Německo viní Fiat-Chrysler z obcházení emisí naftových motorů

02.09.2016
přidejte názor
Autor: Redakce
  • Fiat 500X, Jeep Renegade a Fiat Dobló neprošly německými testy

  • Automobilky se brání, že řízení emisí musí vypnout kvůli bezpečnosti

  • Diesel má z principu fungování vždy vyšší emise NOx

Aféra s nesouhlasnými emisemi naftových motorů v laboratoři a následně v provozu ještě zdaleka není u konce. Německá vláda nyní obviňuje automobilový koncern Fiat-Chrysler (pod který spadají na evropském trhu především značky Fiat, Alfa Romeo a Jeep), že používá u svých vznětových motorů software nebo jiné zařízení k omezování čištění výfukových plynů.

Němci testují namátkově

Německé úřady se posledních několik měsíců zabývají měřením náhodně vybraných aut v laboratoři i v reálném provozu, celkem testují 53 různých aut s naftovými motory prodávanými v Evropě. A právě u čtyř vozidel z koncernu Fiat-Chrysler zjistili Němci skokové zvýšení reálných emisí v provozu. Výsledky poslalo Německo nejen Evropské komisi, ale také italskému ministerstvu dopravy. Podle německých úřadů je to důkaz o tom, že i FCA Fiat-Chrysler používá nedovolené zařízení obcházející čištění emisí.

Konkrétně jde o modely Fiat 500X, Jeep Renegade a Fiat Dobló s čtyřválcovými diesely 2,0 l. Němci během testů zjistili, že po několika cyklech dočištění výfukových emisí se zařízení vypne úplně. V jiných případech zase běží jen několik málo minut po skončení laboratorního testu (trvá dvacet minut) a pak se také vypne.

Pod zátěží „zapomíná“ na emise kde kdo

Fiat se brání, že všechny jeho motory a vozidla plně vyhovují evropským normám. Už dříve se ale zjistilo, že většina automobilek možná až nadmíru využívá možnost obejít řízení emisí, když „hrozí poškození motoru nebo je ohrožena bezpečnost“. Typicky jde o provoz ve vysoké rychlosti, pod plným plynem nebo například při extrémně nízkých či naopak vysokých teplotách. I u dalších výrobců, konkrétně třeba u Opelu nebo Renaultu, se přišlo na to, že mimo teplotní rámec laboratorních zkoušek omezují nebo úplně vypínají řízení emisí.

Tip: Ojeté diesely z Dieselgate jsou požehnání pro kupující ojetin

Renault na první podezření zareagoval rychle. V tichosti stáhl k servisní úpravě několik desítek tisíc dieselů a upravil software v nových autech, která ještě nezamířila k zákazníkům. Šlo právě o posunutí teplotní hranice. Opel nyní řeší, jak je to s jeho motory, neboť při vysoké rychlosti na dálnici také přestane čistit emise.

Oxidy dusíku jsou slabina dieselů

Hlavní sledovanou veličinou v této kauze jsou emise oxidů dusíku NOx. Ty jsou, na rozdíl od démonizovaného oxidu uhličitého, skutečně škodlivé a ohrožují lidské zdraví. Limity emisí NOx určují normy Euro. Právě dieselové motory mají z principu fungování vyšší emise NOx než motory zážehové. Ve zkratce je to kvůli tomu, že diesel nemá regulované množství nasávaného vzduchu a spalovací proces probíhá při výrazně vyšších teplotách.

Proto musí diesely používat nejen systém EGR, tedy recirkulaci výfukových plynů, ale nově i selektivní katalytickou redukci (známou jako vstřikování technické močoviny AdBlue). Tyto systémy slouží právě k odstranění nadměrného množství oxidů dusíku ve výfukových plynech. Další pro diesely typické zařízení je filtr pevných částic, ale ten slouží k zachycování popílku a sazí, tedy pevných částic.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?