro přepravu osmi a více osob a také pro dodávky, přívěsy a autobusy. Ceny elektronických známek, typy vozidel a platnost lze najít i v česky psaném dokumentu na stránkách toll-charge.hu.

Kolik alkoholu v krvi tolerují v cizině? Nejběžnější je půl promile
Přečtěte si také:

Kolik alkoholu v krvi tolerují v cizině? Nejběžnější je půl promile

Dálniční známky Slovinsko 2019

Ve Slovinsku potřebujete klasickou nalepovací známku. Pozor, oproti jiným státům má týdenní známka za 7,5 eura pro motocykly a 15 eur pro auta a karavany skutečně sedmidenní platnost, nikoliv desetidenní. Dodávky, které mají nad přední nápravou výšku přes 1,3 m, musí mít známku za 30 eur. Seznam typů vozidel, která musí mít dražší známku, najdete zde. 30 eur stojí i měsíční známka pro osobní auta, motorky mohou mít za 30 eur půlroční známku.

Ve Slovinsku je nutné zaplatit také za průjezd dálničním tunelem Karavenke. Pro motocykly a vozidla do 3,5 tuny je cena 7,20 eura. Slovinskou dálniční známku koupíte prakticky na všech pumpách před hranicemi. Více informací najdete na oficiálních stránkách dars.si.

Dálniční známky Rumunsko 2019

V Rumunsku se platí nejen za dálnice, ale i za některé silnice. Pro jistotu bude lepší si elektronickou známku při průjezdu Rumunskem zakoupit, a to buď na na stránkách e-rovinieta.ro, nebo přes mobilní aplikaci. Elektronickou známku lze koupit i u čerpacích stanic či v některých obchodech. Zpoplatněné jsou také některé přívozy a mosty.

Pro osobní auto stojí sedmidenní 3 eura, třicetidenní 7 eur. V nabídce je také známka devadesátidenní (13 eur) a roční (28 eur). Známku musí mít také autobusy a nákladní vozidla několika kategorií, ta mohou mít i jednodenní známku. Motocykly mají jízdu po zpoplatěných silnicích zdarma. Více informací na oficiálních stránkách cnadnr.ro.

Dálniční známky Bulharsko 2019

V Bulharsku jsou používány klasické nalepovací známky. Lze je objednat online, ale posílají se poštou. Komfortnější tak bude zakoupit známku na některé z benzínek před hranicemi nebo na hranicích. Pozor, v Bulharsku se vedle dálnic platí i za některé obyčejné silnice. Týdenní známka pro zahraniční osobní vozidla stojí 8 eur, měsíční 15 eur, čtvrtletní 28 eur a roční 50 eur. Více informací na stránkách api.bg.

Škoda Octavia Combi G-TEC: Jeli jsme na CNG Z Prahy do jižního Chorvatska a zpět
Přečtěte si také:

Škoda Octavia Combi G-TEC: Jeli jsme na CNG Z Prahy do jižního Chorvatska a zpět

Státy, kde se platí mýtné

Klasické dálniční známky jsou stále vzácnější a postupně se prosazuje mýtné, ať už klasické hotovostní, nebo elektronické.

Mýtné na dálnicích Polsko 2019

V Polsku se platí na dálnicích klasické hotovostní mýtné, ale lze mít i „krabičku“ pro výběr elektronického mýtného. V Polsku je možné platit v domácí měně, v eurech nebo v dolarech. Více informací najdete na oficiálních stránkách viatoll.pl.

Mýtné na dálnicích Chorvatsko 2019

Také v Chorvatsku se vybírá mýtné. Pro zahraničního turistu asi nemá jiný systém než hotovostní platba u mýtné brány smysl. Cena za 1 km je zhruba 1,40 Kč. Více informací o mýtném a případném elektronickém výběru najdete na oficiálních stránkách hac.hr. Zajímavé je, že správu dálnic na Istrii má na starosti jiná společnost, ale pro zahraničního turistu, který elektronické mýto většinou nepoužívá, se nic zvláštního nemění. Více informací na bina-istra.com. V Chorvatsku se platí také za trajekty a některé mosty.

