Bugatti Divo je „sportovní“ Chiron za skoro 129 milionů

  • Bugatti Divo má také 1500 koní, ale jede „jen“ 380 km/h

  • Přesto je na okruhu výrazně rychlejší než Chiron, ze kterého vychází

  • Všech 40 kusů je už vyprodaných, i s cenou bezmála 129 milionů Kč

V novodobé historii značky Bugatti se to novými modely zrovna nehemžilo. Přišel Veyron, pak jeho otevřená verze a nyní se už nějakou dobu prodává model Chiron. Francouzská značka patřící do koncernu VW ale pro festival v Pebble Beach připravila zásadně přepracovanou variantu Chironu, která si dokonce zasloužila nové jméno. Říká si Bugatti Divo podle závodníka Alberta Diva, který s vozem Bugatti dvakrát vyhrál Targu Florio.

Bugatti Divo (41)
Divo se podřizuje aerodynamice. S cílem nikoliv dosáhnout nejvyšší rychlosti, ale nabídnout více přítlaku v zatáčkách
Bugatti Divo (25)
Základ však vychází ze Chironu, změnily se vlastně jen detaily. Hnací agregát zůstal stejný, interiér víceméně také

Model Divo vychází z Chironu včetně jeho čtyřmi turby přeplňovaného osmilitrového šestnáctiválce o výkonu 1500 koní. Návrh karbonové karoserie a aerodynamických doplňků se nemusí podřizovat snaze o dosažení nejvyšší rychlosti, protože Divo má jiné cíle. Chce být rychlejší a schopnější v zatáčkách.

Například masivní zadní křídlo spolu s upravenou podlahou a novým difuzorem stojí za tím, že Divo generuje o 90 kg více přítlaku než Chiron. Nyní se mačká k silnici silou 456 kg. Bugatti ale neuvádí, v jaké rychlosti. Změn se dočkal také podvozek a řízení. Výsledkem úprav je auto o osm sekund rychlejší na zkušebním okruhu v Nardó než Chiron.

Doporučujeme: Trápí vás nedostatek místa na hlavu ve vašem Bugatti Chiron? Automobilka má řešení

Se slibovaným snižováním hmotnosti to ale tak jednoduché nebylo, protože už Chiron moc zbytečných kilogramů navíc neveze. Divo je lehčí jen o 35 kg, což je u tak velkého auta s hmotností skoro dvou tun zanedbatelné. Zajímavé je, že nejvyšší rychlost modelu Divo je omezena na 380 km/h, ale Bugatti uvádí, že v zatáčkách může Divo generovat přetížení až 1,6 g.

Bugatti vyrobí pouze 40 kusů modelu Divo. Jak už asi tušíte, celá série je vyprodaná. Vybraní ochotně platící zákazníci se s modelem seznámili už dříve. Cena jednoho exempláře je rovných pět milionů eur, tedy skoro 129 milionů korun.

Bugatti Divo je „sportovní“ Chiron za skoro 129 milionů
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.37%) 19 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: