Auta jsou špatná, děti. Kdo to nepochopí, zkazí soutěž celé třídě

Zdroj: Archiv
 • Zvláštní způsob motivace zvolilo sdružení Pražské matky k tomu, aby přesvědčilo rodiče, že nemají své děti do školy vozit autem

 • Děti v rámci soutěže Pěšky do školy vyhrají, pokud budou pravidelně chodit

 • Pro řadu z nich přitom nemusí jít kvůli vzdálenosti o použitelnou možnost, budou se pak cítit vyloučené z kolektivu

Obyčejná soutěž, nebo forma nátlaku na rodiče? To není u akce nazvané Pěšky do školy zcela jasné. Soutěž pro základní školy už třetím rokem pořádá občanské sdružení Pražské matky. Jejich oficiálním cílem je zdraví dětí, které má každodenní chození tužit. Zdá se ale, že jsou děti brané spíš jako rukojmí k prosazení určitého vidění světa.

Pražským matkám se nelíbí, že někteří rodiče vozí děti do školy autem. Namítají, že je kvůli tomu před školami méně bezpečno, že takové chování zhoršuje ovzduší a děti jsou kvůli nedostatku pohybu méně zdravé a mají sklony k obezitě. A ne nadarmo přímo navazuje na Evropský týden mobility, který – v rozporu se svým názvem – je zaměřen převážně na boj proti cestování auty a propagaci cyklistiky či MHD.

Jak by vypadal pražský Den bez aut, kdyby auta opravdu nebyla

Sdružení chce přimět děti k chození tím, že je zapojuje do soutěže o ceny. V každé třídě se přihlásí žáci, kteří pak sbírají čárky za každý den, kdy šli pěšky. Třída, která má nejvíce pěší docházky, vyhrává. Zní to neškodně, v dětském kolektivu to ale může způsobit problémy. Stačí, aby se žák do soutěže nezapojil, a spolužáci ho můžou vinit z toho, že jim kazí výsledek.

Děti nerozhodují, jak se do školy dostanou

Problém je nicméně v tom, že i rodiče, u kterých se zdá, že své děti vozí autem do školy z pohodlnosti, k tomu v mnoha případech mají důvod. Jistě je jednodušší sednout do auta, po cestě do práce vysadit dítě u škol a pak pokračovat dál. Další lidé ale vozí své ratolesti proto, že nemají jinou možnost, protože je škola pro ně příliš daleko a hromadnou dopravou špatně dostupná.

AutoMatu se nehodí statistiky nehod cyklistů. Upravuje je tak, aby vyšly dobře

Zásadním faktem je to, že děti do jistého věku o způsobu své dopravy z domova do školy nerozhodují. Je to na rodičích, zda je chtějí vozit, jít s nimi pěšky nebo je pustit samotné. I proto se zdá, že je akce ušita primárně k tomu, aby přes děti vyvíjela nátlak na rodiče, což je morálně neakceptovatelné.

„K dětem to není fér, protože sami nemohou ovlivnit to, jak se do školy budou dopravovat. Na druhou stranu žádné větší trauma jim ani nehrozí. Jde o podobný problém, jako když se vyčleňují z kolektivu proto, že nemají ten správný mobil, nebo jim rodiče nepořídí pastelky,“ říká školní psycholog Petr Klimeš. Sám za sebe ale považuje i tak podobný nátlak na rodiče za ještě akceptovatelný, jako příznivec alternativní dopravy považuje projekt za dobrý.

Problematická je ovšem už výchozí premisa soutěže. Vštěpuje totiž dětem myšlenku, že ježdění autem je něco závadného, pokleslého, zkrátka něco, za co se mají před kolektivem stydět. Děti přitom ještě nejsou vybaveny rozumovým aparátem dostatečným k tomu, aby si mohly samy vyhledat veškeré argumenty a přiřadit jim váhu na základě vlastní životní zkušenosti a rozvinutých hodnotových postojů. Škola má děti vzdělávat a připravovat na život, nikoliv indoktrinovat.

Praha chce průjezd nábřežím kontrolovat kamerami. Pokuty ale schytají i místní

„Chození podporuje motorické dovednosti a souhru pohybů, pravidelné hluboké dýchání a nezanedbatelná není ani radost z okolního prostředí, které při chůzi vypadá docela jinak než z auta. Myslím si, že čtvrthodinka až půlhodinka chůze před návštěvou školy je ta nejlepší prevence před bolením zad a ostatními důsledky dlouhodobého vysedávání ve škole,“ komentuje na webu Pražských matek imunoložka Blanka Říhová.

To je jistě z velké části pravda. Nicméně by bylo lepší nechat na rodičích, aby se o zdraví svých dětí starali tak, jak oni uznají za vhodné.

Ovlivňovat rodiče prostřednictvím soutěže pro děti je podle vás…

Auta jsou špatná, děti. Kdo to nepochopí, zkazí soutěž celé třídě
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (67.78%) 90 hlas/ů

37 KOMENTÁŘE

 1. Jděte s těmihle bolševickými akcemi do pr.ele. Děti to mají do školy pěšky asi tak hodinu a půl kdyby to ušly, jako že ne. Autobusem pak min 20min + 10+5 mint pěšky – autem slabých 10minut – byl bych magor je posílat MHD jen kvůli nějakým vymaštěným zeleným mozkům…

  • To jste na tom ještě dobře, k nám žádný autobus nejezdí. Akce šílených pražaček, co si myslí, že všude jezdí metro.

 2. Bydlím ve městě s 2500 obyvateli.Škola od mého bydliště je 1,2km po silnici a 800m po chodníku a kolem louky.Soused vozí a vozil své dítě už od mala.Nyní je jeho dítěti asi 14 let a má problémy se zády.Má téměř skoliozu.Nechodí už od mala ven přičemž dřív do cca 12 let neměl žádné potíže se zády apod. trabla.Soused doposud vozí svého syna vesele dál do školy a kamkoliv si syn usmyslí že chce jet tak ho taktéž odveze.
  Já se proto ptám.Kdo je vinen za jeho aktuální špatný fizický stav?!?
  Znám asi dva kolegy z práce co jezdí jen a jen autem a taktéž mají potíže se zády.Jeden má dokonce 2 Inv. stupeň.Kdo je zde opět vinen za nynější stav který má?!?

  • Jezdím do práce vozem téměř celý svůj dospělý život. Problémy se zády žádné, váha přiměřená výšce, tlak naprosto v normě…Takže v ježdění autem asi chyba nebude, že?

  • zajímavé, já mám zkušenost přesně opačnou – od mala jsem chodila všude kam to šlo pěšky, lezla po stromech, jezdila na kole -a ejhle, cca od 12 let stupňující se bolesti hlavy a zad, následně diagnóza několikerých disfunkčností obratlů a svalů zad – shrnuto – záda v háji. Neúspěšné rehabilitace, protože podle lékařů “si za to může holka sama tím že určitě špatně chodí a sedí” a nehledali jinou příčinu a až po x letech odhaleno, že vše je vlivem významného rozdílu v délce dolních končetin, takže pro mne už jedině všude autem, neb po běhu či túře jsem několik dní mimo provoz s bloklými zády.
   Takže nutit dítka chodit pěšky, notabene s aktovkou, která mnohdy váží čtvrtinu toho, co ono dítě, je za mne spíš hazard se zdravím. Jiná věc je, vědět že dítě je stoprocentně zdravotně v pořádku a pak ho nechat jen s lehkým batůžkem a v kvalitní obuvi vyrážet pravidelně s rodinou či školou na výlety. To podporuji maximálně.

   • S vámi naprosto souhlasím. Ale nezapomeňme, autorky toho paskvilu jsou Pražské matky. To, co vyplodily, je parodií na zdravý způsob života, který mj. obsahuje i zdravé vztahy v rodině a kolektivu.

 3. Pane Han, vy možná nemáte problémy se zády ale zato evidentně s mozkem. Naučte se aspoň česky, než budete někoho kritizovat.

 4. Han Já jezdím autem už 35 let a nic mě není.
  K problému raději povezu dítě autem protože v dnešní době je to daleko bezpečnější po ulicích se poflakuje spousta podivnejch lidí v autě je moje dítě ve větším bezpečí než v autobuse nebo tramvaji,nehledě na coronu

  • Jo jezdit autem je potřeba. Svět nás chválil, že nemáme ghetta a chudinské čtvrti s podivnejma existencema . A pak si chudí podnikatelé postavili o 4km dál satelitní vesničku a vozí k nám dětičky do školy a školky auty,kašlou na pravidla ,parkují na chodnících , každý chce parkovat téměř u vchodu neboť děsně spěchá, vytvaří kolony a blokují křižovatky a vyjet ze sídliště je na hodinu a nyní blokují stavbu obchvatu,aby jim auta nejezdili pár set metrů za domem a neobtěžoval je hluk a to přesto, že obchvat byl naplánován a schválen již přestavbou jejich domů . Omezit dopravu zlepší ovzduší i ve městě,ale chápu, že ne všude dobře proveditelné. Každá mince má dvě strany.

 5. Naházet vinu na rodiče, to je mazec. Pokud mám zdravý přístup k výchově, školu a domácí zájmy proložím nějakým sportem podle zájmu dítěte, opravdu se nehodlám stydět za to, ze ráno nestíhám a chci vědět, že se dítě dostalo do školy včas a v pořádku. Pražské matky… Už jen z toho názvu mě jímá hrůza. A anketa pod článkem? Not great, not terrible??? Pražské matky budou jistě nadšením bez sebe, že pražská dítka nebudou umět kváknout česky a i ankety pod články v češtině se budou vyplňovat v angličtině. Je to přece světové!

 6. Mě by zajímalo, jak by pan “expert” hovořil, kdyby stejnou soutěží byla propagována jízda do školy autem. Přijde mi to, jsem příznivec alternativní dopravy, takže je ten nátlak ok… Kdyby to bylo naopak, myslím, že by se mohl přetrhnout v argumentaci, proč je to špatně.

 7. Mě by zajímalo, jak by pan “expert” hovořil, kdyby stejnou soutěží byla propagována jízda do školy autem. Přijde mi to, jsem příznivec alternativní dopravy, takže je ten nátlak ok… Kdyby to bylo naopak, myslím, že by se mohl přetrhnout v argumentaci, proč je to špatně…

 8. To je něco asi jako “Jihočeské matky”,co bojovaly proti Temelínu,né?Podporované – i finančně – z Rakouska.

  • Taky jsem si na ně vzpomněla. Jak to má v názvu jakékoliv matky, tak mám pocit, že výsledek je pokaždé tentýž.

 9. Hloupost nezná meze. Je to ryze český přístup: něco zakázat (nebo ostrakizovat) a nenabídnout řešení. My jsme to prostě vymyslely, a vy to dodržujte. Klasika. Milovaná vláda má stejné postupy. Všechno zakázat a pokutovat!

 10. Jestli si někdo myslí, že každý rodič má čas , dát si procházku s dítkem ráno do školy a pak se vrátit zpět domů pro auto aby se dostal do práce, tak buď je to jeden z těch nepracujících, který cestu do práce neřeší. Nebo to je člověk který má jistě velmi zajímavou pracovní dobu. Každopádně o záda svého dítěte se umím postarat jinak, než komplikovanou superchůzí do školy. Mě se v tomto státě líbí to, že čím větší blbec s dementním projektem,tak spíš ho prosadí. Ještě by mohli chodit bosy. To je též zdravé ne.Nebo bych jim v zimě nedával bundy aby se otužovali. Už to mám, co takhle chodit po rukách. Určitě by to bylo také něčemu superprospěšné….. Co dodat. možná jen. Chytrý ví, a blbec si myslí že ví.

  • A co to dítě poslat do školy samotné? 99 % z nich to zvládne a navíc se budou cítit jako borci (ti menší) že jdou sami.

 11. Ještě si pamatuji štvavé kampaně některých učitelů a výchovných poradců na naší škole proti rodičům a jejich výchově za socíku. A tohle se tomu fakt podobá. Naše soudružka učitelka by se jistě ráda zapojila.
  Dobré byly před 10 lety kampaně jako mléko do škol, nebo ovoce do škol. Automat, ze kterého padalo plesnivé ovoce nebo přeslazené navoněné mléko. Místo aby přidali ovoce či mléko k obědu, tak si někdo namastil kapsu na automatech ve škole.
  Přestaňte kecat rodičům do výchovy. A upřímně, nejsem si jistá, zda chůze do školy s přetíženou taškou je to pravé ořechové na záda.

 12. Dvacetikilový prvnáček s naloženou taškou, podél rušné silnice, dýchající dvacet minut zplodiny. Tleskám ekoteroristickým matkám.

 13. nu – já jsem z generace Husákových dětí, v celé ulici měli za mého dětství auta dva lidé, pěšky jsme chodili nejen do školy ale i všudam jinam a celé odpoledne jsme běhali po venku. Dodnes auto, s výjimkou služebního cca 10x do roka nepoužívám, sportuji dost. Mám skoliózu páteře už od dětsví a záda mě bolí tu více tu méně. Tak vám nevím

 14. Obecně řečeno, všechny organizace nebo sdružení, které mají v názvu slovo Matky, jsou plné zamindrákovaných tlustých žen, které chtějí ovládat a ovlivňovat společnost na základě jejich hloupého rozumu. Chození do škol pěšky, je jen ukázka jejich retardace.