Sedm chyb, které dělají řidiči při cestě autem do Chorvatska. Děláte je také?
Přečtěte si také:

Sedm chyb, které dělají řidiči při cestě autem do Chorvatska. Děláte je také?

Mýtné na dálnicích Srbsko 2019

V Srbsku se také platí klasické hotovostní mýto a lze platit i kartou. Ačkoli je možné někde platit eurem, není to zcela komfortní. Jistější je používat místní měnu. Cena za 1 km vychází v přepočtu na asi 0,70 až 1,40 Kč podle úseku. Více informací na oficiálních stránkách putevi-srbije.rs.

Mýtné na dálnicích Makedonie 2019

Za dálnici se hotovostní mýto platí i v Makedonii. Ceník najdete na oficiálních stránkách, stejně tak mapu mýtných bran.

Mýtné na dálnicích Řecko 2019

V Řecku provozuje dálnice několik soukromých společností a ty se starají i o výběr mýtného. Platí se také za most Charilaos Trikoupis (1,90 eur za motocykl a 13,30 eur za auto) a podmořský tunel Aktio – Preveza (0,7 eur za motocykl a 3 eura za auto). Vedle elektronického mýta, které pro zahraniční turisty asi smysl nemá, se platí na mýtných branách v hotovosti nebo kartou.

Informace o jednotlivých systémech mýtného v Řecku a ceníky najdete na stránkách společností NeaOdos, Olympia Odos, Aegean Motorway, Attiki Odos, Egnatia Odos a Moreas.

Mýtné na dálnicích Itálie 2019

V Itálii se platí mýtné v hotovosti (nebo platební kartou) v mýtných branách, případně lze mít předplacenou kartu za 25, 50 nebo 75 eur či používat elektronický systém Telepass. V Itálii stojí jeden kilometr dálnice v přepočtu okolo 2,30 Kč. Více informací najdete na oficiálních stránkách.

V Itálii se také platí za některé alpské tunely, v nichž se ceny liší nejen podle typu vozidla, ale i času a data průjezdu.

Z Prahy do Ženevy a zpět: Dva tisíce kilometrů se Škodou Fabia Combi 1.0 TSI
Přečtěte si také:

Z Prahy do Ženevy a zpět: Dva tisíce kilometrů se Škodou Fabia Combi 1.0 TSI

Mýtné na dálnicích Francie 2019

Francie má také klasické dálnice s mýtnými branami a vedle hotovosti lze používat rovněž některé vybrané zákaznické karty a samozřejmě automatický elektronický systém. Ceník mýtného pro jednotlivé úseky najdete na oficiálních stránkách. Na stránkách lze využít i plánovač trasy a kalkulátor ceny mýtného. Jeden kilometr na francouzských dálnicích vychází v přepočtu na zhruba dvě koruny. Ve Francii se také platí za některé mosty a tunely.

Mýtné na dálnicích Španělsko 2019

Vedle hotovostního mýtného, které se platí v mýtných branách, lze ve Španělsku využít i elektronický systém, jenž při častějších průjezdech poskytuje slevu. Ve Španělsku se platí také za některé tunely. Ceník se liší vedle typu vozidla rovněž podle použité dálnice. V průměru vychází kilometr na asi dvě koruny. Více informací a ceníky s mapou najdete na oficiálních stránkách autopistas.com.

Mýtné na dálnicích Portugalsko 2019

V Portugalsku se platí pomocí předplacených karet na mýtných branách, případně lze použít platební karty vybraných partnerů či automatický elektronický systém výběru mýtného. Hotovost se nevybírá a turisté mohou využít předplacenou kartu na 5, 10, 20 nebo 40 eur či na některých úsecích kupón za 20 eur s neomezenou třídenní platností. Více informací najdete na oficiálních stránkách portugaltolls.com.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?