Autem do Chorvatska 2019: Dejte si pozor na desítky nových kamer a vysoké pokuty

 • Pokuty na chorvatských silnicích mohou značně znepříjemnit dovolenou 

 • Za překročení rychlosti o více než 50 km/h v obci hrozí pokuta až 52 tisíc, popřípadě až 60 dnů odnětí svobody

 • Chorvatská policie navíc instalovala nový kamerový systém sledující jak rychlost, tak telefonování za volantem nebo nezapnuté bezpečnostní pásy 

Tento pátek končí školní rok a to pro mnohé rodiny znamená výlet k moři. Jak je v České republice mnohaletou tradici, stovky tisíc turistů opět zvolí cestu autem do Chorvatska. Tradiční články typu „jak na cestu do Chorvatska“ vynecháme, protože na toto téma toho bylo napsáno už opravdu hodně. Podíváme se ale na dvě věci, které mají značný potenciál zkazit celou dovolenou. Pokuty za porušení dopravních předpisů mohou být v Chorvatsku pěkně drahé a pořádek na silnicích navíc začíná hlídat nový kamerový systém.

Kamery téměř na každém rohu 

Chorvatské úřady začaly instalovat na tamní silnice nový kamerový systém. Ten dokáže přečíst značku vozidla, změřit jeho rychlost, ale současně také umí rozpoznat, zda dotyčný za volantem telefonuje a zda má zapnutý bezpečnostní pás.

Sedm chyb, které dělají řidiči při cestě autem do Chorvatska. Děláte je také?

Systém je navržen tak, že na vybraných místech budou připravené pro kamery pouzdra. Kamery samotné se ale budou různě přesouvat. Fakticky tak řidiči nemusí obdržet postih pokaždé, když kolem takové „kamery“ projedou, jenže nikdo samozřejmě nebude vědět, kdy a který z těchto obalů bude obsahovat funkční kameru. Policie svou strategii rozmísťování kamer tají.

Jak píší chorvatská média, v první fázi (do konce letošního roku) má být připraveno na 122 takových pouzder a police má mít k dispozici 59 kamer. Počítá se s tím, že i pouzdro bez aktivní kamery bude mít na řidiče preventivní účinek a řidiči raději zpomalí. Příští rok má být tento systém dále rozšiřován.

Kde přesně místa nového kamerového systému jsou, to si můžete prohlédnout na přiložené mapě:

Server vecernij.hr už dříve napsal, že pouzdra pro nové kamery jsou nejčastěji umísťovány na sloupy veřejného osvětlení. Kromě preventivního působení na řidiče mají také chránit kamerou samotnou. Údajně odolají i kulkám. Po zaznamenání přestupku by měl řidič dostat pokutu do 72 hodin.

O novém chorvatském kamerovém systému je dobré vědět zejména proto, že za některé dopravní přestupky vám hrozí pokuty v řádu desítek tisíc korun.
 
Chcete si vyzkoušet nejnovější vozy Kia? Projeďte se na testovací jízdě zcela zdarma.

(Nejen) za vyšší překročení rychlosti desítky tisíc korun

Zmíněný kamerový systém byl instalován s cílem zvýšit bezpečnost provozu. Stejný důvod přirozeně stojí také za vysokými pokutami. Týká se to zejména maximální dovolené rychlosti. Přehled pokut za překročení rychlosti na chorvatských silnicích najdete níže v tabulce:

Překročení maximální rychlosti v obci Pokuta
o 50 km/h a více až 15 000 HRK (52 000 Kč)
o 30 až 50 km/h 2 000 HRK (6 900 Kč)
o 20 až 30 km/h 1 000 HRK (3 450 Kč)
o 10 až 20 km/h 500 HRK (1 725 Kč)
do 10 km/h 300 HRK (1 035 Kč)
Překročení maximální rychlosti mimo obec Pokuta
o 50 km/h a více až 7 000 HRK (24 150 Kč)
o 30 až 50 km/h 1 000 HRK (3 450 Kč)
o 10 až 30 km/h 500 HRK (1 725 Kč)

Z tabulky je dobře patrné, že i menší překročení rychlosti třeba o 21 km/h v obci vás může vyjít na více než tři tisíce korun. V extrémních případech (o 50 km/h a více v obci) to může být v přepočtu až 52 tisíc korun, případně odnětí svobody až na 60 dnů.

Ani další přestupky nevyjdou levně, pokud vás při nich chorvatská policie přistihne. Například za nezastavení na červené dostanete pokutu v přepočtu až 18 tisíc, za nezapnutý pás to je zhruba 1800 Kč a stejně tomu je třeba za telefonování při řízení. Pro úplnost dodejme, že zmíněné částky vycházejí z toho, co uvádí aktuální vydání Zákonu o bezpečnosti silničního provozu. Chorvatské úřady dříve oznámily, že by se některé sankce měly ještě dále zpřísnit. Z dostupných informací není zcela jasné, zda změny již vstoupily v platnost. Na vyjádření chorvatských úřadů stále čekáme.

Hodí se také připomenout, že by vás při cestě do Chorvatska teoreticky mohla popotahovat pro změnu rakouská policie za nezákonné použití palubní kamery. Jak to s kamerami v Rakousku je, o tom si můžete přečíst v samostatném článku:

Jak je to s palubními kamerami v Rakousku a co dělat, pokud chcete mít úplný klid?

Autem do Chorvatska 2019: Dejte si pozor na desítky nových kamer a vysoké pokuty
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.57%) 28 hlas/ů

24 KOMENTÁŘE

 1. i když budu dodržovat rychlost stejně budou chtit kundy Do Chorvatska nikdy více jebat kaluž v ČR je dovolena

 2. At si strčej Chorvatsko do zadní části těla . Jsou nenažraný. A nám budou říkat paštikáři. Byli jsme dobrý když jsme tam jezdili a nechávali jim tam stany spacáky,prostě všechno. A ted si otvíraj hubu a dělaj ze sebe hogo-fogo. Za ty jejich předražený služby. Pochcípali by tam hladem anebo by se uchlastali. Ted jim chutnaj němci holandani s eurama.. Fakt jim přeju aby jim tam připlavalo na pět roků hejno nenažraných žraloků jako jsou oni. Páni podnikatelé.Jsou jen vyčůraný a nenažraný.

 3. Máme to stejně jako Rosťa, příště si rozmyslím destinaci, nechci toto podporovat, protože bez turistického ruchu by byli…přesně tam a oni na nás takhle 😀

 4. Máme to stejně jako Rosťa, příště si rozmyslím destinaci, nechci toto podporovat, protože bez turistického ruchu by byli…přesně tam a oni na nás takhle 😀 .

 5. Takže pro nás žádná změna. v obci jezdím stejně rychle doma jako v cizině a nemám potřebu to rvát na dálnici co to jde. A když se kouknu na tu mapu, tak na dálnici stejně těch rádoby radarů moc nemají.

 6. Do Chorvatska jezdíme už 29 let a je to pro nás srdeční záležitost. Tak se budeme muset více snažit dodržovat předpisy. Jarda.

 7. Osobně s tim nemám problém. V severní italii na autostrádě je tech kamer a radarů daleko víc a pokuty vyšší. Dnes standart. Člověk se musi přizpusobit. Hlavně v pořádku dojet!

  • Souhlasím, když vidím ty naše balíky už po cestě tam tak se směju. Mě už tam mezi ty paštikáře nikdo nedostane na takovou socka dovolenou, peníze raději nechám v tuzemsku nebo letím letadlem a mám 2 dny odpočinku navíc.

 8. ať dou s těma skurvenejma kamerama a radarama do píči… ustřelit brokovnicí jak v americe
  sou to dálnice ne?!? tak chci sakra za ty prachy jet a rychle !!
  a ne jako vystresovaný pako furt čumět kde je jaká radarsračka ..
  dementů co blokujou levej už je i tak mraky ..stačí málo a zajebou těma svejma malorážkama provoz a vytvořej nudli jak kráva a před nima úplně volno..!!! bych vraždil tyhle kretény!!
  musej se tvrdě a nekopromisně vytroubit hovada aby rychlejší auta mohli jet a nechat tyhle hejly za sebou a ne se srát k moři 2 dny protože tyhle chcípáci udělaj kolony až do prdele..
  a těhle kreténů co si myslej že blokovat levej je nezajímá protože nákej debil v autoškole jim na blil do palice ..co je za váma vás nezajímá .. bohužel přibejvá
  a tohle nekonečný stresování z pokut nás všechny pěkně sere !!
  jen kokot a přizdisráč se zas vohne a přizpůsobí..
  jít do basy za rychlou jízdu ???!!!???
  to jako za posranejch 180km kerý jede kde kdo pude řidič do basy ?!?
  zasranej byznys celý skurvený pokuty ..
  letenky ! a nasrat jim na ty dálnice kerý jim živíme z 90% my

  • Do basy by jsi měl jít už jenom za ty tvoje názory.Kdyby jsi měl jít k psychologovi tak neřídíš ani trojkolku ty agresivní hovado.Čím dříve ti vezmou řidičák tím líp pro tvé okolí.Tvé IQ=zapařené seno!!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: