Auta za smog nemohou. Většina pevných částic pochází z jiných zdrojů

08.01.2018
6 nových názorů
Autor: Redakce
  • Inverzní počasí je vždy dobrou záminkou na vytahování biče na auta

  • Automobilová doprava ale nemá na produkci škodlivin dominantní podíl

  • Ve skutečnosti se veškerá silniční doprava podílí na emisích škodlivin přibližně 20 procenty

  • Podíl osobních aut na emisích částic PM10 je jen asi 5 %

  • Rozhodující pro kvalitu ovzduší je zejména počasí

Vždy, když se vytvoří podmínky pro smogovou situaci, začnou se média předhánět články o špatném vzduchu, na ilustračních fotkách se objevují výfuky aut a komunální politici nabádají lidi, aby autem nejezdili. Zkrátka to vypadá, že za všechno mohou auta a jejich sobečtí řidiči a nebýt jich, žádný smog by nebyl. Skutečně?

Nezpochybňujeme, že každý automobil se spalovacím motorem vypouští škodlivé látky. Jak ale bylo prokázáno mnohokrát v minulosti a nejnověji na to upozorňuje Asociace evropských výrobců automobilů (ACEA), auta hrají v produkci prachových částic a dokonce i oxidů dusíku jen vedlejší roli.

Pevné částice se označují písmeny PM (z anglického particulate matter) a číslem, které udává velikost v mikronech. V souvislosti s lidským zdravím se sledují zejména částice PM 10 a PM 2.5. Částice velikosti do 10 mikrometrů zachytí horní cesty dýchací a nepředstavují pro organizmus zásadní riziko. Menší částice se ale dostanou do dolních cest dýchacích a například právě částice PM 2.5 se usazují v průduškách. Ještě menší částečky pak proniknou do plicních sklípků a do krve. Dlouhodobé vystavení působení menších částic prokazatelně zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic a mozkové mrtvice.

Ze zjištěných dat přitom vyplývá, že osobní auta se na produkci částic PM 2.5 podílejí z asi 9 %, částic PM 10 z 5 % a na emisích NOx z asi 32 %.

Doporučujeme: Snížení rychlosti z 50 na 30 km/h emise nesníží. Ukázala to studie ADAC

Více než 80 % všech zjištěných škodlivin vzniká mimo veškerou silniční dopravu (tedy i nákladní a hromadnou), především v průmyslu, energetice, domácnostech a samotnými přírodními procesy.

Organizace ACEA také připomíná, že od počátku 90. let 20. století klesla průměrná produkce emisí oxidů dusíku z 0,97 g/km na 0,08 g/km (o 92 %) a pevných částic 0,14 g/km na 0,005 g/km (o 96,4 %) v roce 2014.

K podobným závěrům vedlo i měření koncentrace škodlivin na Ostravsku. Tehdejší politická reprezentace nechala zpracovat studii zdrojů znečistění a ukázalo se, že vliv automobilové dopravy je v podstatě zanedbatelný. Hlavním zdrojem byl nikoliv překvapivě průmysl, a to ve velké míře z nedalekého Polska.

„Už teď víme, že denně se do ovzduší v našem regionu dostávají asi 62 tuny prachu, ale z toho jen deset tun vypouští průmysl. Čekali jsme i velký vliv dopravy, ale odborníci k mému překvapení zjistili, že auta produkují jen dvě tuny. To znamená, že budovat kvůli tomu nízkoemisní zóny je nesmysl,“ uvedl tehdejší ostravský primátor Petr Kajnar.

Nicméně kdyby úřady chtěly přesto zlepšovat reálné emise z automobilové dopravy, měly by se zaměřit zejména na zlepšování její plynulosti. Viz například náš nedávný článek Retardéry mají mnoho negativ. Zhoršení ovzduší kolem nich je tím největším. Třeba dokončení kompletního obchvatu Prahy včetně severního propojení by ovzduší v centru prospělo mnohem víc než nesystémové omezování automobilové dopravy salámovou metodou.

R2 (neregistrovaný)
Problem aut je zejmena jejich pohyb, vetsina problemu, ktere zpusobuji jsou tzv. sekundarni emise, kdy proste "viri prach", dale nasleduji gumy, brzdy, opotrebeni vozovky a nekde vzadu se nenapadne krci vyfuk. Pokud chceme mene skodlivin ve mestech, tak musime zakazat veskerou dopravu nebo ji extremne zpomalit a take se hodi zakazat treba vitr :-)
MasoxCZ (neregistrovaný)
Nic ti nebrání vzít filtrační papír a prohlídnout si ho pod mikroskopem.
Majkl (neregistrovaný)
Trochu mi to připomíná situaci v 90.letech, kdy přísahali na Boha výrobci cigaret, že cigarety vůbec neškodí zdraví. :)
kuk (neregistrovaný)
Jedna věc je dýchat celkově rozptýlený smog a prach a naprosto jiná je ty jedy a prach dýchat ve velmi koncentrované podobě hned vedle výfuku, jako se to děje ve městech a na silnicích.
kuk (neregistrovaný)
Dinosauři potřebují ještě prodat milony spalovacích popelnic dokud to jde a tak dělají vše proto, aby je co nejvíc očistili a odvrátili pozornost jinam. Je to jen barvení na růžovo nebo rovnou na zeleno. Spalovací motory vyvrhují solidní množství koncentrovaných jedů, které vás spolehlivě zabijí do pár minut pokud se s nimi zavřete do garáže. Na tom žádné množství prachových částic a mediálně populárního CO2 nic nezmění. Největší koncentrace prachových částic je v tunelech pro auta a těžko větratelných koridorech jako je třeba autobusové nádraží Florenc. Pokud mi někdo chce nakukat, že jich je jen 5 % od aut tak ať se nechá vyšetřit. Ani v podzemních garážích to není žádná slast.
tomasjedno (neregistrovaný)
Tak to že ostravsko je znečištěné z polska se ví už dávno a cca před 10ti lety jsem četl článek kde se rozebírala studie proč to tak je, selý je to zpusobený geologickou podstatou ostravské pánve kdy vzdušný proudění z polska se zataví nad ostravou protože z leva jsou oderské vrchy a jeseník a z prava Beskydy a mezi nima je jen úzky koridor kudy se proudění muže dostat do vnitrozemí ale většinou se sekne právě nad ostravou.
  • Našli jste v článku chybu?