Audi A8 nové generace dostane extrémně tuhou karoserii vyztuženou karbonem

  • Audi připravuje novou generaci vlajkové lodi A8

  • Novinka dostane tužší a lehčí karoserii ve srovnání se současnou variantou 

  • Důvodem je použití čtyř materiálů pro stavbu základní karoserie 

  • Kromě hliníkových slitin se do hry dostává také karbon 

Automobilka Audi poodhalila detaily týkající se připravované nové generace modelu A8. Kromě jiného se máme těšit na lepší jízdní vlastnosti, vyšší bezpečnost a nižší spotřebu. To vše totiž do značné míry ovlivňuje tuhost karoserie a hmotnost vozu. A právě v tomto směru se bude novinka velmi lišit. Karoserie bude výrazně tužší a zároveň o 28 % lehčí.

Doporučujeme: Test ojetiny — Audi A8 je kvalitní a spolehlivé, ale šetřit na něm nemůžete

Jak říká aktuální tisková zpráva, základ nové A8 bude složen hned ze čtyř materiálů. Prahy a přední sloupky obstará vysokopevnostní ocel, nemalou část karoserie pak bude tvořit také klasická ocel. Některé tyto díly používají plech o různé šířce. Je to dáno strategií „správný materiál na správném místě a ve správném množství“.

A přesně proto se také do hry ve velké míře dostaly lehké hliníkové slitiny. Plných 58 % dílů základní karoserie nové A8 je vyrobeno právě z tohoto materiálu, a to včetně bočních panelů nebo částí podlahy. To nejzajímavější ovšem najdeme za zadními sedadly, kde je velký díl vyrobený z lehkého a extrémně tuhého materiálu skrývajícího se pod zkratkou CFRP.

Doporučujeme: Audi dá do konce příštího roku logo RS na osm nových modelů včetně dvou SUV

Jedná se o karbonem vyztužený plast, přičemž Audi tento díl vyrobí tak, že ho v podstatě složí z pět centimetrů širokých pásů CFRP a zalije pryskyřicí. Výroba složitějších tvarů tak bude jednodušší. Tento karbonový panel umístěný za zadními sedadly je největším dílem, ze kterého je složena klec chránící posádku. Na celkové tuhosti karoserie se podíly z 33 %. Tuhost karoserie ještě dále vylepšuje rozpěra umístěná mezi předními podběhy. Ta je vyrobena z hořčíkové slitiny.

Nová generace Audi A8 přinese kromě moderních materiálů také propracované asistenční systémy, a to včetně autonomního řízení. Zároveň dostane jako první vůz značky nový designový styl a počítá se kromě jiného také s nasazením hybridního pohonu.

Audi A8 nové generace dostane extrémně tuhou karoserii vyztuženou karbonem
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: