Automobilka Audi se letos činí. V nedávné době byl představen nový crossover Q8, dorazila také nová generace modelu A1, facelift sportovního TT a teď přichází druhá generace kompaktního crossoveru Q3.
Stejně jako v případě A1 jsme měli možnost vidět novou Q3 v předstihu už začátkem května, ale článek jsme museli držet několik měsíců v tajnosti. Embargo právě padlo, takže vám konečně můžeme nabídnout informace, fotky i video. Zkrátka vše, co nám tak dlouho leželo na disku.
Vážně to není zmenšená Q7
Před první statickou prohlídkou nové Q3 jsem si říkal, že to bude opět to samé. Ostré hrany, známý design a výsledek připomínající facelift předchozí generace kopírující Audi Q7. Jenže to jsem se hodně pletl. Designéři se na poměry značky docela odvázali.
Vůz vypadá mnohem sportovněji než dříve, za což znovu mohou zejména pozměněné proporce. Je to už takové klišé dnešní doby, ale i nová Q3 se mezigeneračně protáhla, rozšířila, dostala kratší převisy a nižší výšku. Přesně řečeno je delší o 97 mm, širší o 18 mm a má o necelých 8 cm delší rozvor náprav. A ano, také Audi Q3 druhé generace přijíždí na známé platformě MQB.
Doporučujeme: ABT udělal z Audi RS 6 hybridní monstrum s výkonem přes 1000 koní
Zaujmou ovšem i některé další detaily. Jako třeba prolisy na předních i zadních blatnících nebo efektně uspořádaná diodová světla. Základní verze dostanou matné oplastování karoserie, vyšší výbavy budou mít tyto „ochranné“ prvky leskle černé a sportovní varianty je dostanou lakované v barvě karoserie. Zájemci nepřijdou ani o verzi S line. Stejně jako u A1 se zde opět rezignovalo na viditelný funkční výfuk.
Uvnitř podstatně větší
Audi Q3 první generace představené v roce 2011 si určitě nemohlo na nepřízeň zákazníků stěžovat. Vyrobilo se jich přes 1,1 milionu. Jako všechno měl ale i tento model své slabé stránky. Jednou z těch výraznějších byl omezený vnitřní prostor. Na tom se u Audi hodně zapracovalo.
Pro nohy cestujících vzadu je teď o pět centimetrů více místa, v příčném směru ve druhé řadě došlo k nárůstu o více než čtyři centimetry. Tohle jsou rozdíly, které v praxi zaručeně poznáte. Přesná čísla si necháme na redakční test nebo první jízdní dojmy. Už teď ale mohu říci, že se dozadu vejdu i já se svými 190 cm naprosto s přehledem. Mimochodem, Q3 má ve standardní výbavě posuvná zadní sedadla. Podle jejich pozice získáte objem zavazadelníku 530 až 675 litrů.
Kromě zadní řady sedadel se změnila i řada přední. Nejde jen o palubní desku, opět uspořádanou ve stylu Audi A8, ale o pozici za volantem jako takovou. Sedadla jsou posazena níže a volant je více kolmo k palubní desce. Všechno to má vytvářet sportovnější dojem, ještě navíc podtržený středovým panelem natočeným k řidiči.
Doporučujeme: Nové Audi A1 se radikálně změnilo. Je větší a bere si inspiraci u Quattra [první dojmy]
Vystavená auta samozřejmě nebyla v chudých výbavách. Čalounění Alcantarou a kůží, lesklé povrchy (přirozeně si budete moci vybrat z celé řady možností) a velké displeje, to vše dělá dojem skutečně prémiového auta. Audi tak pouze potvrdilo, že kvalitní interiéry zkrátka umí.
Také v Q3 najdeme multimediální systém podobný tomu z A8, přičemž jeho funkce jsou dost podobné. A tak když budete chtít například zadávat adresu do navigace, prostě kliknete na jedno tlačítko a začnete psát na displej nějaké slovo. Vůz podle něj vyhledá možné cíle a vy si pak vyberete, co chcete. Je to efektní, moderní a tak vůbec, ale pokud budete chtít na displeji něco řešit za jízdy, tradiční multifunkční ovladač systému MMI s velkým kolečkem vám bude chybět.
Na diesel se nezapomnělo
Na úvod Audi připravilo tři motory, které dohromady dávají pět různých výkonových možností. U zážehových jednotek budete volit mezi motory 1.5 TSI (110 kW/150 k) a 2.0 TSI s parametry 140 kW (190 k)/320 Nm nebo 169 kW (230 k)/350 Nm, příznivci dieselu dostanou k dispozici dvoulitrové TDI naladěné na 110 kW (150 k)/340 Nm nebo na 140 kW (190 k)/400 Nm. Standardem bude pohon přední nápravy a manuální převodovka. Tu lze u všech motorů vyměnit za automat, dvoulitrové jednotky bude možné doplnit také o pohon všech kol.
Nová Q3 využívá na přední nápravě zavěšení McPherson, zadní náprava je víceprvková. Jízdní vlastnosti mohou vylepšit také na přání dodávané adaptivní tlumiče, případně lze sáhnout po sportovním podvozku s tužšími pružinami a progresivním řízením (ten je standardem pro provedení S line). Stejně tak bude dodáván na přání systém Drive Select s možností výběru několika jízdních režimů (Auto, Comfort, Dynamic, Offroad, Efficiency a Individual). S jejich volbou se mění obvyklé záležitosti typu odezvy na plyn nebo nastavení posilovače řízení a případně také chování automatické převodovky, respektive adaptivních tlumičů. V příplatkové výbavě pak kromě dalšího najdeme také třeba asistent pro sjíždění prudkých svahů.
Doporučujeme: Audi A4 prošlo modernizací. Novou verzi od té staré ale téměř nerozeznáte
V dnešní době by to u podobného auta šlo jen těžko bez asistenčních systémů. Takže i nová Q3 samozřejmě nabídne funkce jako sledování mrtvého úhlu nebo hlídání jízdních pruhů. Za pozornost stojí takzvaný „adaptivní jízdní asistent“, který kombinuje udržování auta v pruhu a adaptivní tempomat.
V prodeji už na podzim
Zájemci o novou Q3 nebudou dlouho čekat. První zákaznické exempláře dorazí už v listopadu. Sériová výbava zahrnuje digitální přístrojový štít, Bluetooth, kůží potažený volant, klimatizaci, zadní posuvná sedadla nebo upozornění na vyjetí z jízdního pruhu. Vůz se bude vyrábět v maďarském Györu.
Další podrobnosti najdete v přiložené tiskové zprávě: