Barvy aut v roce 2018: Světu stále vládne bílá, Evropané mají rádi i šedou

  • Výrobce laků BASF zveřejnil přehled oblíbenosti barev aut za loňský rok

  • 80 procent kupujících zvolilo některý z achromatických odstínů – bílý, černý, stříbrný nebo šedý

  • Dvě třetiny aut prodaných loni ve světě měly metalický nebo perleťový lak

  • Bílá vede ve světě i v České republice

Bílá zůstává nejoblíbenější barvou aut na světě. V Severní Americe má přibližně čtvrtinový podíl, v Evropě třetinový a v Asii je bílé skoro každé druhé nové auto! Vyplývá to z údajů chemického koncernu BASF, který vyrábí mimo jiné automobilové laky.

Jen 20 procent všech aut prodaných loni ve světě mělo chromatickou barvu – tedy jinou než bílou, černou, šedou a stříbrnou. V této kategorii vedly modrá a červená.

Barvy aut 2018
Pořadí odstínů laku karoserie na autech prodaných ve světě v roce 2018 potvrzuje trvající nadvládu bílé. Zdroj: BASF

Data společnosti BASF potvrzují obecný dojem, že chromatickým barvám dávají častěji přednost zájemci o malá a kompaktní auta. Velkým vozům suverénně vládne bílá a černá. V tomto segmentu mají dohromady podíl 72 procent (33+39).

V Evropě je na vzestupu šedá. Stala se zde druhou nejprodávanější barvou hned po bílé. To potvrzují i dříve zveřejněná data z českého trhu. Podle údajů Svazu dovozců automobilů byly loni nejčastěji registrovanými odstíny v ČR bílá (28,9 %), šedá (24,28 %) a modrá (14,24 %).

Dvě třetiny aut prodaných loni ve světě měly metalický nebo perleťový lak. Podíl těchto prémiových variant je logicky vyšší u větších aut.

Barvy aut v roce 2018: Světu stále vládne bílá, Evropané mají rádi i šedou
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: