Ceny pohonných hmot v EU pro léto 2019: Kde natankovat cestou k moři?

Chystáte se letos na dovolenou k moři a budete cestovat vlastním autem? Podle aktuálních dat Evropské komise si v oblíbených přímořských destinacích za pohonné hmoty výrazně připlatíte. Dráže je kromě Česka také v Chorvatsku. Jedno z nejdražších paliv mají tradičně v Itálii či Řecku.

Ceny pohonných hmot v posledních měsících kontinuálně rostou. Zdražil hlavně Natural 95, jehož cena výrazně poskočila nahoru začátkem dubna. Momentálně je i dražší než nafta.

Co se týče benzínu, je Česko osmou nejlevnější zemí a jedenáctou v případě nafty. „Podle Evropské komise je její cena 32,57 koruny za litr, stejné množství Naturalu 95 pak stojí 33,50 koruny. Ve srovnání s průměrem EU je nafta levnější o necelé 3 koruny, zatímco benzín skoro o 5 korun,”uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil.

Graf benzinVýrazně vyšší ceny mají pohonné hmoty v oblíbených turistických destinacích. V tradičním cíli mnoha Čechů, Chorvatsku, stojí litr nafty 34,91 koruny a stejný objem benzínu 36,22 koruny. Benzín je tak v průměru skoro o 2 koruny a 80 haléřů dražší než v Česku.

K nejdražším zemím však tradičně patří Itálie. „Nafta stojí aktuálně v průměru 39,12 koruny za litr, zatímco benzín 41,90 koruny. Český motorista si tak připlatí 8 korun a 40 haléřů na každém litru, což dělá u plné padesátilitrové nádrže rozdíl 420 korun,” upozorňuje Damir Duraković.

Drahé je také Řecko, kde stojí nafta 36,45 koruny za litr a benzín dokonce více než v Itálii, konkrétně 42,31 koruny. „Motoristům, kteří se v létě chystají na jih k moři, lze doporučit, aby dotankovali před vjezdem do drahých cílových destinací. Příznivé ceny hodně podobné těm českým jsou třeba v Maďarsku a Slovinsku,” dodává Damir Durakovi s tím, že v Rakousku je litr nafty oproti tuzemsku dokonce o 60 haléřů levnější.

Na Slovensku pak stojí nafta skoro stejně jako u nás, v průměru je levnější o 5 haléřů. Natural 95 je ale na Slovensku dražší o více než 3 koruny.

Graf naftaK tradičně nejlevnějším zemím patří Bulharsko, kde je cena litru benzínu i nafty několik desítek haléřů pod hranicí 30 korun. V případě nafty je pak absolutně nejlevnější Lucembursko s cenou 29,19 koruny za litr. Vůbec nejdražší nafta v celé EU je ve Spojeném království (39,76 koruny za litr) a nejdražší Natural 95 v Nizozemsku (44,35 koruny za litr).

Ceny pohonných hmot v EU pro léto 2019: Kde natankovat cestou k moři?
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (72%) 5 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: