České „létající auto“ GyroMotion chce dobýt svět. Stojí asi dva a půl milionu

  • Česká firma AGN Systems představuje vírník schopný jezdit po silnici

  • Díky elektromotorům v kolech může jet rychlostí až 40 km/h

  • Cena stroje je přibližně 2 600 000 korun

  • Součástí nákupu je i výcvik pilota vírníku

Dopravní prostředek, který by spojil přednosti auta a letadla, se konstruktéři snaží vynalézt už desítky let. Poslední dobou se ale podobné stroje stávají realitou a většinou se jedná o velmi podobný koncept — kompaktní vírník, který je uzpůsoben k jízdě po silnici. S jedním takovým teď přišla česká firma AGN Systems, sídlící na letišti v Přerově.

Jako základ slouží vírník AutoGyro Cavalon s motorem Rotax 912 ULS o výkonu 100 koní nebo Rotax 914 UL Turbo o výkonu 115 koní. Motor roztáčí tlačnou vrtuli, hlavní rotor se otáčí odporem vzduchu. Česká firma se specializuje na přestavbu stroje tak, aby vyhověl podmínkám pro silniční provoz. Nabízí dva modely, GyroMotion Cavalon a GyroMotion Calidus.

Doporučujeme: Potřebujete řešení na dopravní zácpy? Zkuste létací auto Pal-V Liberty

Ve vzduchu stroj dosahuje cestovní rychlosti 160 km/h, maximální rychlost je pak 185 km/h. Rychlost pádová je 30 km/h a na přistání potřebuje vírník jen asi třicet metrů dlouhou dráhu. Ke startu mu stačí 50 až 70 metrů rovné plochy. Jednou ze zásadních výhod vírníku je, že nemusíte ke startu a přistání používat oficiální letištní plochu.

A jak je „auto“ poháněno na silnici? Elektromotorem umístěným v kole. Maximální rychlost dosahuje jen na 40 km/h, ale to by mělo stačit na krátké cesty z letiště do cílové destinace. Stroj má samozřejmě veškerou povinnou výbavu, kterou musí mít i automobil. Nechybí ani registrační značka.

Cena vírníku se bude pohybovat kolem sto tisíc eur, což je přibližně 2 600 000 korun. Jedinou překážkou je, že potřebujete licenci pro létání s vírníky, ale i s jejím získáním vám firma pomůže. Podle zástupců společnosti je zájem poměrně veliký.

Otevřít tiskovou zprávu

České „létající auto“ GyroMotion chce dobýt svět. Stojí asi dva a půl milionu
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75.64%) 78 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: