Na začátku letošního roku šokoval bývalý šéf automobilky Nissan Carlos Ghosn svět. Podařilo se mu totiž uprchnout z Japonska, kde čelil obvinění, podle kterého neoprávněně vyvedl z firmy desítky milionů dolarů. Ze země se dostal schovaný v kolečkové krabici a na palubě soukromého letadla, které nejprve mířilo do Turecka a poté do Libanonu. Ten Ghosn považuj za svůj domov. O týden později už na své tiskové konferenci vysvětloval, proč utekl a jak krutě s ním Japonci zacházeli.
Japonsko reagoval vydáním zatykače nejen na Ghosna, ale i na údajné strůjce jeho úniku. Těmi mají být Michael Taylor, bývalý člen speciální jednotky Zelené barety, a jeho syn Peter. Oba muže, kteří se prý přímo specializují na únikové akce, už v květnu zadržela na základě mezinárodního zatykače americká police.
Policisté nyní zjistili, že Carlos Ghosn poslal na účet firmy Promote Fox LLC, kterou vlastní Peter Taylor se svým bratrem, částku 860 tisíc dolarů, tedy v přepočtu něco málo přes 20 milionů korun. Stalo se tak loni v říjnu a podle policie jde o jasný důkaz, který dokládá spojení Taylorových s únikem Ghosna. Celková suma za akci bude ale pravděpodobně ještě vyšší, tato částka mohla sloužit jen jako záloha.
Taylorovi teď čekají ve vazbě na to, zda americká justice rozhodne o jejich vydání do Japonska. Brání se mu s tím, že útěk po složení 200milionové kauce, na kterou byl Ghosn propuštěn, není v Japonsku trestným činem. Aktuálně se Taylorovi snaží také o propuštění na kauci, kvůli jejich schopnostem souvisejícími s úniky toho ale zřejmě nedosáhnou. S žádostí o pomoc se už obrátili i na Trumpovu administrativu.
Carlos Ghosn nyní čeká v Libanonu na další vývoj své kauzy. Je relativně v bezpečí, protože tato země nemá s Japonskem smlouvu o vydávání stíhaných osob. Stát ale nemůže opustit, jinak by se vystavil riziku zadržení. Jeden z nejvýraznějších šéfů automobilek za poslední dekádu stále trvá na své nevině a na tom, že jeho zatčení bylo výsledkem zákulisní hry japonských manažerů Nissanu.