Chcete, aby vám pneu vydržely co nejdéle? Dodržujte tyto 4 body

Pneumatiky je jednou za čas potřeba nahradit novými. Zpomalte jejich stárnutí a oddalte investici do nových. Základní pravidlo zní: střídejte správné letní a zimní obutí. V opačném případě výrazně snižujete jeho životnost a jízdní vlastnosti. Jaká další pravidla, byste měli dodržovat k uchování co nejlepšího stavu pneu? Poradíme vám v článku.

MICHELIN_banany

  1. Pravidelně kontrolujte tlak  

Správný tlak v pneumatikách prodlužuje jejich životnost, a navíc s ním docílíte výborné spotřeby pohonných hmot. Kvůli podhuštěným pneumatikám totiž budete navštěvovat benzinku častěji a utratíte více peněz. Pokud nechcete zbytečně utrácet, pravidelně kontrolujte tlak. Správnou hodnotu udává výrobce vozidla na štítku umístěném na víčku nádrže nebo na sloupku dveří řidiče, někdy může být také na pojistkové skříňce. Případně oslovte dealera vaší značky vozu a on vám správné huštění sdělí.

  1. Sledujte případné poškození

Nesprávný tlak v pneumatikách způsobuje také nestejnoměrné ojetí dezénu (a následné poškození vnitřní nebo vnější strany běhounu), což výrazně zkracuje životnost pneumatik. Jejich špatný stav ale může mít na svědomí více faktorů. Ojeté bočnice mívá na svědomí většinou nesprávná geometrie náprav, nevhodný styl řízení a řídicí ústrojí vozidla. Špatný stav tlumičů a pérování vozidla zase způsobuje tzv. pilový efekt, který se projevuje ojetím pneu na různých místech. Pravidelnou kontrolou pneumatik tak můžete odhalit nedostatky vašeho auta.

  1. Pneumatiky správně skladujte

Nesprávně uložené pneumatiky chátrají, objevují se na nich drobné trhliny a rychleji stárnou. Před samotným uložením je proto zbavte nečistot, kamínků a štěrku. Je dobré si každou pneumatiku označit, abyste pak za půl roku netápali, kam patří. Stačí jednoduché označení jako LZ (levá zadní), PP (pravá přední) apod. Pneumatiky skladujte na suchém, chladném a tmavém místě, kde není průvan. Nesmí přijít do styku s produkty ropného původu. Mezi ně patří olej, jiná mazadla, pohonné hmoty apod. Tyto látky zbavují pneumatiky jejich elastických vlastností.

Liší se způsob skladování pneumatik s a bez disků:

Skladování pneumatik na discích

Tyto pneumatiky se skladují poskládané na sobě nebo zavěšené. Můžete využít také stojan na pneumatiky.

1

Skladování pneumatik bez disků

Ty se naopak skladují postavené vedle sebe. Navíc se doporučuje alespoň 1× za 14 dní pneumatiky pootočit, aby nedocházelo k deformacím.

2

  1. Starší datum výroby? Nevadí

Kupujete nové pneumatiky a zaujalo vás, že jsou vyrobené třeba už 3 roky? Nemusíte si s tím lámat hlavu, protože ty správně skladované neztrácejí své vlastnosti. Odborníci se ale shodují, že maximální životnost pneumatik je 10 let. Proto zbytečně neriskujte a po uplynutí této doby pneu obměňte.

Jak zjistíte datum výroby?

Datum výroby pneumatiky najdete na jejím boku za zkratkou DOT. První dvě číslice označují týden výroby, druhá dvojice rok. Například pneumatika s označením DOT 0315 byla vyrobena ve třetím týdnu roku 2015.

Užívejte si bezstarostnou jízdu

Dodržováním těchto zásad docílíte dlouhé životnosti pneumatik a také kvalitních jízdních vlastností. Pokud plánujete jejich výměnu, zabruste na osvědčený e-shop pneuboss.cz. Prodeji kvalitních pneumatik se věnuje už více než 26 let a jeho tým tvoří zkušení odborníci. Kontaktujte je s jakýmkoliv dotazem, rádi vám poradí.

www.pneuboss.cz

Chcete, aby vám pneu vydržely co nejdéle? Dodržujte tyto 4 body
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 5 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE

PŘIDAT KOMENTÁŘ: