„Avatar“ na montážní lince

01.05.2019
přidejte názor
Autor: Redakce
  • SEAT má jedinou interní biomechanickou laboratoř ve Španělsku zaměřenou na zdraví zaměstnanců

  • 20 kamer a různé senzory zaznamenávají pohyby pracovníků pro následné studium činnosti kloubů a svalů

  • Virtuální realita umožňuje optimalizovat montážní linku již před zahájením výroby nového modelu

  • V uplynulých dvou letech se počet poranění svalů snížil o 70 %

Dvacet kamer, nejmodernější senzory a brýle s virtuální realitou. Vypadá to jako studio technického start-upu, ale ve skutečnosti se jedná o biomechanickou laboratoř společnosti SEAT ve zdravotnickém a rehabilitačním centru CARS v Martorellu.

Jak to funguje?

„Vyspělé technologie nám umožňují napodobit montážní linku v našich laboratořích. Je nesmírně důležité, aby pracovníci v našich testech realisticky vykonávali naprosto stejné pohyby, které dělají při práci,“vysvětluje Sonia Garcíová, odpovědná ve společnosti SEAT za ergonomii. V laboratoři se sledují dva parametry – namáhání svalů a poloha kloubů při vykonávání specifických pohybů. „Někteří pracovníci vykonávají stejné pohyby až 100krát za den, takže pro prevenci pracovních úrazů je důležité střídání pracovních míst a uspořádání montážní linky,“dodává.

„Avataři 3D“ jako ve videohře

Tomuto účelu slouží dvě různé technologie. Jedna vytváří „avatary v prostorovém formátu 3D“. Pomocí 20 kamer a senzorů jsou zaznamenávány pohyby kloubů zaměstnance. Software pak na základě analýzy dat vytvoří „avatara“. „Avatar je prostorový obraz, který precizně napodobuje rychlost a rozsah pohybů. Stejná technologie se používá k vytváření postav ve videohrách, my však používáme mnohem vyšší úroveň preciznosti,“vysvětluje Sonia.

Virtuální realita ovlivňující skutečnost

Druhou používanou technologií je virtuální realita. Hlavní výhodou tohoto systému je možnost plánovat s předstihem a realizovat úpravy před uvedením montážní linky do provozu. „Můžeme simulovat různé pozice, dokud nenalezneme nejlepší variantu, například při montáži zadního výklopného víka. V porovnání s testy přímo na montážní lince nám to šetří čas i finanční prostředky,“zdůrazňuje Sonia.

Jak se výsledky uplatňují v praxi?

„Biomechanika přináší nové možnosti pro aktivní navrhování nových pracovních stanic,“vysvětluje Dr. Patricia Suchová, které má ve společnosti SEAT na starosti bezpečnost a zdraví zaměstnanců. Laboratoř byla zprovozněna v roce 2017 a od té doby uskutečnila více než 4000 studií. „Během pouhých dvou let se nám podařilo snížit počet svalových úrazů o 70 % a také v budoucnosti chceme dosahovat dalších zlepšení,“zdůrazňuje Dr. Suchová. Získávaná data již například pomohla optimalizovat montážní linku pro nový SEAT Leon snížením jednoho úseku o 20 centimetrů. Avšak práce laboratoře nekončí dokončením montážní linky. I během výroby probíhají nepřetržité analýzy pracovních stanic ve snaze o jejich další zdokonalování.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?