 15. To je debilita. A takový nátlak na rodiče je nehoráznost. Moje děti mají školu u nás na sídlišti, cca 3 minuty pěšky takže ok, ale vozí se k nám i děti z vesnice, třeba 4 km vzdálené. No a když si otěžkám aktovku třeťáka, pak teda tím, co by ty 4 km šlapal s aktovkou ráno a 4 km zpět odpoledne, si ta záda oddělá mnohem rychleji než tím, že pojede v autě. Nehledě na to, že my jsme za mého dětství auto neměli (ani jeden z rodičů nemá řidičák) a problémy se zády mám od 12 let, hmm, kdepak nastala chyba???

 16. A tyhle ekomatky MUSI mít zákaz brat antikoncepci protože je neodbouratelna a MUSI mít povinne 4 děti aby omladili společnost… Nebo zákaz pouštět veřejne ty jejich výkaly z úst..

 17. No nejde o to, jestli má někdo pomatený nápad, těch je dnes nepočítaně, jde spíše o to, co je to za ředitele školy, který takovou zhovadilost na své škole povolí. To on je totiž tím pravým viníkem. Když ve své době řádily jihočeské matky, tak se nakonec zjistilo, že ten spolek má celkem osm členek.

 18. Souhlasím, že v dětech je pěstovaná lenost. Souhlasím, že jsme měli krásné dětství, když jsme po cestě do školy sbírali kaštany a narychlo mastili zapomenuté úkoly na lavičce. Ale tuto formu nátlaku považuji za nemorální, mimo jiné i proto, že jsem ji jako dítě zažila. Každá třída dělala z alobalů kouli a která třída udělala největší a nejtěžší, vyhrála lístky na nějakou akci. U nás v domácnosti vládla babička, která odmítla balit mi denně svačinu do alobalu, abych ho mohla odevzdávat do soutěže s tím, že to je plýtvání (dnes ji úplně chápu). Takže každou svačinovou přestávku jsem byla u třídní za kverulanta, že “nepřispívám”, a když jsme nevyhráli, dostávala jsem od třídy kopr po zbytek školního roku. Jako bych měla v devíti letech kupovat role alobalu. Dokážu se vžít do pocitů NĚKTERÝCH dětí, které těžko vysvětlí, že rodiče ráno nemají čas nebo chuť letět pěšky 3 km ke školy a pak zpátky pro auto, aby stihli práci na osmou.

 19. Znám tyhle EKOmatky taky mame jednu v dome, hubu plnou ekokecu bio odpad nosi do dvora na zahradu tridi kelimky od jogurtu ktere predtim umyje teplou vodou (pac plyn/elektriku co na to vyplitva to je hrozne eko :D) a pak vam mezi tim klidne vypravi jak uspava malou ze pry neusne jinak nez v aute a tak ji vozi dokola kolem bloku 😀 ve sve stupidni naivite ani nepostrehne ze tim svou ekoauru shazuje :D:D:D

 20. Taky mi to přijde podobné jako když jedna holka
  nebyla Pionýrem a učitelka nás proti ni poštvala.

  Tentokrát je to ale právné a za dobrou věc.

 21. Je třeba děti motivovat k pohybu a skutečnému sportu (né Motosportu) bez toho, aby za ně pracoval smradlavý motor. Kromě toho, že chůzí, během, jízdou na kole tělo sílí a lépe funguje, tak se navíc neprodukují emise skleníkových plynů…. (Suché lesy jsou toho důsledkem)

 22. Děti je třeba motivovat k pohybu a k omezení jízd autem za jakoukoliv cenu. Je třeba děti naučit, že chůzí, během, jízdou na kole tělo sílí a lépe funguje, navíc se neprodukují emise skleníkových plynů, prachových a pevných částic atd….Je třeba dětem ukázat, že žít se dá i bez smradlavých či el. motorů…

 23. A na závěr názor psychologa který je zastánce alternativní dopravy, no tak hlavně že je to nestranný názor, děti nechám klidně rozhodnout samotné, ale dost by mně překvapilo kdyby se jim chtělo v 4,45 stát na vlakáči 3 km od baráku. Ale ty matky to třeba myslí dobře a to je k jejich myšlení asi tak vše.

 24. Bydlime u školy v Praze.Nejvic mi vadí když rano přijíždí kolem 7,30hod řidiči rodiče,blokují ulici, zastaví a blokují provoz ostatním co tu jezdí,vylezou z auta do kufru pro tašku,pusu a ještě jdou před školu s dítětem.Jestli pak pokračuji dál do práce tak nevím kde parkují protože jsou všude zony.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: