Benešov, České Budějovice a Zlín jsou pro řidiče rizikovými okresy. Právě zde dochází nejčastěji ke střetům se zvěří

23.05.2024
přidejte názor
Autor: Centrum služeb pro silniční dopravu

Aktuální vydání tzv. Srna Indexu, který mapuje míru rizika střetu se zvěří napříč celou Českou republikou, ukazuje, že za posledních šest měsíců se počet těchto nehod zvýšil. Nejčastěji se dějí v okresech Benešov, České Budějovice a Zlín. 

Srna Index představuje zajímavé statistiky, které pravidelně vydává Generali Česká pojišťovna. Tyto statistiky jsou specificky zaměřené na střety se zvěří. Nejnovější, v pořadí už desáté vydání, opět odhaluje zajímavá fakta. Tak především od loňského podzimu došlo v ČR k 10 027 srážek se zvěří, což znamenalo škody skoro 400 milionů. V průměru dojde k tomuto typu nehody na každém 5,6. kilometru tuzemských silnic. 

Středočeský kraj na špici 

Uplynulé zimní období potvrdilo, že riziko střetu se zvěří se pro řidiče nijak nesnižuje. Z tohoto pohledu musí být opatrní zejména motoristé pohybující se po Středočeském kraji, kde policie zaznamenala 1845 nehod za téměř 78 milionů korun. 

Bezesporu na to má vliv i skutečnost, že tento kraj má ze všech v Česku nejdelší silniční síť čítající bezmála 10 tisíc kilometrů. V absolutním počtu střetů se zvěří i výši jejich škod následují Jihočeský (1302 nehod za 51 mil. Kč) a Ústecký kraj (1024 nehod za 40 mil. Kč).

Generali Česká pojišťovna zároveň připomíná, že v absolutních číslech podle svých vlastních statistik došlo ke zhruba patnáctiprocentnímu nárůstu. Ve sledovaném období od října 2023 do března 2024 bylo ve statistikách Generali České pojišťovny evidováno celkem 4121 pojistných událostí, v nichž figurovala zvěř a které se řešily buď z připojištění střetu se zvěří, nebo z havarijního pojištění. „Klientům jsme za tyto pojistné události vyplatili 188 milionů korun, což je meziročně o 13 % více,“ potvrzuje Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojistných událostí motorových vozidel z Generali České pojišťovny.

Nejrizikovější oblasti výskytu nehod s alkoholem zůstávají na jižní Moravě a na Plzeňsku
Přečtěte si také:

Nejrizikovější oblasti výskytu nehod s alkoholem zůstávají na jižní Moravě a na Plzeňsku

Srna, divočák, ale také vlk

Pod koly osobních i nákladních automobilů končí nejčastěji srnec či srna, a to až v 80 % případů. Následuje je prase divoké zhruba v 10 % případů. Na zbylé srážky připadají už ve velmi malých počtech ostatní druhy zvířat. „Lze očekávat, že v lesních oblastech jde o jeleny/laně a daňky/daněly. V nížinách a tam, kde jsou příhodné podmínky, půjde o zajíce. V únoru přitom došlo u Mnichova Hradiště ke srážce s vlkem, což je v našich poměrech ojedinělá událost,“ popisuje praxi Michal Bíl z CDV.

Nejrizikovější je okres Benešov 

Při pohledu na okresy – nejnižší sledované jednotky u Srna Indexu, se objevují tři, které jsou v rámci Česka z pohledu počtu sražené zvěře vůbec nejhorší. Za uplynulé sledované období se nejvíce střetů odehrálo v okrese Benešov – konkrétně šlo o 355 srážek, při nichž vznikla škoda přesahující 15 milionů korun. Řidiči projíždějící po zdejších 1209 kilometrech silnic by se měli mít zásadně na pozoru. 

Autor: Generali Česká pojišťovna

Druhá příčka patří okresu České Budějovice, kde SRNA index uvádí 304 srážek se zvěří. Odhadovaná škoda zde mírně překročila 12 milionů korun. I zde přitom délka silnic přesahuje tisícovku, konkrétně jde o 1103 kilometrů. Na třetím místě se umístil okres Zlín, kde se na jeho 557 kilometrech událo za sledované období 293 srážek se zvěří. Škoda zde přesáhla 11 milionů korun.

Co dělat po střetu se zvěří? 

  • Zapněte výstražná světla, a pokud to dovolí situace, ihned postavte na silnici varovný trojúhelník. Řádné označení místa dopravní nehody považují dopravní policisté z pohledu bezpečnosti za naprostý základ. 
  • Došlo-li ke zranění posádky, volejte záchrannou službu na lince 155. Jakmile to půjde, kontaktujte Policii ČR na lince 158. Ta vyrozumí správce příslušné honitby, který přijede a o zvěř se postará. Je-li to možné, stoupněte (se všemi, kdo jeli v autě) za svodidla či co nejdéle od vozovky. 
  • Kontaktujte asistenční linku pojišťovny. Informaci o telefonních číslech najdete na tzv. zelené kartě. Případně využijte Linku pomoci řidičům – 1224. Když tomu nebude nic bránit, následky srážky pro pojišťovnu vyfoťte nebo pořiďte video. Pojišťovna zařídí rovněž odtah nepojízdného vozidla. 
  • Zraněnou zvěř ze silnice sami neodklízejte, protože může způsobit zranění pro změnu ona vám. Navíc se zbytečně vystavujete vysokému riziku od ostatních účastníků provozu. 
  • V žádném případě není možné si sraženou zvěř ponechat! Právo manipulace mají myslivci. Ponechání si zvířete by z pohledu zákona mohlo být hodnoceno jako pytláctví.

Zdroj: Srna Index, Generali Česká Pojišťovna, CDV

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?