430 koní, 725 kilo. Radical SR10 prožene i ty nejrychlejší supersporty

  • Okruhová hračka nabídne téměř 600 koní na tunu

  • Přístrojový štít je integrovaný přímo ve volantu

  • Nesmíte s ním na silnice, zaplatíte téměř 4 miliony korun

Britská firma Radical založená teprve v roce 1997 za dobu své existence vyprodukovala celou řadu pekelně rychlých okruhových placek. Tou nejnovější je model SR10, jehož testování a finální vývoj probíhaly ve stínu koronaviru.

Jeho základem je lehký prostorový rám, odpovídající bezpečnostním předpisům FIA. Lehká kapotáž je striktně funkční pro co nejvyšší přítlak, k němuž připívá i obří křídlo. Tlumiče jsou stavitelné ve třech směrech. Vůz váží pouhých 725 kilogramů. S touto muší hmotností pak hýbe čtyřválec Ford EcoBoost o objemu 2,3 litru, používaný například ve Focusu RS. Ten u Radicalu prošel posilovací kúrou – dostal turbodmychadlo Garrett řady G, kované písty a ojnice, nové sání a také adekvátně naladěnou řídící jednotku. Výsledkem je výkon přes 318 kW (430 koní) a točivý moment více než 515 Nm. Tato síla jde na zadní kola skrze vzadu uloženou šestistupňovou převodovku Hewland a diferenciál WaveTrac.

Parametry zrychlení nebo maximální rychlosti se Radical nemá potřebu chlubit, víme však, že v zatáčkách SR10 odolá přetížení až 2,3 g. Objednávat můžete již dnes, cena činí přibližně 3,8 milionu korun.

430 koní, 725 kilo. Radical SR10 prožene i ty nejrychlejší supersporty
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

1 komentář

  1. Máte chybu v nadpise… “prožene i ty nejrychlejší supersporty”

    On ich nepreženie, on ich rozdrtí !

    430koní s dostatkom Nm, rýchlou prevodovkou, perfektnou aerodynamikou a hlavne mušími 725 kilami bude na okruhu totálne nedostihnuteľné pre akúkoľvek “plechovku” na značkách.
    Posledná 991 911 GT3 RS s nejakými 520koňmi na okruhu dorovná/prekoná 99% áut na značkách, čo asi tak dokáže auto ktoré má síce o skoro 100koní menej ale zároveň je ľahšie o 700kg ?

PŘIDAT KOMENTÁŘ: